همه چیز درباره لینک های Follow (فالو) و Nofollow (نوفالو)

بر هیچکسی پوشیده نیست که لینک ها در دنیای اینترنت به حدی ارزش دارند که مدیران زیادی چه در ایران و چه در کشورهای دیگر حاضرند برای دریافت لینک های معتبر هزینه های زیادی را پرداخت کنند.لینک هایی که گوگل با آنها ارزش سایت شما را بیشتر شناخته و رتبه سایت شما را بر اساس ارزش این لینک ها افزایش می دهد.

ارزش لینک های Follow و Nofollow

درست است که گوگل به حدی هوشمند شده که نمی شود به راحتی فریبش داد اما نکته اینجاست که همیشه هوش انسان از هوش مصنوعی بیشتر بوده و همیشه انسان ها راه هایی برای فریب ربات ها پیدا میکنند.یکی از این راه ها که گوگل شدیدا به دنبال مبارزه با آن است لینک سازی های نادرست است.لینک هایی که صرفا جهت بالا بردن یک سایت دیگر در گوگل ساخته می شود و ارزش آنها برابر با ارزش واقعی این سایت ها نیستند.

گوگل تا حد زیادی در این زمینه موفق بوده و توانسته جلوی اسپم سازی در لینک ها بگیرد.گوگل از طریق ربات هایی که در صفحات سایت ها می خزند به راحتی ارزش لینک ها را تا حد زیادی تشخیص می دهد و رتبه سایت شما را بر اساس لینک های با ارزشی که دریافت می کنید بالا می برد.باید به یاد داشته باشیم که بک لینک هایی که از سایت های با ارزش به سایت شما لینک می شوند حکم طلا را داشته و گوگل را مجبور می کند تا به شما اعتماد کرده و سایت شما را به عنوان یک سایت معتبر به حساب بیاورد.

لینک فالو (Follow) چیست؟

گوگل زمانی بر روی پیج رنک ها و امتیاز دهی به سایت ها فرآیندهای زیادی را تعریف کرد که این فرآیندها با الگوریتم های پیچیده گوگل همراه است.لینک های طبیعی نیز جزو آن مواردی است که گوگل برای آن ارزش زیادی قائل است و در ارتقاء رتبه سایت ها جزو نکات اصلی خود می داند.
لینک های فالو (Follow) لینک هایی هستند که گوگل بر روی آنها حساس بوده و این لینک ها در سئو سایت شما تاثیر مستقیم دارند.به زبان ساده بگوییم لینک هایی که گوگل آنها را به عنوان یک لینک جهت ارتقاء یا کاهش رتبه سایت شما در نظر می گیرند را لینک های فالو میگویند.
این لینک ها نیاز به کد نویسی خاصی ندارند و اگر شما یک لینک ساده به سایت دیگر بسازید در اصل یک لینک فالو ساخته اید و به گوگل اعلام کرده اید که این لینک را فالو در نظر گرفته و در محاسبات سئو خودت به حساب بیاور.

لینک های فالو


لینک نوفالو (Nofollow) چیست؟

در گذشته و زمانی که لینک های نوفالو (Nofollow) هنوز باب نشده بودند دنیای وب پر بود از اسپم هایی که از لینک سازی های غیر مجاز سو استفاده می کردند.افرادی که به این حفره ها پی برده بودند مرتب لینک هایی را در کامنت های سایت های دیگران می ساختند و گوگل نیز به راحتی این لینک ها را ارزش گذاری می کرد و سایت ها را به صفحات اول خود میاورد.

این مشکل به حدی حاد شده بود که دیگر کامنتها و انجمن ها به محلی برای تبلیغات لینک های سایت های دیگر تبدیل شده بود و محیط اینترنت هر روز رو به اسپم گونه شدن پیش می رفت.سو استفاده از لینک ها حتی به سایت های بزرگ نیز رسید و افراد به سایت هایی مثل ویکی پدیا نیز رحم نمی کردند و در این سایت ها لینک سایت خود را قرار می دادند و گوگل نیز رتبه یا همان page rank آنها را افزایش می داد.

اما معجزه ای به نام لینک های نوفالو (Nofollow) دنیای لینک های اینترنت را نجات داد.لینک های نوفالو به گوگل اعلام می کرد که این لینک را در سئو سایت ما به حساب نیاور.شما از آینده هیچ سایتی که به آن لینک می دهید خبر ندارید و ممکن است امروز به سایتی لینک داده و فردا آن صفحه یا سایت تبدیل به سایت اسپم شود و همین امر نوعی خودکشی برای سایت شما به حساب می آید.گوگل شما را شریک جرم در نظر گرفته و در سئو و رتبه سایت شما بازنگری کرده و شما را جریمه های سنگینی می کند.

پس به یاد داشته باشید اگر میخواهید به سایتی دیگر لینک دهید به 2 دلیل از لینک نوفالو استفاده کنید.دلیل اول همین ترس از اسپم بودن سایت مورد نظر و دلیل دوم جلوگیری از استفاده سایت مورد نظر از ارزش سایت شما است.در مورد دلیل دوم باید شما را با اصطلاح Link Juice آشنا کنم که کمی پایین تر در مورد آن توضیح خواهم داد.

چگونه یک لینک نوفالو (Nofollow) بسازیم؟

برای ساخت لینک هایی که میخواهیم گوگل آنها را در سئو سایت شما به حساب نیاورد باید آن لینک را به نوفالو تبدیل کنیم.برای این کار از کد زیر استفاده می کنیم 

<a href=”http://www.yoursite.com/” rel=”nofollow”>Link Text</a>

با استفاده از تگ Nofollow می توانید خیال خودتان را از لینک هایی که به خارج از سایت خود می دهید راحت کنید.اما به یاد داشته باشید که از تگ نوفالو (Nofollow) برای لینک های داخلی سایتتان نیز می توانید استفاده کنید.گاهی تصمیم دارید لینکی داخلی بسازید ولی تصمیم دارید در سئو سایت شما توسط گوگل به حساب نیاید،پس بهترین کار این است که از تگ نوفالو(nofollow) استفاده کنیم.

دریافت لینک از سایت هایی که لینک های خود را نوفالو (nofollow) کرده اند هیچ ارزشی از نظر سئو برای شما ندارد ولی خوب به هر حال بهتر از هیچ است.این بدین معنا است که گوگل این لینک ها را عاملی برای ارتقاء رتبه سایت شما قرار نمی دهد ولی بازدید سایت شما را بالا می برد.برای مثال صفحه کامنت ها در سایت ها لینک های کاربران را تبدیل به لینک های نوفالو(nofollow) می کند تا کاربران از این درگاه سو استفاده نکرده و شروع به لینک سازی های نادرست نکنند.

اما به یاد داشته باشید که صفحات اجتماعی با اینکه لینک های نوفالو(nofollow) دارند ولی موتورهای جستجو برای این لینک ها ارزش خاصی قائل بوده و اگر سایت شما در صفحات اجتماعی پست های زیادی را به اشتراک داشته باشد موتورهای جستجو رتبه سایت شما را بهبود می بخشد.پس باید به خوبی ارزش لینک های نوفالو(nofollow) را بشناسیم.

نوفالو لینک

چگونه لینک های نوفالو (nofollow) سایت خودمان را بشناسیم؟

برای اینکه متوجه شویم در صفحات سایتمان چه لینک هایی نوفالو(nofollow) هستند میتوانیم در مرورگر کروم از کلیدهای ترکیبی Ctrl + U استفاده کنیم.

بعد از استفاده از این کلید با صفحه زیر که در اصل همان صفحه Source شما است روبرو می شویم و می توانیم به راحتی لینک های نوفالو را پیدا کنیم.

لینک های نوفالو (nofollow)

Link Juice چیست؟

link Juice نوعی اصطلاح برای لینک هایی است که شما در سایت خود درج می کنید یا سایت های دیگر به سایت شما قرار می دهند.بدین معنی که اگر شما برای مثال به 3 سایت لینک فالو دهید در اصل مقداری از ارزش سایت خودتان را به این 3 سایت داده اید.

likn juice دقیقا به معنای تقسیم ارزش سایت ها با لینک دهی به هم است.البته به یاد داشته باشید که این مورد برای لینک های داخلی سایت شما نیز صدق می کند و شما می توانید با لینک های داخلی از ارزش یک صفحه به صفحه دیگر سایت خود انتقال دهید.به زبان ساده وقتی چند سایت به یک سایت بک لینک Dofollow می دهند گوگل ارزش رتبه این سایت ها را با سایتی که به آن لینک داده اند تقسیم می کند.

پس شما هم به یاد داشته باشید که برای لینک های سایتتان ارزش قائل باشید و بدانید که زحمات شما برای سایتتان هزینه بر و زمان بر بوده و به راحتی آن را با سایت های بی ارزش تقسیم نکنید.

در تصویر زیر به خوبی مفهوم link Juice را متوجه خواهید شد.

Link Juice

از چه سایت هایی لینک فالو دریافت کنیم؟

نکته مهم این است که تنها دریافت لینک از سایت های رتبه بالا در ارتقاء سایت شما تاثیر مثبت ندارد.برای دریافت بهترین نتیجه حتما لینک خود را در سایت هایی قرار دهید که موضوعات آن موازی و هم رسته با موضوعات سایت شما باشد.

این نکته تاثیر خیلی زیادی در ارتقاء رنکینگ سایت شما در گوگل دارد.همچنین سایت هایی که محتوای با کیفیت تولید می کنند نیز از نظر گوگل مرجع خوبی برای لینک دهی به سایت های دیگر هستند.اگر از این سایت ها نیز لینک دریافت کنید با استناد به اصطلاح Link Juice شما نیز از ارزش این سایت ها بهره مند خواهید شد.سومین دسته از سایت هایی که برای ارائه لینک خود در آنها مناسبند سایت هایی هستند که لینک های خروجی زیاد و پست های مهمان زیاد نداشته باشند.

سایت هایی هستند که صرفا به تولید لینک برای دیگران پرداخته یا در ازای دریافت هزینه پست های شما را به عنوان پست مهمان در سایت خودشان قرار می دهند.این سایت ها به مرور زمان از نظر گوگل بی ارزش می شوند و دریافت لینک از این سایت ها برای شما نیز تاثیر زیادی نخواهند داشت.

از چه سایت هایی لینک دریافت نکنیم؟

اولین دسته سایت هایی هستند که لینک های نوفالو (Nofollow) ارائه می دهند.درست است که سایت شما از این سایت ها ترافیک دریافت می کند اما در اصل گوگل هیچ اثری در سئو سایت شما نخواهد گذاشت و این لینک ها را خنثی در نظر میگیرد.دسته دوم سایت هایی که محتوای نامرتبط با سایت شما دارند.از نظر گوگل این مدل تبادل لینک ها مشکل زا بوده و شامل ارتقاء رتبه سایت شما به اندازه سایت های مرتبط نخواهد شد.دسته بعدی لینک گرفتن از صفحاتی است که در گوگل ایندکس نشده اند.این صفحات تقریبا هیچ ارزشی از نظر گوگل ندارند.


کلام آخر

لینک ها در ارتقاء رتبه سایت ها نقش زیادی را ایفا می کنند.از لینک های درست قافل نشوید که درگاهی برای افزایش رتبه سایت شما هستند.اما همانطور که بالاتر توضیح دادم باید مراقب انواع لینک سازی ها باشیم.گوگل با هوش مصنوعی خود همواره لینک های سایت ها را بررسی کرده و به آنها امتیاز می دهد.

اگر تصمیم دارید به سایت های نامعتبر لینک دهید حتما از لینک های نوفالو (Nofollow) استفاده کنید و اگر می خواهید به سایت هایی معتبر همانند ویکی پدیا لینک دهید هیچ اشکالی ندارد که از لینک های ساده و در اصل فالو (Follow) استفاده نماییم.گوگل page rank شما را در صورتی افزایش می دهد که اصولی را که در این متن به شما آموزش دادیم رعایت کنید و به خوبی معنی لینک درست و نادرست را تشخیص دهید.


اول آموز

مطالب مرتبط...

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...