چگونه با الگوریتم پنگوئن گوگل درگیر نشویم؟

تاریخچه موتورهای جستجو روند بسیار حرفه ای را طی کرده است تا که امروز به این نقطه از قله موفقیت خود رسیده اند.به یقین می توان گفت گوگل امروز به جایی رسیده است که هیچ موتور جستجوی دیگری قادر نیست حتی تا نزدیکی آن از نظر موفقیت برسد.این جایگاه امروز گوگل به دلیل استفاده از مسیری است که متخصصین آن انتخاب کرده و در این راه موفق هستند.یکی از مواردی که گوگل همواره در حال بروزرسانی آن است استفاده از الگوریتم های بهبود جستجو است.

.

الگوریتم پنگوئن چیست؟

موتورهای جستجو از گذشته روش های زیادی را برای بهینه سازی جستجوهای کاربران در وب به کار گرفته اند که می شود به جرأت میتوان گفت نوعی دوئل بین موتورهای جستجو و کاربران در وب به وجود آمده است و افرادی مدام در حال به کارگیری روش هایی هستند تا الگوریتم های گوگل را دور زده و سایت خود را به صفحات اول گوگل برسانند.

در سال 2012 تیم گوگل با اعلام قبلی الگوریتم پنگوئن را بر روی موتور جستجوی خود بارگذاری کرد تا جلوی بسیاری از مدیران سایت های فیک را بگیرد.قبل از اجرای این الگوریتم بسیاری از مدیران سایت ها با روش های ساده و اسپم گونه سایت خود را به صفحات اول گوگل می رساندند.

آنها با تکرار بیش از حد کلمات کلیدی در متون خود گوگل را مجبور می کردند تا آنها را در صفحات اول به نمایش بگذارد.در این روش هرچه تعداد کلمات اصلی و کلیدی در یک محتوا بیشتر تکرار می شد آن متن در جستجو ها بیشتر نمایش داده می شد.اما بعد از اجرای الگوریتم پنگوئن تمام این سایت ها به عنوان سایت های اسپم شناخته شد و از صفحات اصلی گوگل حذف و به نوعی تنبیه شدند.این تنبیه در گذشته به هیچ وجه قابل رفع نبود و مدیران این سایت ها در اصل سایت خود را برای همیشه از دست می دادند و نمی توانستند اشتباهات و اسپم سازی های خود را جبران کنند اما امروزه با ابزار مدیریت گوگل میتوان بعد از اصلاح متونی که محتوای اسپم دارند درخواست بازبینی برای گوگل ارسال کرد.

الگوریتم پنگوئن آمد تا سایت ها را بر اساس محتوای واقعی آنها به صفحات اصلی برساند و متقلبین را تنبیه کند.

پس مدیران سایت ها باید در نوشتن محتوای خود و فراوانی کلمات کلیدی خود توجه کنند و به راحتی میتوانند میزان تکرار کلمات کلیدی خود را در محتوایشان با ابزارهایی که در اینترنت وجود دارد شناسایی و در صورت غلو آمیز بودن متن آن را اصلاح کنند.

.

الگوریتم پنگوئن

.

بک لینک های قلابی و الگوریتم پنگوئن

یکی دیگر از مواردی که الگوریتم پنگوئن بر روی آن حساسیت زیادی را به خرج می دهد بک لینک های فیک و غیر واقعی هستند.البته باید توجه داشته باشیم که برای گوگل همچنان بک لینک ها و لینک سازی یکی از موارد مفید برای شناسایی ارزش یک سایت است اما اگر این لینک سازی ها به شکل نامعقول و غیر طبیعی باشد الگوریتم پنگوئن آن را شناسایی کرده و این سایت ها شامل تنبیه می شوند.Back link های قوی در رنک سایت شما تاثیر زیادی دارند اما برای مثال وبلاگی که محتوای خاصی ندارد و بک لینک های زیادی دارد از نظر الگوریتم پنگوئن اسپم شناخته می شود.

.

چگونه متوجه شویم که سایت ما تنبیه شده است؟

اگر احساس می کنید که محتوا و مطالب سایت شما سازگار با الگوریتم پنگوئن نبوده و بیش از حد متون غیرواقعی و فیک ساخته اید هرچه سریعتر نسبت به ویرایش سایت خود اقدام نمایید.گوگل با رفتار خود در جستجو ها به خوبی نشان می دهد که آیا سایت شما با این الگوریتم تنبیه شده است یا خیر.

برای متوجه شدن این موضوع که آیا سایت ما جریمه شده است یا خیر می توانیم به رنک الکسای خود سر زده و اگر تفاوت فاحشی در رنکینگ الکسای خود مشاهده کردید بدانید که توسط الگوریتم پنگوئن جریمه شده و سایت شما به عنوان اسپم شناخته شده است.اما باید توجه داشت که گوگل همیشه تمام یک سایت را جریمه نمی کند مگر آنکه تمامی صفحات سایت از محتوا و بک لینک های غیرواقعی پر باشد.

الگوریتم پنگوئن معمولا محتوای خاصی را که قوانین محتوا نویسی گوگل را رعایت نکرده اند و مطالب خود را پر از کلمات کلیدی کرده اند جریمه کرده و از ایندکس خود در می آورد.برای تست این مورد به راحتی می توانید چندین مطلب را در گوگل جستجو کرده و صفحاتی را که به هیچ وجه در آن ایندکس نشده اند را شناسایی و در رفع و اصلاح آنها اقدام کرده و بعد از اصلاح کامل سایت گزینه بازبینی سایت را از طریق ابزار مدیریت گوگل بزنید.

این الگوریتم حساسیت زیادی بر روی سایت های فروشنده لینک دارد و رتبه آنها را به شدت کاهش می دهد.پس به شما توصیه میکنم از اینکار خودداری کرده و از سایت هایی که لینک به فروش می گذارند هم لینک خریداری نکنید زیرا اگر این سایت ها توسط الگوریتم پنگوئن شناسایی شوند شما هزینه ای که بابت لینک پرداخت کرده اید از بین می ورد و گوگل تمامی لینک های خروجی سایت های فروشنده لینک را فیلتر کرده و از ارش ساقط می کند.

.

محتوای اسپم

.

مراقب محتوای پست های مهمان باشید!

باید خیلی مراقب پست های مهمان خود باشید.گوگل اهمیتی نمی دهد که پست های سایت شما پست مهمان هستند و یا پست خود شما.بلکه محتوای آن را بررسی کرده و اگر نحوه نوشتار آن اسپم گونه باشد سایت شما را جریمه و از رنکینک شما کم خواهد کرد.پس قبل از دریافت پست های مهمان حتما مطالب آنها را چک نمایید تا از نوشتن بیش از حد کلمات کلیدی در آنها خودداری شده باشد.

.

پست مهمان

.

رفع جریمه گوگل

یکی دیگر از مواردی که الگوریتم پنگوئن سایت شما به عنوان اسپم شناسایی می کند بک لینک از سایت هایی است که خودشان منبع اسپم هستند و گوگل آنها را به عنوان جریمه از تمامی جستجوهای خود حذف کرده است.شاید فکر کنید خب به راحتی میتوان یک سایت اسپم ساخت و رقبای خود را لینک کرده و آنها را از گردونه جستجوهای حذف کنیم.

اما این تفکر اشتباه است و این الگوریتم در آپدیت 2016 خود تمامی این موارد را در نظر گرفته و با یک جمع بندی دقیق سایت ها را به عنوان اسپم شناسایی می کند و به این گونه نیست که سایت هایی که اسپم می شوند لینک های آنها نیز به عنوان اسپم شناخته شود بلکه آن لینک ها ارزش خود را به کلی از دست می دهند.

اگر سایت شما از سایت های زیادی که تمامی آنها سایت های اسپم باشند بک لینک گرفته باشد و همچنین محتوای اسپم گونه داشته باشند و به شما لینک داده باشند گوگل شما را جریمه کرده و متوجه این ارتباط می شود.هرچه کمیت و کیفیت لینک ها بیشتر باشد و سایت هایی که به شما بک لینک داده اند هم موضوع با سایت شما باشند امتیاز بیشتری از گوگل دریافت خواهید کرد.

بعد از آنکه متوجه شدید سایت شما توسط گوگل جریمه شده است ابتدا سایت را اصلاح کرده و برای بازبینی آن توسط تیم گوگل به Webmaster Tools در گوگل رفته و در قسمت Links to Your Site و در انتهای لیست Who links the most بر روی گزینه More کلیک نمایید.
.

google webmaster

.

در این صفحه 3 گزینه داریم که آنها را مشاهده می کنید و ما بر روی گزینه Download more sample links کلیک کرده و لیست تمام سایتهایی که به سایت ما لینک داده اند را بررسی کنیم و سایت های اسپم را در لیست شناسایی کرده و آنها را به شکل یک فایل جداگانه ساخته و آنها را در google Disavow links  بارگذاری کرده و زمانی بین 1هفته تا 2 ماه را باید برای تثبیت سایت خود در گوگل صبر کنید.

.


Google Disavow links چیست؟

این ابزار مفید ابزاری برای مدیران سایت هایی که درگیر با سایت های اسپم گونه هستند ساخته و طراحی شده است.از طریق این ابزار سایت های مزاحم خود را به گوگل معرفی کرده و ربات های هوشمند گوگل با شناسایی آنها و فیلتر کردنشان شما را از شرشان راحت کرده و با این کار از اسپم شدن سایت خود نیز جلوگیری می نمایید.

.

Google Disavow links

.

کلام آخر !

مدیران زیادی از زمانی که الگوریتم پنگوئن روی کار آمده دچار مشکلات زیادی شده اند و دلیل اصلی آن نداشتن اطلاعات کافی از نحوه محتوا نویسی است.سایت های زیادی در این بین رتبه خود را از دست داده و دیگر هیچوقت نتوانستند جایگاه قبلی خود را به دست بیاورند و این خود به تنهایی دلیلی است که مدیران سایت ها را به تولید محتوای سالم تشویق می کند.ممکن است در آینده الگوریتم های دیگری توسط گوگل روی کار آمده و سایت های ما و مدیران دیگر را نیز دچار مشکل کنند اما چیزی که امروزه باید برای تمامی مدیران از اولویت های اصلی باشد محتوا نویسی درست و ارتباط سالم با سایت های هم شاخه است.

پس چه بهتر که ما از امروز شروع به ساخت سایت هایی کنیم که با قوانین گوگل مشکلی نداشته باشند و به خاطر داشته باشیم که گوگل برای سایت ها حکم یک درگاه طلایی را دارند که نباید به هیچ وجه اجازه بسته شدن این درگاه را بدهید.

.

اول آموزمطالب مرتبط...

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...