الگوریتم پاندا گوگل چیست؟

وقتی صحبت از جستجوی با کیفیت می کنیم دقیقا منظورمان چیست؟ به این نکته توجه داشته باشید که تمام دار و ندار گوگل امروزه بر روی جستجوی مناسب و نتایج خوبی است که به کاربران نمایش میدهد و اگر گوگل همان مسیری را طی میکرد که در سال های 2010 و 2011 میرفت،قطعا امروز جایگاهی حال حاضر خود را نداشت.گوگل مسیری جدید را شروع کرد تا بهترین سرویس را در کمترین زمان ممکن به کاربران ارائه کند.

الگوریتم پاندا گوگل چیست؟

یکی از راه کارهای گوگل برای ارائه نتایج مناسب به کاربران،استفاده از الگوریتم های مختلف بود.این الگوریتم ها که بر پایه ی برنامه نویسی قدرتمند تیم ارشد گوگل شکل گرفت توانست راه را بر روی سایت های متقلب ببندد.یکی از این الگوریتم ها که نقش بسیار زیادی در نمایش نتایج جستجوی درست و مناسب دارد،الگوریتم پاندا است.این الگوریتم در سال 2011 و تنها به شکل یک آپدیت ارائه شد و بعد از مدتی  توانست جایگاه خوبی را در کمک رسانی به نتایج جستجو از آن خود کند.

بعد از آن بود که به شکل یک الگوریتم کامل بر روی موتور جستجوی گوگل پیاده شد و کمک شایانی را در یافتن نتایج جستجوی درست به کاربران کرد.تا کنون آپدیت های زیادی از این الگوریتم بر روی موتور جستجوی گوگل ارائه شده است که در هر آپدیت باگ های قبلی رفع و رجوع شده و این الگوریتم هر روز باکیفیت تر از قبل می شود.

الگوریتم پاندا

وظیفه الگوریتم پاندا چیست؟

الگوریتم ها به وجود آمدند تا افراد به بهترین نتیجه در جستجوی خود برسند.الگوریتم پاندا نیز بر همین اساس پیاده سازی شد.وظیفه اصلی الگوریتم پاندا بررسی کیفیت محتوای منتشر شده در فضای هر وب سایتی است.کیفیت محتوای ارائه شده توسط مدیران با این الگوریتم بررسی می شود و مطالبی که از نظر نوشتاری دارای کیفیت خوبی بوده و علاوه بر آن محتوای کوتاهی نیز نباشند از نظر گوگل محتوای خوب شناخته شده و در صفحات اول گوگل نمایش داده خواهند شد.

منظورمان از نظر کوتاهی مطالب،محتوایی است که معمولا کمتر از 350 کلمه باشد.کامل بودن محتوای ارائه شده از نظر الگوریتم پاندا اهمیت زیادی دارد و این الگوریتم به مطالب ناقص نمره منفی می دهد.یکی دیگر از ویژگی های الگوریتم پاندا بررسی کپی بودن یک محتوا است.یکی از اشتباهات بزرگی که برخی از مدیران سایت ها انجام می دهند،کپی کردن عینی مطالب بدون هیچ کم و کسری است.شاید این کار از نظر گوگل برای چند مطلب مشکلی نداشته باشد ولی زمانی که این کار ادامه پیدا کرد قطعا وب سایت مورد نظر از طریق الگوریتم پاندا جریمه خواهد شد.

به خاطر داشته باشید که اگر مطلبی را در وب سایت خود درج می کنید حتما از دیدگاه خودتان باشد و چیکده ای از مطالبی باشد که خودتان از آن موضوع درک کرده اید.الگوریتم پاندا این را به خوبی متوجه شده و به مطالبی که به نوشتار خود مدیران سایت ها باشد و اثری از کپی برداری در آن وجود نداشته باشد امتیاز مثبت خواهد داد.گوگل زمانی که شما محتوای درخور و مناسبی را منتشر می کنید،

بر روی مطالب شما حساس شده و به شکل پلکانی رتبه سایت شما را ارتقاء می دهد.این بدین معناست که اگر گوگل و الگوریتم پاندا متوجه نظم خاصی در نوشتار شما شود خیلی سریع تر رتبه سایت شما را افزایش داده و مطالب مفیدتان را در صفحات اول گوگل قرار می دهد.

رابطه سئو و الگوریتم پاندا !

رابطه ای قوی میان سئو کردن یک محتوا و تاثیر مثبت الگوریتم پاندا بر سایت شما وجود دارد.بدین شکل که وقتی محتوای شما اصول اولیه سئو را رعایت کرده باشد و در آن از محتوای تکراری و کپی استفاده نشده باشد و همچنین کیفیت کلمه کلیدی شما مناسب بوده و بیش از 3 درصد از محتوای شما را تشکیل نداده باشد قطعا الگوریتم پاندا وب سایت شما را با نظر مثبت نگاه کرده و اگر این روند در ارائه محتوا در سایت شما ادامه داشته باشد، وب سایت شما را به صفحات اول گوگل می رساند.

panda google

الگوریتم پاندا بر روی چه مواردی حساس است؟

این الگوریتم بر روی چندین مورد حساسیت زیادی داشته و وب سایت هایی که شامل موارد زیر بشوند را جریمه و پنالتی خواهد کرد.

محتوای کپی شده: یکی از مواردی که الگوریتم پاندا را به شدت عصبانی کرده و جریمه های سنگینی را بر وب سایت ها به همراه خواهد داشت، کپی کردن محتوای دیگران و انتشار آن در سایت خودمان است.

اما همانطور که در بالای این متن توضیح دادم اگر این کار به شکل یک یا دوبار انجام شود مشکل خاصی پیش نخواهد آمد اما اگر وب سایتی این کار را یعنی کپی کردن محتوای دیگران و انتشار آن در سایت خود را ادامه دهد و مکرراً این کار را انجام دهد از نظر الگوریتم پاندا وب سایتی اسپم شناخته شده و بدون شک جریمه خواهد شد.

مزرعه محتوا: اصطلاح مزرعه محتوا (Content Farm) در مورد وب سایت هایی به کار می رود که محتوای کوتاه و بی کیفیت،اما در تعداد زیاد را در سایت خود منتشر می کنند.وب سایت هایی که تنها تمرکزشان بر روی داشتن موضوعات بیشتر است تا محتوای با کیفیت.

این وب سایت ها در قدیم جایگاه خوبی در گوگل داشتند، اما به مرور زمان و با انتشار الگوریتم هایی مثل پاندا این سایت ها در دریای بزرگ اینترنت غرق شده و از صفحات اول گوگل خارج شدند.

محتوای بی کیفیت: امروزه ارزش محتوای با کیفیت به حدی بالاست که بسیاری از وب سایت ها شروع به انتشار محتوایی حتی خارج از حیطه کاری خودشان کرده اند.برای مثال وب سایتهایی که مرتبط با فروش تلفن همراه هستند، مطالبی در زمینه خودرو نیز منتشر می کنند و از نظر گوگل اینکار هیچ مشکل خاصی ندارد.

انتشار محتوای با کیفیت به هرشکلی که باشد علاوه بر جذب ترافیک باعث بالا رفتن رتبه یک سایت در گوگل می شود.الگوریتم پاندا به خوبی رابطه مطالبی که در یک محتوا استفاده شده است را بررسی کرده و به خوبی متوجه کیفیت و ارزش یک محتوا می شود.

ماندگاری کاربر در سایت و تاثیر الگوریتم پاندا !

یکی از اصلی ترین عواملی که الگوریتم پاندا از طریق آن به سایت و محتوای شما امتیاز بالایی می دهد میزان زمانی است که کاربر در سایت شما می ماند.شاید برای شما هم جالب باشد که آیا گوگل متوجه این می شود که کاربران چقدر در سایت ما می مانند یا نه؟ بله قطعا به همین شکل است.

الگوریتم پاندا گوگل مدت زمانی را که یک کاربر بر روی محتوای شما باقی می ماند را متوجه می شود و هر چه این مدت زمان بیشتر باشد الگوریتم پاندا آن را به عنوان نشانه ای جهت علاقه کاربر به محتوای شما می داند.حالا اگر کاربران سایت شما علاوه بر مطالعه یک محتوای شما بر روی لینک های داخلی سایت شما نیز کلیک کرده و به مطالعه محتواهای دیگر سایت شما بپردازد،الگوریتم پاندا این را نیز به عنوان نشانه ای مثبت از علاقه کاربر به سایت شما در نظر گرفته و محتوا و سایت شما را به صفحات اول گوگل می رساند.

اشتراک گذاری محتوای شما در شبکه های اجتماعی

یکی دیگر از عواملی که الگوریتم پاندا وب سایت شما را به عنوان یک وب سایت پر محتوا در نظر می گیرد انتشار و اشتراک گذاری زیاد مطالب شما در شبکه های اجتماعی است.هر بار که یک مطلب از سایت شما در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته می شود، گوگل این سیگنال مثبت را دریافت کرده و بر روی رتبه سایت شما تاثیر می گذارد.

هر بار که کاربری جدید بر روی این پست های به اشتراک گذاشته شده در شبکه های اجتماعی کلیک می کند،علاوه بر جذب ترافیک توسط وب سایت شما سیگنالهای مثبتی را مجدداً دریافت کرده که باز هم بر روی سایت و رتبه سایت شما تاثیر خوبی دارد.

الگوریتم پاندا


چطور متوجه شویم که الگوریتم پاندا ما را جریمه کرده؟

یکی از نشانه های پنالتی الگوریتم پاندا کاهش شدید ترافیک سایت شما است.ممکن است در ابتدای انتشار یک محتوا،مطلب شما در صفحات اولیه گوگل قرار بگیرد اما بعد از مدت خیلی کم مطلب شما به صفحات انتهایی برود و این خود نشانه ای از جریمه شدن شما توسط الگوریتم پاندا است.

یکی از راه های اصلی تشخیص اینکه آیا مطالب ما توسط الگوریتم پاندا جریمه شده اند یا خیر،استفاده از وبمستر تولز گوگل است.با این ابزار به راحتی متوجه می شوید که چه صفحاتی از ایندکس گوگل خارج شده و یا نرخ کلیک آنها به شدت افت داشته است.زمانی که الگوریتم پاندا مطالبی از سایت شما به عنوان اسپم تشخیص می دهد این صفحات را جریمه کرده و آنها را از گردونه جستجوی خود خارج می کند و حتی در برخی موارد اوضاع از این نیز بدتر شده و الگوریتم پاندا کل وب سایت شما را جریمه کرده و همین امر باعث افت و کاهش شدید بازدید سایت شما می شود.

پس به خاطر داشته باشید که از ابتدا وب سایت خود را از محتوایی که با قوانین الگوریتم پاندا همخوانی ندارد پر نکنید که بعدا متوجه ضرر آن خواهید شد.گوگل مانند ترازویی عمل می کند که سنگینی محتوای بی کیفیت شما در مقابل محتوای با کیفیت باعث جریمه سایت شما شده و خارج شدن از این جریمه ها نیز دردسر ساز می باشد.

شاید به این مطلب نیز علاقه مند باشید

الگوریتم پنگوئن

.

چطور جریمه های الگوریتم پاندا را رفع کنیم؟

رفع جریمه های الگوریتم پاندا از این نظر برای شما دردسر ساز است که باید زمان زیادی را صرف پیدا کردن محتوای مخرب و بی کیفیت خود بکنید و آن را ویرایش نمایید.رفع جریمه های پاندا آسان است اما اگر مطالب بی کیفیت شما زیاد باشد در دردسر بزرگی افتاده اید.برای رفع و رجوع پنالتی الگوریتم پاندا ابتدا یک بار وب سایت خود را بررسی نمایید.

تمامی محتوا و مطالبی که یا کپی شده و تکراری هستند را حذف کرده و تمام مطالبی را که به نوشته خودتان است اما از نظر کیفی در سطح پایینی هستند را ویرایش نمایید و آنها را به کیفیت خوبی برسانید.

ربات های گوگل همواره در حال بررسی مطالب و محتوای وب سایت ها هستند و اگر شما این پروسه را به درستی پی ببرید و وب سایت خود را از هرگونه محتوای بی کیفیت خلاص کنید،در عرض چند روز مجددا ترافیک قبلی خود را از این موتور جستجو دریافت کرده و می توانید با خیال راحت به انتشار محتوای با کیفیت بپردازید.

کلام آخر !

این توصیه را از من داشته باشید که همیشه و در هنگام نوشتن یک محتوا به فکر حال حاضر نباشید و محتوایی تولید کنید که اگر در سالهای بعدی نیز الگوریتم های جدیدی برای گوگل تعریف شد به مشکل بر نخورید.قطعا یکی از این راه ها تولید محتوای با کیفیت و کامل است.برای گوگل اهمیت زیادی دارد که چقدر محتوای شما کامل و دور از اسپم است.

گوگل از طریق الگوریتم های پنگوئن و پاندای خود تمامی مواردی را که نیاز است تا یک محتوا را به عنوان محتوای با کیفیت در نظر بگیرد بررسی کرده و مطالبی را که به قلم نویسنده سایت و از تجربیات وی نشأت گرفته باشد را بیشتر می پسندد تا مطالبی که تکراری و کپی بوده و هیچ گونه ارزش خاصی را برای سایت شما به همراه نمی آورد.پس فراموش نکنید محتوای خود را به بهترین شکل ممکن انتشار دهید و از ترافیک دریافتی از طریق موتورهای جستجو لذت ببرید.

.

اول آموز

مطالب مرتبط...

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...