پنج اصل اساسی در سئو

امروزه تجارت الکترونیک در مسیری پر رونق و البته پر پیچ و خم قرار گرفته.تقریبا هر سازمان و ارگانی و البته هر موسسه و آموزشگاهی برای ارائه خدمات خود در دنیای اینترنت،یک وبسایت طراحی یا خریداری کرده اند.نوع طراحی وبسایت ها از جمله اساسی ترین نکات برای بهتر دیده شدن در موتورهای جستجو است.امروز به شما نکاتی در این زمینه برای بالا رفتن در موتور جستجوی گوگل و دیگر موتورهای جستجو ارائه خواهم داد.

سئو چیست؟

SEO مخفف Search Engine Optimization یا بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو می باشد.در گذشته طراحی سایت به شکل امروزه حرفه ای و پیشرفته نبود و طراحان سایت توجه خاصی به مسئله سئو نداشتند اما امروزه وب سایتهایی که این اصول را رعایت نکنند قطعا جایی در موتورهای جستجو نخواهند داشت.اینکه بدانیم سئو چیست و چه کاربردی دارد اهمین زیادی در پیشرفت سایتمان خواهد داشت.در اینجا به 5 نکته مهم که اصول سئو یک سایت به حساب می آید اشاره خواهیم کرد.

سئو سایت


اصول سئو سایت

کلمات کلیدی : 

موتورهای جستجو به شکلی طراحی شده اند که بیشتر به دنبال صفحاتی می گردند که دارای کلمات کلیدی باشند.این کلمات که البته باید حتما با متن مطلب شما تطابق داشته باشد راهنمایی واضح برای موتورهای جستجو هستند.سعی کنید از گذاشتن کلمات کلیدی دروغین برای وب سایت خود خودداری کنید که این کار از نظر موتورهای جستجو نمره منفی دارد.برای مثال کلمه اول آموز در این وب سایت به عنوان کلمات کلیدی به کار برده شده و در جستجوهای گوگل وب سایت ما بعد از نوشتن این کلمه بالا میاید.

اما نکته مهم در زمینه کلمات کلیدی استفاده درست از آنها در میان متن و محتوای مورد نظر شما است.اگر از کلمات کلیدی به درستی در میان یک محتوا استفاده نشود قطعا آن محتوا نمی تواند موفق شود.تکنیک های زیادی در زمینه نوشتن محتوای موثر وجود دارد که باید از تمام آنها در زمان نوشتن یک محتوا استفاده کرد.

یکی از این نکات مهم در زمینه کلمات کلیدی است.استفاده بیش از 3% از کلمه کلیدی مورد نظرتان در میان یک محتوا می تواند باعث پنالتی شدن محتوای شما توسط الگوریتم هایی مانند الگوریتم پنگوئن گوگل شود.

گوگل چندین سال است که دیگر مانند گذشته گول استفاده از این ترفندها را نمی خورد و از طریق بات هایی که دارد محتوای شما را به شکل کاملا تخصصی بررسی می کند.در گذشته افرادی که دارای سایت بودند برای فریب دادن گوگل از ترفند بمباران کلمات کلیدی استفاده می کردند که این باعث می شد تا این موتور جستجو تصور کند که آن محتوا بسیار غنی است و باید در رتبه اول گوگل نمایش داده شود.اما به مرور زمان و با ظهور الگوریتم های پیشرفته گوگل این مشکل به طور کامل نه ولی تا 90% حل شد.

پس اگر شما یک محتوا نویس هستید حتما باید به خاطر داشته باشید که استفاده از کلمات کلیدی قوانین خاص خود را دارد و نکته بسیار مهم این است که در زمان استفاده از یک کلمه کلیدی نباید تلاش کنید تا فقط از همان کلمه در متنتان استفاده کنید و باید حتما از کلمات و جملات جایگزین آن کلمه کلیدی نیز استفاده کنید.گوگل به راحتی این رابطه را تشخیص می دهد.

برای اینکه مطمئن شوید که در یک محتوا از کلمات کلیدی به درستی استفاده کرده اید می توانید از یک ابزار رایگان آنلاین به نام yoast استفاده نمایید.این ابزار بسیار مفید به شما کمک می کند تا چگالی کلمه کلیدی خودتان را متوجه شوید.برای اینکار ابتدا باید کل محتوای خود را در کادر مربوطه کپی نموده و کلمه کلیدی مورد نظرتان را نیز در کادر مشخص شده وارد نمایید.بعد از این کار ابزار یوآست به شما میزان استفاده از کلمه کلیدی را در محتوا مشخص می کند.

البته این ابزار بسیار مفید علاوه بر اینکار آپشن های زیاد دیگری نیز در اختیار شما قرار می دهد.متن شما را از ابتدا تا انتها بررس کرده و از نظر سئو به شما توصیه های خوبی می کند.برای مثال به شما تذکر می دهد که در میان محتوای خود از تگ های H1 و H2 استفاده نمایید.مشخص می کند که لینک های داخلی متن شما به درستی استفاده شده است یا خیر و در کل محتوای شما را به شکل کامل بررسی کرده و نقطه ضعف و نقاط قوت آن را به شما نشان می دهد.

تمام افرادی که در زمینه تولید محتوا فعالیت می کنند حتما باید از این ابزار مفید استفاده کرده تا محتوایشان قابل رقابت با دیگر سایت ها باشد.

سئو از دید گوگل


ساخت بک لینک : 

تبادل لینک به سایتهایی که در گوگل نمره خوبی دارند بسیار تاثیر مثبتی در روند بالارفتن سایت شما در گوگل دارد.به شکلی که موتورهای جستجو همواره در حال رصد کردن رفت آمد کاربران از سایت شما به سایتهای دیگر و بلعکس هستند.تبادل لینک باید با سایتهایی انجام شود که ارزش مطالب و کاربران آن بالا باشد.

نکته بسیار مهم در زمینه ساخت بک لینک این است که باید مراقب باشید تا از سایت هایی که spam score آنها بالا است به هیچ وجه لینک دریافت نکنید.اگر این کار در طولانی مدت به تعداد زیاد اتفاق بیوفتد قطعا گوگل سایت شما را جریمه کرده و به یکباره متوجه می شوید که ترافیک سایتتان خیلی کمتر از گذشته شده است.

ساخت بک لینک مبحث خیلی مهمی است که باید ابتدا علم آن را به دست بیاورید و بعد شروع به ساخت بک لینک کنید.نکته اول در زمینه ساخت بک لینک این است که اگر سایت شما یک سایت تازه کار است اصلا نباید برای آن لینک های قوی بسازید.بسیاری از سایت ها در ابتدای کارشان برای بالا آمدن در گوگل شروع به لینک سازی می کنند که قطعا گوگل متوجه این امر می شود.

هیچ دلیلی وجود ندارد که سایتی که تازه به راه افتاده از سایت های زیادی لینک دریافت کند و این کاملا مشخص است که بک لینک های ساخته شده کاملا ساختگی و دستی هستند.

پس ابتدا باید به خودتان مهلت بدهید.روی سئو سایتتان کار کنید و محتوای جذاب تولید کنید.بعد از گذشت چندین ماه تازه شروع به ساخت بک لینک های ساده کنید.منظورمان از بک لینک های ساده بک لینک هایی است که از سایتهای معمولی دریافت می شود.

در زمینه دریافت بک لینک مبحثی داریم به نام Domail Authority یا همان اعتبار یک دامنه.سایت هایی که اعتبار دامنه یا پیج آنها خیلی بالا هستند سایت های بسیار مناسبی برای دریافت بک لینک هستند.اما نکته اینجاست که همین سایت ها می توانند بلای جان شما بشوند.استفاده زیاد از این سایت ها به نوعی سئو کلاه سیاه به حساب می آید و گوگل متوجه آن شده و سایت شما را جریمه می کند.

پس سعی کنید از این مدل لینک سازی به مرور زمان و به شکل درست استفاده نمایید.نکته دوم در این زمینه این است که به هیچ وجه نباید در بک لینک هایی که می سازد از یک Anchor Text استفاده نمایید.یعنی نباید هر لینکی که می سازید را با یک کلمه کلیدی مشخص لینک کنید.حتما از انکر تکست های مختلف استفاده نمایید و حتی گاهی باید تنها نام سایت خودتان را بدون لینک کردن در این سایت های دامین اتوریتی بالا ثبت نمایید.گاهی فقط یک تصویر را لینک کنید و گاهی اصلا در متنی که در این سایت ها قرار می دهید هیچ لینکی به جز نام برندتان قرار ندهید.

اینها همه نکات مهمی است که از اصول اولیه سئو است.رعایت این نکات می تواند باعث رشد رتبه سایت شما شود.

نکته آخر در زمینه بک لینک سازی این است که اصلا نباید در ساخت لینک ها عجله کنید.برنامه ای یک ساله برای ساخت بک لینک بچینید و آن را عملی کنید تا موفق شوید.

سئو کردن سایت


مطالب تکراری نگذارید:

از گذاشتن مطالب تکراری و حتی تصاویر تکراری خودداری کنید.مطالب یونیک به بالا رفتن سایت شما کمک میکند.هرچقدر که مطالب شما خاص و یکتا باشد گوگل به شما به دید مثبت تری نگاه می کند.برخی از ادمین ها تصور می کنند که اگر فقط در یک زمینه به نوشتن محتوا بپردازند بعد از مدتی گوگل متوجه این چگالی بالا در زمینه آن موضوع شده و سایتشان را در صفحه اول خود قرار می دهد.در صورتی که اینکار یکی از روش های کلاه سیاه در سئو به حساب می آید و گوگل بعد از مدتی شما را جریمه خواهد کرد.

باید سعی کنید تولید محتوا را در سایتتان برنامه ریزی نمایید.اگر در سایتتان چندین محتوای مشابه دارید حتما در نوع ساختار آنها تفاوت ایجاد کنید.تکرار بیش از حد جملات و کلمات در سایت شما کمک خاصی به رتبه گوگل شما نخواهد کرد.

در عوض سعی کنید از عنوان های جذاب در محتوای خود استفاده نمایید.اولین چیزی که موتورهای جستجو آن را بررسی می کنند title محتوای شما است.استفاده از عنوان های تکراری در محتواهای تولیدی سایتتان نکته ی منفی است که باید از آن پرهیز کنید.

سئو


تولید محتوای مفید : 

قطعا یکی از مواردی که سایت شما را در موتورهای جستجو از دیگر سایت ها تفکیک میکند ساخت و انتشار محتوایی است که جدید و البته تکراری نباشد.البته منظور از تکراری این نیست که شما اولین نفر در ارائه اون مطلب خاص باشید بلکه منظور این است که به قلم خودتان و با نقطه نظر خودتان نوشته شده باشد تا در اینترنت یونیک باشد.

در زمینه تولید محتوا نکات زیادی وجود دارد که شما با رعایت آنها می توانید یک محتوا را به صفحه اول گوگل برسانید.

یادم نمی رود که حدود یک سال پیش دوست داشتم در زمینه "کسب درآمد اینترنتی در منزل" محتوایی تولید کنیم اما شک داشتم که آیا محتوای من در صفحه اول گوگل دیده خواهد شد یا خیر.دلیل این شک هم این بود که سایت های بسیار قدیمی و بزرگی در این زمینه محتواهایی غنی و بسیار عالی نوشته بودند که همگی آنها در صفحه اول گوگل با هم رقابت می کردند.اما به خاطر تجربه 12 ساله ای که در زمینه تولید محتوا و طراحی سایت های محتوا محور داشتم این محتوا را به شکلی کاملا حرفه ای و البته کامل و جامع تولید کردم.

در حال حاضر اگر شما این کلمه کلیدی را در گوگل جستجو کنید محتوای من در رتبه سوم یا چهارم گوگل قرار دارد که این خود نشانه ی بزرگی برای افرادی است که تصور می کنند با وجود سایت های دیگر نمی توانند محتوای خودشان را به صفحه اول گوگل برسانند.

برای گوگل اهمیت خاصی ندارد که که یک محتوا چقدر قدیمی باشد.برای گوگل بیشتر به روز بودن محتوا، روان بودن قلم نویسنده، استفاده از تکنیک های محتوا نویسی و ... مهم است.

آموزش سئو سایت


نوشتن عنوان صفحه مناسب: 

استفاده از عنوان صفحه مناسب با متن یکی از نکات مهم در موفقیت سایت شما دارد.باید عناوین کوتاه و مرتبط با متن به کار برد.

در هنگام نوشتن یک عنوان ابتدا کمی فکر کنید.خودتان را جای افرادی بگذارید که قرار است با سرچ در گوگل به محتوای شما برسند.با همین تصور یک عنوان جذاب و البته کاربردی برای محتوای خود انتخاب کنید.

سعی کنید از انتخاب عنوان های خیلی فانتزی خودداری کنید و بدانید که افراد در گوگل همیشه به شکل خیلی ساده به دنبال مطالب می گردند و کلمه کلیدی که در گوگل می نویسند بسیار ساده و خودمانی است.

یک ترفند خوب برای نوشتن یک عنوان جذاب که از نظر گوگل هم مثبت در نظر گرفته می شود، استفاده از اعداد در ابتدای عنوان است.برای مثال 3 نکته مهم در زمینه سئو داخلی!

استفاده از اعداد به جذابیت عنوان شما کمک زیادی می کند.

نکته خیلی مهم در زمینه انتخاب عنوان، نوشتن عین کلمه کلیدی در عنوان است.یعنی اگر محتوای شما در زمینه "کسب درآمد اینترنتی" است حتما عین این کلمه کلیدی در عنوان شما باشد.همانطور که بالاتر گفتم اولین چیزی که موتورهای جستجو در یک محتوا مورد بررسی قرار می دهند عنوان محتوا است.با این کار به راحتی به موتورهای جستجو آدرس می دهیم که محتوای ما در این زمینه نوشته شده است.

avalamooz.com

مطالب مرتبط...

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...