Influencer Marketing یا بازاریابی تاثیرگذار

اگر در گذشته قصد تبلیغات یک محصول را داشتید شاید چند راه عمومی بیشتر به ذهن شما خطور نمی کرد.راه هایی مثل تبلیغات در روزنامه ها،آگهی های دیواری،بورشورها و یا اگر خیلی پولدار بودید و کسب و کار پر رونقی داشتید،تبلیغ در تلویزیون.اما امروزه دنیای تبلیغات و بازاریابی با وجود اینترنت به کلی تغییر کرده است.برندهای معروفی را می شناسیم که حتی یکبار هم در هیچ مجله یا شبکه ی تلویزیونی تبلیغ نکرده اند اما مخاطبان میلیونی آنها را دنبال کرده و از محصولاتشان استفاده میکنند.راز این تغییرات چیست؟

Influencer Marketing یا بازاریابی تاثیرگذار

امروزه تبلیغات توسط افراد تاثیرگذار جامعه بسیار زیاد شده است.دلیل این امر اعتمادی است که مردم به این افراد دارند.افرادی که یا در جامعه مجازی توانسته اند مخاطبان زیادی را به دست بیاورند و یا از گذشته در بین مردم محبوب بوده اند.

مثل بازیگران،خواننده ها ودیگر افراد محبوب جامعه.این مدل بازاریابی که تاثیر زیادی را بر روی فروش محصولات شما می گذارد یکی از راه های جلب اعتماد مشتری به کالای شما است.Influencer Marketing یا همان بازاریابی توسط افراد تاثیرگذار و محبوب جامعه یکی از سریع ترین راه های تبدیل فالوورهای این افراد به مشتری شما است که این خود بسته به میزان علاقه مردم به این افراد است.

چند دسته Influencer داریم

با گسترش دامنه استفاده مردم از فضای مجازی و اینترنت معنای influencer ها به شکل کلی تغییر کرده.در گذشته این افراد تنها شامل بازیگران یا خواننده ها میشد و البته فضایی برای تبلیغ محصولات دیگران به جز بیلبوردهای شهر نداشتند.اما امروزه فضای مجازی و به خصوص اینستاگرام زمینه ای را فراهم کرده تا افرادی که تا دیروز هیچ شهرتی نداشتند فالوورهای میلیونی داشته و از طریق صفحات خود درآمدهای بالایی داشته باشند.

دسته اول influencer ها که به ارائه خدمات influencer marketing یا همان بازاریابی تاثیرگذار مشغول هستند سازندگان ویدیوهای طنز هستند.این افراد بسته به استعدادی که در ساخت این ویدیوها دارند توانسته اند در صدر influencer های فضای مجازی قرار بگیرند.جایگاهی که حتی بازیگران معروف نیز نتوانستند به آن برسند.خیلی از این افراد که در گذشته ویدیوهای ساده را فقط با یک گوشی و فقط با استعداد طنز خوشان می ساخته و در فضای مجازی آپلود می کردند و علاوه بر آن مشغول به ارائه خدمات اینفلوئنسر نیز بودند حالا با ابزارهای حرفه ای کار خودشان را دنبال می کنند.

دیگر خبری از ویدیوهای بی کیفیت و بدون ادیت آنها نیست.این افراد به دلیل درآمد بالایی که از پیجشان دارند برای خود عوامل تهیه کننده ویدیو دارند و البته باید اعتراف کرد که بعضی از آنها در کارشان حرفه ای هستند.یکی از این افراد که حتی توانست خود را به مسابقات تلویزیونی نیز برساند "علی صبوری" بوده که چندین سال است در زمینه ساخت ویدیوهای طنز مشغول است و توانسته پیجی با بازدید بالا داشته و از این راه کسب درآمد خوبی داشته باشد.دسته دوم influencer ها که به خدمات اینفلوئنسر مارکتینگ مشغول هستند و از این راه کسب درآمد می کنند بازیگران و خواننده ها و ورزشکاران هستند.

البته این افراد مانند دسته اول بدون ملاحظه فقط به تبلیغ و بازاریابی محصولات دیگران در پیج خودشان مشغول نیستند و کم پیش میاید که این کار را برای برندهای غیر معروف انجام دهند.این افراد برای حفظ کلاس پیج خود شاید در هفته یک بار برای یک شرکت معروف طراحی لباس یا یک شرکت ساخت و ساز تبلیغات انجام دهند.دسته سوم influencer ها افرادی هستند که پیج های اجتماعی داشته و اثری از خودشان در پیجشان نیست.این افراد یا سازنده انیمیشن های انتقادی هستند که به وضعیت جامعه در قالب طنز انتقاداتی را ایراد می کند و یا افرادی هستند که پیج های عمومی دارند مسائل جامعه را به نقد گذاشته و مشکلات جامعه را یا در قالب طنز یا قالب جدی مطرح می کنند.

این دسته نیز کار influencer marketing را معمولا برای یک یا دو شرکت خیلی معروف انجام داده و سعی میکنند در انیمیشن های خودشان موضوعی را با طرح دلخواه این شرکت ها انتخاب کرده و اسم آنها را به شکلی در ویدیوهای خود قرار دهند.یکی از این پیج ها که هم در اینستاگرام و هم در تلگرام برای خود جایگاه خوبی را به دست آورده پیج "سوری لند" است.این پیج مشکلات جامعه را در قالب طنز و انیمیشن می سازد و در کنار آن خدمات اینفلوئنسر مارکتینگ یا همان بازاریابی تاثیرگذار را نیز انجام میدهد.

Influencer Marketing


جایگاه Influencer Marketing در بین شرکت های بزرگ

خیلی زود شرکت های بزرگ ایرانی و خارجی به ارزش Influencer Marketing در اینستاگرام و شبکه های مجازی پی بردند.یکی از این شرکت های بزرگ که در این زمینه تقریبا پیش قدم بود شرکت "شیائومی" بود.این شرکت بزرگ خیلی زود به این نتیجه رسید که برای ارتباط بهتر با مشتری ها باید از طریق influencer ها راه را به دل آنها باز کنند.

اوایل بازاریابی محصولات شرکت های بزرگ به هیچ وجه به این influencer ها داده نمیشد و شرکت های بزرگ تمام توان تبلیغاتی خودشان را روی influencer marketing توسط بازیگران و خواننده ها و مجری های معروف جامعه می گذاشتند.ولی این شرکت ها نیز ناچار شدند از این طمینه تبلیغاتی نیز برای برقراری ارتباط مناسب تر با مشتری هایشان استفاده کنند.

شرکت بعدی که در این زمینه اقدامات خوبی را انجام داد شرکت بزرگ "ایسوس" بود.این شرکت گوشی های جدید خود را به influencer  های شبکه های مجازی هدیه می داد و در ازای آن درخواست قرار دادن ویدیوی این افراد در پیج خودشان با این گوشی ها می کرد.اتفاقا حرکت زیرکانه ای بود و نتیجه خوبی هم برای این شرکت ها داشت.کاربران این پیج ها به علت علاقه و البته اعتمادی که به این افراد داشته ترغیب به خرید این محصولات برای خودشان می کردند.

چند روش استفاده از Influencer Marketing

یکی از روش های معمول برای استفاده شرکت ها از influencer marketing همین روشی است که در پاراگراف بالا خدمتتان توضیح دادم.هدیه دادن محصولات به influencer ها و ترغیب آنها برای ساخت یک ویدیوی تشکر توسط آنها و انتشار آن در پیجشان است.این روش تقریبا یکی از بهترین روش های معرفی یک محصول به کاربران آن پیج است.

روش بعدی برگزاری یک مسابقه توسط این افراد تاثیرگذار یا همان influencer ها در پیجشان هست.این افراد در پیجشان یک مسابقه یا یک سوال را مطرح کرده و به برنده یا برنده ها محصولی را به عنوان جایزه می دهند که ین محصول توسط شرکتی که قصد تبلیغات روی آن دارد به این افراد داده شده است.این نیز نوعی تبلیغات توسط influencer ها است.

روش بعدی ارائه تخفیف ویژه کاربران یک پیج است.بدین شکل که یک influencer در پیج خود تخفیف را برای یک محصول قرار میدهد که فقط مخصوص کاربران آن پیج است.این مدل influencer marketing یکی از روش های خوب برای تبلیغ یک محصول و ترغیب کاربران آن پیج به خرید آن محصولات است.

بازاریابی تاثیرگذار


اشتباهات بزرگ در Influencer Marketing

یکی از بزرگترین اشتباهاتی که شرکت ها برای تبلیغ یک محصول توسط influencer ها انجام می دهند اعتماد به influencer هایی است که جایگاه منفی پیش مردم دارند.

همانطور که می دانیم امروزه اینستاگرام تبدیل به فضایی شده که افراد مختلفی در آن مشغول عرض اندام هستند.این افراد گاهی تعداد فاللووهای بالایی را به خاطر محبوبیتشان و گاهی تعداد فالوورهای زیادی را به خاطر منفور بودنشان دارند.شاید تصور کنیم که برای کاربران چه فرقی میکند،مهم این است که تعداد زیادی از کاربران کالا را مشاهده کرده و آن را خریداری کنند.

دقیقا نکته مهم همینجاست.گاهی در کامنت های این افراد منفور شبکه های اجتماعی مشاهده کردم که افراد زیادی این کامنت را درج کرده اند که "محصولی که این آدم تبلیغ کنه اصلا ارزش خرید نداره" .این طرز نگاه دقیقا درست است و مردم به افرادی اعتماد می کنند که محبوب باشند.یادمان باشد محبوب بودن با معروف بودن فرق زیادی دارد و تنها شهرت دلیلی بر influencer خوب بودن نیست.

افراد منفور کمپین شما را خراب میکنند.پس یاد بگیریم خدمات influencer marketing خودمان با تنها به افراد محبوب شبکه های اجتماعی بسپاریم تا نتیجه خوبی دریافت کنیم.

چرا Influncer Marketing مهم است؟

داشتن یک رسانه با کاربران زیاد ممکن است آرزوی هر شخصی یا ارگانی باشد.این افراد امروز کاربران میلیونی دارند و این خود به این معناست که میتوانند از این تریبون هم استفاده خوب کرده و هم از آن استفاده نادرست کنند.اما شرکت های بزرگ باید مراقب باشند تا همیشه رضایت این افراد را جلب کنند.دلیلی این امر این است که اگر این افراد شروع به انتقاد از یک محصول یا برند کنند اثرات منفی زیادی را می توانند در فروش محصولات آن برند بگذارند.مخصوصا اگر این influencer ها افراد محبوبی در جامعه باشند قطعا تاثیرات بدی را برای آن شرکت به همراه خواهند داشت.

استراتژی مناسب برای استفاده از Influencer marketing

داشتن یک استراتژی درست برای استفاده از influencer marketing تاثیر خیلی زیادی بر اثر گذاری تبلیغات شما دارد.برای مثال به تبلیغات شرکت های بزرگ در اینستاگرام توجه کنید.

آنها یک کمپین تبلیغاتی را راه اندازی کرده و کاری می کنند که در چند روز تمام شبکه های مجازی پر می شود از محصولات آنها.این کمپین ها باید با تفکر قبلی تشکیل شده و هدف خاصی را دنبال کند و صرفا به دنبال استفاده از Influencer markting نباشید.یک استراتژی خوب برای استفاده از influencer ها این است که شما کمپین تبلیغاتی خود را با یک شعار خاص در یک روز به تمام این influencer ها بدهید.

برای مثال "اسنپ فود" با کمپین "دیگه زنگ نزن" تونست در اینستاگرام مخاطبان زیادی را به سایت و اپلیکیشن خود بکشاند و نشان داد در تهیه کمپین های تبلیغاتی حرفه ای است.پس هزینه های خود را برای استفاده از influencer marketing بهینه سازی کنید تا از نتیجه آن راضی باشید.

استراتژی های influencer marketing


کلام آخر

یادمان باشد که برای استفاده از influecner marketing نباید فقط به شبکه های مجازی اکتفا کنیم .خیلی از والدین هستند که حتی این شبکه های اجتماعی را بر روی گوشی ها خود ندارند و همیشه آنها را مخرب دانسته و سعی می کنند از آنها استفاده نکنند.پس اگر امروز کمپینی برای تبلیغات اینستاگرامی توسط influencer ها تشکیل دادیم یادمان نرود که باید جامعه مشتریان خود را اول شناسایی کنیم.

شاید این افراد اصلا در این شبکه ها حضور نداشته باشند و تبلیغات ما با شکست مواجه بشه.اما اگر متوجه شدیم که قالب افرادی که در اینستاگرام حضور دارند می توانند مشتری ما باشند پس استفاده از influencer marketing را حتما باید در دستور کار خودمان قرار دهیم و فراموش نکنیم که influencer marketing یا همان بازاریابی تاثیرگذار تنها مختض اینستاگرام نیست و میتوانیم از رسانه های زیاد دیگری نیز که این افراد در آنها حضور دارند استفاده کنیم.


avalamooz.com

مطالب مرتبط...

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...