جذب ترافیک از محتوا نویسی و رمز و راز محتوای مناسب

میشه غنی بودن یک سایت از محتوای خوب رو به معدن طلایی تشبیه کنیم که از طلای 24 عیار غنی شده است.در یک جمله به شما ارزش محتوا نویسی را در دنیای امروزی توضیح دادم.اما آیا فقط تولید محتوا باعث با ارزش شدن یک سایت می شود و یا رمز و رازهایی در پشت پرده محتوا نویسی وجود دارد؟ درست حدس زدید.محتوا نویسی ترفندهایی دارد که اگر آنها را رعایت نکنید محتوای شما ارزشی بیش از یک نوشته ساده را نخواهد داشت.

ارزش تولید محتوای مناسب

شاید اگر 10 سال به گذشته برگردیم من به هیچ وجه تصمیم به نوشتن این متن نکنم و دلیل آن کم ارزش بودن محتوا در آن زمان است.زمانی که اینترنت بیشتر مکانی برای تبلیغات بود تا مکانی برای محتوای با ارزش.در آن زمان تولید محتوای اسپم در میان مدیران همه گیر شده بود و مدیران سایت ها و تولید کنندگان محتوا بیشتر به دنبال ساخت محتوایی بودند که با زور در آن کلمات کلیدی را قرار داده و کاربران را به سایت خودشان بکشانند.

راهی کثیف که دنیای اینترنت را به فضایی سیاه تبدیل کرده بود.شما در آن زمان در هر بار جستجوی یک محتوا به سایت هایی ارجاع داده می شدید که به هیچ وجه ارتباطی با آن محتوا نداشتند و دلیل اصلی این اتفاق ضعف موتورهای جستجو در آن زمان بود.ضعفی که به مرور زمان رفع شد و جریمه های سنگینی برای اینگونه سایت ها در پی داشت.

اما ارزش تولید محتوای مناسب امروزه جایگاه جدیدی را در دنیای اینترنت پیدا کرده است.تا حدی که حتی فروشگاه های اینترنتی نیز علاوه بر ارائه محصولات خود،شروع به ارائه محتوای آموزشی یا محتوای کارشناسی در سایت خودشان کرده اند.امروزه ارزش تولید محتوای خوب به حدی بالا رفته که مدیران سایت ها تلاش زیادی را برای تولید محتوای مناسب به کار بسته اند.

چگونه محتوای مناسب تولید کنیم؟

تولید محتوای مناسب در درجه اول به رعایت نکات سئو محتوا نویسی وابسته است.تولید محتوای سئو شده امروزه نوعی عمل کارشناسی شده است که با رعایت یک رشته نکات مهم که در پایین این متن به شما توضیح میدهم تحقق پیدا میکند.از امروز سعی کنید برای تولید یک محتوای سئو شده این نکات را رعایت کنید و به خاطر داشته باشید که زیربنای یک سایت حرفه ای محتوای مناسب آن سایت است.

محتوا


و اما نکات محتوا نویسی و سئو یک محتوا برای موتورهای جستجو:

1- عنوان مناسب برای محتوای خودتان انتخاب کنید : نکته اولی که باید برای تولید یک محتوای مناسب در نظر بگیرید انتخاب عنوان مناسب است.باید به این نکته توجه کنید که در عنوان محتوای شما حتما باید کلمه کلیدی محتوای شما درج شده باشد.برای مثال اگر محتوای شما در زمینه طراحی سایت با php است حتما سعی کنید که کلمه کلیدی"طراحی سایت" را در عنوان محتوا قرار دهید.علاوه بر همه اینها سعی کنید عنوان جذابی را انتخاب کنید.

برای مثال برای محتوایی با طراحی سایت عنوانی مانند "طراحی سایت" را انتخاب نکنید.این عنوان واقعا عنوان بی کیفیت و ضعیفی است.به عنوان مثال از عنوان "معرفی محصولات شما به دنیای دیجیتال با طراحی سایت" استفاده کنید و صدها عنوانی که ممکن است یک کاربر در ذهن داشته باشد و آن را در موتورهای جستجو آن را جستجو کند.سعی کنید عنوان یک محتوا را از دید یک کاربر در حال سرچ وارد کنید.

2- از تگ <h1> برای عنوان محتوای خود استفاده کنید: موتورهای جستجو وقتی به دنبال یک محتوا می گردند،اولین کاری که میکنند بررسی تگ عنوان محتوا است.این مورد یکی از نکات مهم سئو سازی یک محتوا است.با این کار موتورهای جستجو به خوبی متوجه کلمه کلیدی و اصلی محتوای ما می شوند.

3-چگالی کلمه کلیدی در محتوا را رعایت کنید : به زبان ساده بگویم در استفاده از کلمات کلیدی به هیچ وجه اغراق نکنید.تصور نکنید موتورهای جستجو مانند قدیم هر محتوایی را که از کلمات کلیدی پر باشند را در صفحات اول خود نشان می دهند.اگر در استفاده از کلمات کلیدی در محتوای خود زیاده روی کنید موتورهای جستجو به شکل فجیعی شما را نقره داغ می کنند.جریمه های گوگل برای این دسته محتواها خیلی شدید و جبران آن زمان زیادی را برای مدیران سایت ها به دنبال خواهد داشت.

کلمه کلیدی شما در یک محتوا نباید بیشتر از 3% محتوای شما را تشکیل دهد.اگر این را رعایت کردید یکی از نکات اصلی سئو سازی یک محتوا را انجام داده اید و توانسته اید ارتباط خوبی را میان محتوای خود و موتورهای جستجو برقرار کنید.

تولید محتوا

4-محتوای اختصاصی تولید کنید : یکی از هنرهای ما ایرانی ها در دنیای اینترنت کپی کردن محتوای دیگران و درج آنها در سایت خودمان است.بدون کوچکترین عذاب وجدانی و بدون رعایت حق کپی (Copyright) .به نوعی یک دزدی دیجیتال است که در دنیای وب همه گیر شده است.

اما نکته مهم در این بین این است که دیگر موتورهای جستجو به راحتی متوجه این کپی کاری ها می شود و به آن نمره منفی می دهد.یکی از اصلی ترین نکات در تولید محتوا،یونیک و اختصاصی بودن آن محتوا است.منظورمان این نیست که حتما باید مطلبی را انتشار دهید که در دنیای وب وجود نداشته باشد.

بلکه منظورمان این است که محتوایی که تولید میکنید با قلم خودتان بوده و با اضافه کردن تجربیات خودتان به آن باشد.گوگل کاملا متوجه مطالب اختصاصی شما می شود و به آن امتیاز مثبت می دهد.پس سعی کنید تا جایی که امکان دارد از کپی کردن مطالب خودداری کنید و خودتان محتوای اختصاصی بسازید.

5-محتوای کامل تولید کنید : یکی دیگر از نکاتی که از نظر موتورهای جستجو اهمیت زیادی دارد محتوای کامل و جامع است.سعی کنید اگر محتوایی تولید می کنید حتما هرچه می توانید آن را بسط داده و محتوا را تا جایی که امکان دارد کامل انتشار دهید.

منظورمان از محتوای کامل،محتوایی است که تمامی جوانب یک محتوا را شامل شود.از جمله سوالات کاربران در مورد آن محتوا،راه حل های موجود،تصاویر مرتبط و ... پس از سطحی نگری در مورد یک محتوا خودداری کنید و محتوایی تولید کنید که از هر نظر نیاز یک کاربر را رفع کند.

6-طول جملات را رعایت کنید : در نوشتن محتوای خود حتما به این نکته توجه نمایید که جملات خود را طولانی نکنید.اینکار یک ضد سئو است و از نظر موتورهای جستجو برای شما امتیاز منفی دارد.سعی کنید جملات خود را مفهومی و البته کوتاه تمام کنید.جملات کوتاه در محتوا نویسی اثر زیادی بر سئو سازی محتوای شما دارد.

content creation


7-از Meta Tag ها استفاده کنید : متا تگ ها یکی از مهم ترین نکات سئوسازی یک محتوا است.سعی کنید همواره در تگ <head> هر محتوایی متا تگ ها را قرار دهید و از طریق همین متا تگ ها موضوع اصلی محتوای خودتان را به موتورهای جستجو معرفی نمایید.

8- کلمات مهم را بولد کنید: البته این روش در گذشته تاثیر زیادی در سئو سازی یک محتوا داشت ولی امروز این امر اثر کمتری نسبت به گذشته دارد ولی باز هم نباید از آن قافل شوید.این کار حتی اگر از نظر سئو هیچ اثری نداشته باشد اما محتوای شما را خوانا تر کرده و به نوعی کاربر را در بین مطالعه محتوا از مطالب و کلمات مهم آگاه می کند.

9- لینک های داخلی بسازید : یکی دیگر از نکات بسیار مهم در سئو سازی یک محتوا، استفاده از لینک های داخلی در میان مطالبتان است.این نکته از نظر گوگل اهمیت زیادی دارد و به هیچ وجه نباید از آن قافل شوید.

ربات های گوگل همواره در حال رصد کردن سایت شما و نحوه برخورد بازدید کننده های سایت شما هستند.اینکه یک بازدید کننده علاوه بر مطالعه یک مطلب از سایت شما،با لینک داخلی به یک محتوای دیگر از سایت شما برود از نظر گوگل ارزشمند بوده و به شما امتیاز مثبت خواهد داد.گوگل حتی به مدت زمانی که هر بازدید کننده در سایت شما می گذراند نیز حساس است.این زمان هرچقدر بیشتر باشد،

به این معنی است که جذابیت سایت شما برای بازدیدکنندگان شما زیاد بوده است و این از نظر گوگل یعنی ارتقاء رنکینک سایت.اما این نکته را نیز به خاطر داشته باشید که در هر محتوا فقط یکبار و نهایتا دوبار به یک صفحه خاص لینک دهید.اگر در یک محتوا مدام به یک صفحه خاص لینک دهید گوگل آن را به عنوان لینک سازی اسپم به حساب می آورد و سایتتان را جریمه خواهد کرد.

10-انواع محتواها را تولید کنید: یادتان نرود که محتوای یک سایت صرفا نباید یک محتوای متنی باشد و می تواند این محتوا علاوه بر متن،محتوای ویدیویی یا محتوای تصویری باشد.محتوای ویدیویی امروزه خواهان زیادی دارد.با افزایش سرعت اینترنت در یک دهه گذشته انتشار ویدیو هر روز با ارزش تر از دیروز می شود.اما در مورد محتوای تصویری میتوانید نکات آموزشی خود را به شکل اینفوگرافیک تهیه و در سایتتان انتشار دهید.علاوه بر اینها می توانید از محتوای صوتی یا همان پادکست استفاده کنید.پادکست ها طرفداران زیادی دارند و نباید از انتشار پادکست های حرفه ای قافل شوید.

11-حرفه ای عمل کنید : یادمان باشد که صرفا تولید یک محتوا کافی نیست.باید حرفه ای عمل کنید.برای این کار حتما باید این نکات را رعایت کنید.یکی از این نکات تصاویری است که باید با فتوشاپ برای محتوای خود تهیه کنید.تصاویر را با افکت های زیبا ویرایش کنید و سعی کنید تا جای ممکن از تصاویری استفاده کنید که با فتوشاپ ویرایش شده اند و حجم آنها نیز برای لود شدن در سایت مناسب باشد.برای تولید محتوای صوتی هم میتوانید از نرم افزار Adobe Audition استفاده کنید تا علاوه بر کات کردن صداهای اضافه از محتوای صوتی خود،نویز آن را نیز تا جای ممکن کم کنید و یا موسیقی متن را در پس زمینه محتوای صوتی خود قرار دهید.

در مورد محتوای ویدیویی هم نرم افزارهای زیادی به کمک شما می آیند.یکی از این نرم افزارها Adobe Premiere است.نرم افزاری قدرتمند در تولید و ویرایش محتوای ویدیویی.پس اگر تصمیم به تولید محتوا گرفتید حتما حرفه ای عمل کنید تا کاربران در آینده نیز به سایت شما سر بزنند و به آن علاقه مند شوند.

محتوا نویسی


12-کاربران سایتتان را ترغیب به انتشار محتوا کنید: مدیران سایت هایی که فضایی مانند وبلاگ در اختیار کاربران خود می دهند قطعا بازی را از باقی رقبای خود برنده شده اند.وقتی شما می توانید به صورت رایگان مدام در سایتتان محتوا تولید کنید و هیچ انرژی برای آن نگذارید این یعنی استفاده مفید از کاربران سایت برای بالا بردن امتیاز سایتتان.اما این اینکه را نیز فراموش نکنید که اگر همین کاربران محتوایی تولید کنند که از نظر گوگل اسپم به حساب بیاید،سایت شما را جریمه کرده و از رتبه سایت شما کم میکند.

13- محتوا نویس استخدام کنید: به یاد داشته باشید که قطعا نمی توانید یک تنه از پس یک سایت حرفه ای بر بیایید.دلیل این امر این است که کارهای حرفه ای نیاز به همکاری دارد و هرگاه توانستید تیمی برای تولید محتوا تشکیل دهید قطعا بازی را برنده خواهید شد.

همان طور که در مبحث فریلنسرها به طور کامل در مورد این افراد توضیح دادیم،شما باید یک فریلنسر یا آزادکار را که در زمینه تولید محتوای حرفه ای فعالیت می کند پیدا کرده و با او قرارداد بسته و همکاری نمایید.هرچقدر این تیم محتوا نویسی گسترش یاید قطعا در آینده ای نه چندان دور سایت شما در صفحات اصلی گوگل نمایان خواهد شد.

14-از انکر تکست Anchor Text های مختلف استفاده نمایید: در مورد نحوه ساخت انکر تکست و انواع آن به طور مفصل قبلا توضیح داده ایم.اما در همین حد بگویم که انکر تکست همان نوشته هایی است که به صورت لینک درامده اند.اما یادمان نرود که ما انواع انکرها مانند انکر تصویر و انکر ویدیو و ... نیز داریم.سعی کنید حتما از انکر تکست های تصویری استفاده کنید و تصاویر محتوای خود را به لینک های مرتبط اتصال دهید.

15-از یک محتوا نهایت استفاده را نمایید: حتما به خاطر داشته باشید که زمانی که یک محتوا تولید کردید آن را به همان شکل انتشار ندهید و از آن نهایت استفاده را نمایید.منظورمان این است که اگر برای مثال محتوایی ویدیویی تولید کردید،صوت آن ویدیو را هم جدا کرده و به شکل یک پادکست انتشار دهید.

علاوه بر آن میتوانید محتوای متنی آن ویدیو را نیز انتشار دهید.علاوه بر همه ای اینها به خاطر داشته باشید که فقط به انتشار محتوای خود در سایتتان اکتفاء نکنید و به محض تولید یک محتوا آن را در تمامی رسانه های در اختیارتان همانند اینستاگرام،تلگرام،آپارات و ... انتشار دهید.بدین شکل نهایت استفاده را از یک محتوای تولید شده کرده اید.

اول آموز

مطالب مرتبط...

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...