20 نکته مهم درباره بک لینک ها

لینک سازی روشی قدیمی در زمینه گسترش ارتباطات هر سایت با دنیای وب است.لینک ها پیوندهایی هستند که این ارتباط را برقرار می کنند.در دنیای وب شما برای رسیدن به هر سایت یا صفحه ای نیاز دارید که از یک لینک عبور کنید و امروزه لینک سازی روشی مهم در زمینه ارتقاء سئو شده است.

بک لینک چیست؟

اگر در سایت ویکی پدیا به دنبال معنی بک لینک بگردید با عبارت اشتباه زیر مواجه خواهید شد:

" بک لینک ها خروجی هایی از یک سایت به یک سایت دیگر هستند"

این تعریف که در ویکی پدیای انگلیسی درج شده است در اصل تعریفی از بک لینک نیست و تعریفی از "لینک" است.اما بک لینک به لینک هایی گفته می شود از که از سایت های دیگر به سایت شما داده می شود.بک لینک ها در دنیای امروزه تاثیر بسیار زیادی بر رتبه سایت ها داشته و یکی از اصول اولیه در ارتقاء سئو هر سایتی به شمار می آیند.

گوگل برای افزایش رتبه هر سایتی به بک لینک های معتبر و طبیعی آن نگاه کرده و رتبه سایت ها را بر این اساس افزایش می دهد و برعکس همین کار را نیز برای بک لینک های غیرطبیعی و لینک سازی های مصنوعی انجام داده و این مدل سایت ها را جریمه کرده و از صفحات اول خود دور می کند.

بک لینک


انواع بک لینک ها

لینک های طبیعی : بک لینک ها از نظر گوگل به شاخه های مختلفی تبدیل می شود.یکی از اصلی ترین و مهم ترین بک لینک ها در دنیای وب، بک لینک های طبیعی هستند.این بک لینک ها به این علت به نام طبیعی نام گذاری شده اند که شما در ساختن آنها هیچ نقش مستقیمی ندارید و این بک لینک ها به مرور زمان و توسط افراد دیگر و به علت کارایی و ارزش بالای سایت شما ساخته می شوند.برای مثال یکی از انواع بک لینک های طبیعی که از نظر گوگل نیز ارزش بالایی دارد، بک لینک های دریافتی از شبکه های اجتماعی است.

زمانی که یک کاربر محتوایی با ارزش و مفید را در سایت شما مطالعه می کند و تصمیم به اشتراک گذاری آن در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی می کند،گوگل این لینک را کاملا طبیعی در نظر گرفته و برای آن ارزش زیادی قائل است.این مدل بک لینک ها در افزایش رتبه سایت شما تاثیر بسزایی دارند.

لینک های غیرطبیعی و دستی: در لینک سازی های طبیعی هر چقدر این امر زیادتر و گسترده تر باشد و تعداد لینک های طبیعی شما بیشتر باشد قطعا از نظر گوگل بهتر بوده و همواره به ارتقاء رتبه سایت شما به واسطه این لینک های طبیعی می پردازد.اما نوعی بک لینک غیر طبیعی نیز وجود دارد که باید در ساخت و گسترش آن احتیاط کرد و از زیاده روزی در تولید آن خودداری کنیم.

سالها پیش وقتی هنوز گوگل به الگوریتم های پیشرفته امروزی خودش مجهز نبود،بک لینک های غیر طبیعی زیادی در دنیای وب وجود داشت که وب سایتهایی را که از نظر کیفیت و محتوا در سطح بسیار پایینی قرار داشتند را به صفحات اول گوگل می رساند.

این امر به حدی گسترش پیدا کرده بود که در فضای جستجوها خللی بزرگ ایجاد کرده بود.اما گوگل پس از مدتی شروع به ارائه آپدیت هایی از الگوریتم هایی مانند الگوریتم پنگوئن و الگوریتم پاندا کرد.این الگوریتم ها که بر روی لینک سازی های غیر طبیعی حساسیت داشتند شروع به بررسی انواع لینک سازی ها کرده و سایت هایی را که از نظر دریافت لینک مرتکب تقلب شده بودند را جریمه و به صفحات آخر خود پرتاب کرد.این رفتار در سالهای اولیه برای مدیران این مدل سایتها بسیار گران تمام شد.

به این علت که سایت هایی که توسط گوگل پنالتی می شدند نمیتوانستند به راحتی رفع خطا کرده و مجددا به جایگاهی حتی نزدیک به جایگاه قبلی خود برسند.این مدل سایتها به نوعی دچار شکست می شده و دیگر در فضای وب جایگاهی برای خود نداشتند.

اما گوگل بعد از یکی دو سال شروع به ارائه خدماتی از قبیل Disavow links کرد که از طریق آن مدیران سایت ها می توانستند به گوگل اعلام کنند که چه سایت هایی مجاز به ارائه بک لینک به سایت آن ها را داشته و چه سایتهایی دیگر نباید با بک لینک بر روی سایت ما اثرگذاری کنند.

بک لینک


مشاهده این مطلب نیز به شما توصیه می شود: "چگونه با الگوریتم پنگوئن گوگل درگیر نشویم"


بک لینک با کیفیت چیست؟

میزان تاثیر بک لینک بر روی سایت شما به عوامل زیادی بستگی دارد که یکی از آنها دریافت بک لینک از سایت های معتبر دنیا است.وقتی یک سایت از نظر گوگل معتبر شناخته شده و رتبه خوبی را دریافت می کند، گوگل بر روی بک لینک های این سایت حساس شده و به آن توجه خاصی می کند.

در این بین اصطلاحی به نام Link Juice وجود دارد که در مورد آن کمی پایین تر توضیح خواهیم دادیم.اما در این جا در همین حد به شما توضیح بدهم که روش Link Juice به معنی دریافت اثر و تاثیر مثبت از وب سایت دیگر به وب سایت شما.به زبان ساده یعنی وقتی وب سایتی با رتبه بالا به 5 سایت دیگر لینک می دهد، این سایت ارزش وب سایت خود و دامنه خود را به 5 قسمت تقسیم کرده و آنها را به این 5 سایت می دهد و گوگل نیز با همین مبنا رتبه های این 5 سایت را ارتقاء می دهد.

هرچقدر این بک لینک ها با کیفیت تر باشند،میزان اثر گذاری آنها بر روی سایت شما بیشتر است.برخی از دوستان در فضای وب پکیج هایی از بک لینک ها را به فروش می رسانند که تعداد این بک لینک ها گاهی تا 2000 عدد هم می رود.

اما باید به خاطر داشته باشیم که اولا خرید بک لینک کاری بسیار پر ریسک و خطرناک بوده و ثانیا تعداد بالای بک لینک هیچ اهمیتی برای گوگل نداشته و تنها کیفیت و رتبه بالای دامنه این سایت ها هستند که بر روی سایت شما اثرگذاری می کنند.یکی دیگر از مواردی که در این پروسه تاثیر زیادی بر روی سایت شما دارد، مرتبط بودن حوزه کاری سایت هایی است که به شما بک لینک می دهند.دریافت بک لینک از وب سایت های غیر مرتبط نه تنها اثر زیادی بر روی سایت شما نداشته بلکه در مواردی هم باعث اثرات منفی بر روی وب سایت شما خواهد شد.

بک لینک خوب


بک لینک های مخرب و بد

برای درک بهتر از بک لینک های مخرب و بد برای شما یک مثال می زنم.تصور کنید که شما دوستی دارید که اخلاق و رفتار او زبان زد عام و خاص است و در مقابل رفیقی هم دارید که بسیار بد دهن و بد اخلاق است و همه از دست او فراری هستند.

زمانی که این رفیق بد شما از شما به دیگران می گوید نه تنها اثر مثبتی در ذهن آنها در مورد شما نذاشته بلکه شاید دیگران تمام این تعاریف را دروغ دانسته و همان تصور قبلی آنها نیز از شما از بین برود.این مثال حکایت بک لینک های بد و مخربی است که در فضای وب اعتبار سایت شما را کاهش داده و چهره شما در از نظر موتور جستجوی گوگل کدر و خدشه دار می کند.پس باید همواره به این نکته توجه داشته باشیم که نباید اجازه دهیم هر وب سایتی با هر مضمونی به سایت ما لینک دهد.

با الگوریتم های جدید گوگل دیگر جایی برای این وب سایت ها در فضای وب وجود ندارد.یکی دیگر از سایت هایی که گوگل آن را به عنوان اسپم می شناید وب سایت هایی هستند که در محتوای خود به شکل اغراق آمیزی از کلمات کلیدی استفاده می کنند.البته این وب سایت ها مدتهاست که از تکنولوژی عقب هستند و اطلاع ندارند که دیگر زمان استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی برای رسیدن به صفحه اول گوگل به سر آمده و گوگل با الگوریتم هایی همچون الگوریتم پنگوئن خود به راحتی این وب سایت ها را پیدا کرده و آنها را جریمه می کند.

باید دقت کنید که از این وب سایت ها به هیچ وجه بک لینک دریافت نکنید که ممکن است برای شما هم جریمه هایی در نظر گرفته شود.

بک لینک بد

اما شاید در اینجا چند سوال در ذهنتان شما پیش بیاید که اولا از کجا متوجه شویم یک سایت تا چه حدی به اسپم بودن نزدیک است و اینکه اگر وب سایتی با سابقه بد به ما بک لینک داد برای خلاص شدن از شر این بک لینک ها و اثرات منفی آنها چکار کنیم.در مورد سوال اول باید به شما ابزاری را معرفی کنیم که امتیاز اسپم هر سایتی را به شما نمایش می دهد.

وب سایت معروف Moz که امروزه مرجعی جهت تشخیص میزان اعتبار یک دامنه به شمار می رود، یکی از راه های تشخیص میزان اسپم بودن یک سایت است.هرچقدر درصد اسپم بودن یک سایت بالاتر باشد تاثیر منفی بک لینک گرفتن از آن نیز بیشتر است.برای مثال وب سایتی مانند Amazon در این سایت 1% به عنوان سایت اسپم شناخته شده که این درصد امتیاز مناسبی برای یک سایت است.

moz

اما در مورد سوال دوم هم همانگونه که کمی بالاتر توضیح دادن می توانیم از ابزار Disavow Links استفاده کرده و به گوگل بفهمانیم که بک لینک ها و اثرات آن را فقط از سایت هایی که ما میخواهیم در نظر بگیر.البته فراموش نکنید که اگر خواستید متوجه شوید که چه سایت هایی به شما لینک داده اند میتوانید از همین سایت Moz استفاده کرده و متوجه این بک لینک ها و میزان اسپم بودن سایت های مذکور شوید.

دریافت بک لینک از سایت های معتبر

تاثیری که دریافت بک لینک از سایت های معتبر بر روی سایت شما می گذارد به حدی بالاست که گوگل حتی بر روی سایت های معتبر دنیا نیز حساس شده و بک لینک سازی های زیاد از حد این سایت ها را نیز رصد می کند.اما اگر ساخت این بک لینک ها در حد مناسب و معقولی باشد مشکلی پیش نیامده و اثرات خوبی را برای سایت شما خواهد داشت.

اما سوال مهم این است که ما چگونه متوجه میزان اعتبار یک سایت شویم؟ پاسخ این سوال ساده است. با 2 روش به راحتی به میزان ارزش هر سایتی در فضای وب پی ببرید.روش اول استفاده از ابزار الکسا است.این وب سایت قدیمی که امروزه مرجعی برای رتبه سایت ها در فضای وب به شمار می رود،ابزار خوبی برای درک بهتر از موقعیت و جایگاه هر وب سایت در اینترنت است.این وب سایت علاوه بر آنالیز بسیار قوی جایگاه یک سایت، به شما نشان می دهد که رتبه هر سایتی در دنیا و در کشور میزبان آن سایت چند است.

هرچقدر این رتبه پایین تر باشد میزان اعتبار این سایت ها نیز بیشتر است.اما نکته ای که باید در کنار چک کردن رتبه هر سایت در الکسا در نظر داشته باشید،میزان اعتبار دامنه هر سایت است.برای دریافت بک لینک از هر سایتی پس از چک کردن رتبه آن سایت در الکسا،به سایت Moz مراجعه کرده و همانطور که در تصویر بالا میبینید باید به گزینه Domain Authority نیز توجه کنیم.

Domain Authority میزان اعتبار هر دامنه را به شما نشان میدهد.این عدد هرچقدر بالا باشد میزان اعتبار دامنه آن سایت نیز بالا است.برای مثال وب سایت هایی که اعتبار دامنه آن بالای 80 باشد میتوان گفت که به شدت این دامنه معتبر و قابل اعتماد بوده و دریافت بک لینک از این سایت ها اثرات مفید زیادی را بر روی سایت شما و رتبه سایت و میزان اعتبار دامنه شما به مرور زمان خواهد گذاشت.اما نکته قابل تامل دیگر میزان اعتبار یک صفحه در هر سایتی است.

شاید یک وب سایت دارای اعتبار دامنه بالایی باشد اما Page Authority صفحه ای که بک لینک شما را در آن قرار می دهد پایین باشد.پس اگر درخواست دریافت بک لینک را در صفحه ای از یک سایت دیگر داشتید،حتما میزان اعتبار آن صفحه را نیز در سایت Moz چک نمایید.

پس به خاطر داشته باشید که صرفا دریافت لینک از سایت های دیگر تاثیری بر روی سایت شما نخواهد داشت و رتبه هر سایت و میزان اعتبار دامنه آن سایت از فاکتورهای اصلی جهت دریافت بک لینک مفید است.

domain authority

تاثیر بک لینک ها در کامنت گذاری

یکی از روش های قدیمی در جذب ترافیک که البته بدون هزینه بوده کامنت گذاری با هدف درج لینک است.در گذشته این کار اثر خوبی داشت و به نوعی ترفندی جهت دریافت ترافیک رایگان به حساب می آمد.اما امروزه این اثر کم رنگ تر شده است.گوگل حساسیت زیادی بر روی درج یک کلمه کلیدی به عنوان لینک در کامنت ها دارد و اگر این کار زیاد انجام شود قطعا با جریمه های سنگینی روبرو خواهید شد.

اما اگر صرفا در وبلاگ ها و سایت ها کامنت گذاری کنید و در آخر نیز لینک سایت خود را قرار دهید مشکلی پیش نخواهد آمد اما از آنجا که لینک هایی که از کامنت ها به سایت های دیگر می رود به شکل "NoFollow" می باشد، وب سایت شما تنها جذب ترافیک کرده و این ترافیک اثر چندانی بر روی رتبه سایت شما در گوگل نخواهد گذاشت.باید توجه داشته باشید که لینک دهی زیاد در کامنت ها تنها به صفحه اصلی وب سایتتان نیز خطرناک بوده و از نظر گوگل بک لینک سازی غیر طبیعی به حساب می آید.

پس سعی کنید در هنگام درج لینکتان در سایت ها و بخش کامنت ها حتما از صفحات مختلف سایتتان استفاده کنید تا گوگل شما را جریمه نکند.

دامین اتوریتی


دریافت بک لینک از شبکه های اجتماعی

دریافت یک لینک از شبکه های اجتماعی جزو آن دسته از بک لینک هایی به حساب می آیند که گوگل به آنها علاقه زیادی داشته و تاثیر زیادی را بر روی میزان اعتبار و رتبه سایت شما خواهند گذاشت.زمانی که مطالب شما در شبکه های مجازی همچون توییتر یا فیسبوک به اشتراک گذاشته ی شود و این به اشتراک گذاری به مرور زمان زیاد و زیادتر میشود،ناخداگاه به گوگل این سیگنال ارسال می شود که کاربران این سایت به علت مفید بودن بیش از حد مطالب آن در حال اشتراگ گذاری محتوای این سایت هستند پس قطعا این سایت مستحق افزایش رتبه و آمدن به صفحات اول گوگل است.

پس نباید از این شبکه های مجازی قافل شویم و کاربران سایت را باید ترغیب به اشتراک گذاری محتوای خود در فضای وب به منظور دریافت بک لینک های مفید از این شبکه های مجازی بکنیم.علاه بر همه اینها خودمان نیز باید در فضای مجازی همچون اینستاگرام صفحه ای داشته و کاربران را از طریق لینک بالای صفحه به سایتمان هدایت کنیم.گوگل این لینک را نیز مفید دانسته و به واسطه آن اثرات مفیدی را بر روی سایت شما خواهد گذاشت.

بک لینک ها در شبکه های اجتماعی


خرید بک لینک آری یا خیر؟

در وب سایت های زیادی با این مطلب مواجه شده ام که خرید بک لینک کاری بسیار بد و البته متقلبانه است.از نظر من این حرف کاملا غیر کارشناسی بوده و نشانه تجربه پایین منتشر کنندگان این نوع محتواها است.مگر می شود وب سایتی را پیدا کنید که بابت افزایش رتبه سایت خود بک لینکی را نخریده باشد؟ به شما این اطمینان را می دهنم که وب سایتهایی که هم اکنون در رتبه های 1 تا 100 ایران هستند تمامی آنها بک لینک خریداری کرده اند.اما این را نیز قبول دارم که خرید بک لینک باید به روش درست آن انجام بگیرد.

اما شاید ما فراموش کرده ایم که تمامی تبلیغاتی که در سایت های دیگر می بینیم به نوعی بک لینک هایی هستند که بابت آنها هزینه پرداخت شده است.پس باید به کل تبلیغات را تعطیل کرد؟؟؟ جواب منفی است و خرید بک لینک را نباید به شکل یک تقلب در نظر گرفت.در وب سایت گوگل نیز در مورد دریافت بک لینک به هیچ وجه تذکری بابت خرید آن نداده است اما بابت راه اندازی کمپین های خرید لینک تذکر داده شده است.اینکه مدیران سایت ها برای ارتقاء رتبه سایتشان از وب سایت های دیگر کمک بگیرند امری طبیعی است که این کار را حتی در مورد سایت های رتبه بالا نیز مشاهده می کنیم.

اما نکته مهم در این بین ریسک بالای بک لینک هایی است که از نظر گوگل مخرب بوده و نیاز به بازبینی دارند.برای مثال زمانی که شما محتوایی تولید می کنید و انکر تکست آن را در صدها وبلاگ با همین عنوان منتشر می کنید تا محتوای شما در گوگل بالا بیاید،این مدل خرید بلک لینک به هیچ وجه از نظر گوگل قابل قبول نبوده و بدون شک سایت شما را پنالتی خواهد کرد.این مدل بک لینک سازی از دید گوگل یک روش اسپم بوده و تبعات بدی را برای مدیران این سایت ها به دنبال خواهد داشت.

اما اگر شما در سایت هایی که با حوزه فعالیت شما مرتبط است بک لینک خریداری کنید این کار از نظر گوگل هیچ اشکالی نداشته و رتبه سایت شما را نیز به مرور افزایش خواهد داد.

دریافت بک لینک از طریق پست مهمان

تبادل اطلاعات در دنیای وب به جایگاهی رسیده است که اگر شما مطلب مفیدی را تولید کنید و این مطالب به نوعی تبدیل به محتوای مرجع شوند وب سایت های دیگر بدون دخالت شما محتوایتان را به عنوان پست مهمان در سایت خود قرار داده و لینک شما را نیز به عنوان منبع سایت شما در وب سایتشان درج می کنند.

اما روش معمول برای درج پست مهمان به این شکل است که شما به سایتهای معتبر مراجعه کرده و در آنها اکانتی برای درج محتوا در بخش بلاگ آنها می سازید و شروع به درج محتوای خود در این بلاگ ها به عنوان پست مهمان می کنید.زمانی که کاربری این محتوا را در گوگل جستجو میکند به وب سایت مورد نظر رسیده و برای آن سایت جذب ترافیک میکند،اما وقتی کاربر محتوای شما را خواند و به نحوه انتشار محتوای شما علاقه مند شد،اینجاست که بر روی بک لینک شما کلیک کرده و وارد سایت شما می شود.

البته نوعی دیگر از پست مهمان که امروزه رواج زیادی داشته،قرار دادن پست مهمان در سایت های دیگر در ازای دریافت وجه است.به این شکل که وب سایتهای معتبر مطلب و محتوای شما را همراه با لینک مطلبتان در سایتشان قرار داده و بابت آن هزینه ای دریافت می کنند که از نظر من این مدل دریافت لینک نیز هیچ ایراد اخلاقی یا موردی مخالف قوانین گوگل ندارد.تنها باید به این نکته توجه کرد که درج بیش از حد یک پست به عنوان پست مهمان از طریق انکر تکست ها در سایت های دیگر ممکن است با جریمه های گوگل همراه باشد.پس در این مورد نیز مراقب قوانین و الگوریتم های گوگل باشید.

پست مهمان


مشاهده این مطلب نیز به شما توصیه می شود: "پست مهمان یا Guest post چیست"


اهمیت لینک های داخلی

زمانی که شما در حال درج یک محتوا در سایتتان هیتید حتما باید به این قرار دادن لینک های داخلی در میان محتوای خود توجه کنید.گوگل شدیدا به این نوع لینک سازی علاقه مند بوده و سایت هایی را که از لینک های داخلی به شکل مناسب در محتوای خود استفاده می کنند را به صفحات اول خود هدایت می کند.

برای مثال زمانی که در حال نوشتن یک محتوا هستید باید هرجا که به مطلب و یا کلمه ای اشاره کردید که قبلا در مورد آن در سایتتان محتوایی منتشر کرده اید لینک دهید.این مدل لینک دهی که به ان لینک دهید داخلی می گویند به نوعی کمک رسانی به کاربرانی است که در حال مطالعه یک محتوا هستند و در این بین در مورد برخی نکات برایشان ابهاماتی وجود دارد که با کلیک بر روی لینک های داخلی به محتوای کامل تر آن دسترسی پیدا می کنند.چه بهتر که این دسترسی به سایت شما باشد و کاربر برای رفع نیاز خود به سایت های دیگر مراجعه نکند.

در زمان ساخت لینک های داخلی می توانیم از انکر تکست استفاده نماییم تا به گوگل نیز بفهمانیم که کاربر برای اطلاعات بیشتر به چه کلمه کلیدی مراجعه کرده است.علاوه بر این نیز می توانیم از لینک های تصویری استفاده کنیم که البته من همان انکر تکست را به شما پیشنهاد می کنم.

لینک سازی در فایل های pdf

شاید تصور کنید که گوگل به محتوای داخل pdf دسترسی ندارد اما این یک باور غلط است.گوگل کاملا به محتوای pdf هایی که در اینترنت منتشر میکنید دسترسی داشته و یکی از دلایلی که من همیشه بر سئو کردن فایل های pdf اصرار دارم همین مورد است.نباید فایل های pdf را بی اثر دانست و باید در زمان تهیه یک فایل pdf تمامی نکات سئو را در آن رعایت کنیم.اما نکته مهم در ساخت یک فایل pdf قرار دادن لینک سایتتان در میان محتوایی است که در آن قرار می دهید.این لینک ها که به اصطلاح clickable یا قابل کلیک هستند، کاربر را به سمت سایت شما هدایت می کنند.این کار علاوه بر جذب ترافیک به نوعی دریافت بک لینک نیز به حساب می آید که اثرات خوبی را برای سایت شما به همراه خواهد داشت.

خطر سقوط سایت شما به واسطه لینک سازی های رقبا

یکی از روش های کثیفی که در دنیای وب توسط برخی افراد انجام میگیرد،لینک سازی های مخرب برای پایین کشیدن رقبا از صفحات اول گوگل است.وقتی رقبای شما امکان دسترسی به جایگاه شما را برای خودشان پیدا نمی کنند ممکن است به فکر پایین کشیدن شما با روش های ناعادلانه بیوفتند.

یکی از این روش ها ساختن لینک های متعدد در سایت های اسپم است.وقتی لینک شما در سایت هایی متعدد اسپم قرار داده شود گوگل به شما مشکوک شده و ربات های گوگل تمامی این سایت ها را شناسایی کرده و برای سایت شما جریمه در نظر می گیرد.یکی دیگر از این روش ها استفاده بیش از حد این افرا از انکر تکست برای اسپم کردن یکی از محتواهای سایت شما است.

گوگل به استفاده زیاد از حد یک محتوا به شکل انکر تکست در سایت های دیگر حساس بوده و جریمه هایی را برای این سایت ها بدون در نظر گرفتن اینکه دیگران مرتکب اینکار شده اند در نظر میگیرد.اما همانطور که در بالا به شما توضیح دادم شما باید به شکل مرتب بک لینک های سایت خودتان را با ابزارهای گوگل بررسی کرده و اگر از درج بک لینک سایتتان در سایت های اسپم گونه با خبر شدید،آن را از طریق ابزارهای ذکر شده حذف کرده و اثر آنها را خنثی کنید تا از طریق این روش های سیاه متضرر نشوید.

black hat seo


دریافت بک لینک با ریپورتاژ آگهی

ریپورتاژ آگهی امروزه به یکی از روش های مناسب جهت دریافت بک لینک و علاوه بر آن معرفی خدمات سایتتان به دیگران استفاده می شود.ریپورتاژ آگهی معمولا به مصاحبه ای از یک مدیر سایت یا شخصی که در یک زمینه اطلاعاتی دارد گفته می شود.این مصاحبه می تواند به شکلی طراحی شود که در آن کالا یا خدماتی را که شما ارائه میدهید را معرفی نماید.بک لینک هایی که در بین این ریپورتاژها قرار میگیرد به منزله تحریک کاربر برای ورود به سایت شما می باشد.ریپورتاژ آگهی تاثیر زیاید در بهینه سازی سئو سایت شما داشته و بک لینک های دریافتی به این شکل اعتبار خوبی را از نظر گوگل دارا هستند.

تفاوت بک لینک فالو و نوفالو چیست؟

در مبحث لینک بیلدینگ یا همان لینک سازی نکات زیادی وجود دارد که مدیران سایت ها برای بهینه سازی سئو سایتشان حتما باید از آنها اطلاع داشته باشند.یکی از این موارد لینک های فالو (Follow) و نوفالو (Nofollow) هستند.لینک ها به شکل طبیعی زمانی که ساخته می شوند لینک های فالو بوده و زمانی که شما نیاز به نوفالو کردن آنها داشته باشید باید آنها را از طریق کد نویسی به لینک های نوفالو تغییر دهید.اما سوال اینجاست که لینک ها فالو و نوفالو به چه معنی هستند.

لینک های فالو لینک هایی هستند که زمانی که ساخته می شوند اثرات خود را به سایت مقابل داده و یا از آن تاثیرپذیری میکنند.به زبان ساده وقتی شما از سایتی بک لینکی دریافت می کنید که آن بک لینک فالو است،از نظر گوگل مقداری از محبوبیت آن سایت را نیز دریافت می کنید و آن لینک بر روی سایت شما تاثیر گذار خواهد بود.اما زمانی که بخواهیم به گوگل بفهمانیم که این لینک را در رتبه سایت من موثر قرار نداده باید از لینک های نوفالو استفاده کنیم.همانطور که بالاتر گفتم وب سایت ها برای اینکه ارزش خود را به شکل رایگان در اختیار دیگران قرار ندهند و یا در معرض خطر جریمه قرار نگیرند معمولا به سایت های دیگر به شکل نوفالو لینک می دهند.

یکی از این جایگاه ها که همیشه لینکهای نوفالو ارائه میدهد بخش کامنت های وبلاگ ها است.از طریق کد زید میتوانید لینک های نوفالو بسازید.

<a href=”http://www.yoursite.com/” rel=”nofollow”>Link Text</a>

اما اگر امروز قصد خرید یک بک لینک را داشتید،حتما بررسی کنید که آیا بک لینک خریداری شده به شکل Dofollow می باشد یا Nofollow.لینک های فالو یا همان Dofollow تنها اثر بر روی سایت شما و سئوی سایت شما دارند و لینک های دیگر نه اینکه بی اثر بوده ولی اثر زیادی را بر روی سایت شما نخواهند داشت.

لینک های فالو و نوفالو

 مشاهده این مطلب نیز به شما توصیه می شود : "همه چیز در مورد لینک های فالو و نافالو"

Link Juice در بک لینک ها چیست؟

link juice در اصل اصطلاحی است که به تقسیم میزان ارزش یک سایت به واسطه بک لینک های آن گفته می شود.به زبان ساده تر وقتی وب سایتی به 4 سایت بلک لینک فالو می دهد،در اصل ارزش وب سایت خود را بین این 4 سایت تقسیم کرده و از میزان محبوبیت خود به آنها داده است.در تصویر زیر میتوانیم مثالی از Linke juice را مشاهده نمایید.

link juice

انکر تکست Anchor text و بک لینک ها

برای اینکه به گوگل بگوییم که مطالبی که به آن لینک داده ایم در چه زمینه ای است از انکر تکست ها استفاده می کنیم.انکر تکست ها همان کلماتی هستند که به شکل لینک در آمده اند.وقتی کلمه ی کلیدی خود را به شکل انکر تکست لینک می کنیم کمک زیادی در جهت شناساندن کلمه کلیدی خودمان به گوگل کرده ایم.البته انکر تکست ها تنها به شکل متنی نبوده و میتوانند به شکل تصویر نیز باشند.

گاهی یک انکر تکست تنها یک کلمه کلیدی است و گاهی تنها اسم خود سایت یا یک صفحه از سایت است.اما در زمان محتوا نویسی توجه کنید که نباید بیش از حد یک انکر تکست را تکرار کنیم چون گوگل آن را به شکل اسپم سازی می بیند.یک انکر تکست را نهایتا 2 بار در یک محتوا تکرار کنید تا بک لینک های شما به عنوان بک لینک مخرب شناخته نشود.اما نباید هیچوقت از درج انکر تکستها قافل شویم چون یکی از موارد مهم در ارتقاء سئو هر سایتی است.

anchor text


 مشاهده این مطلب نیز به شما توصیه می شود : "تاثیر انکر تکست بر سئوی سایت"

مزرعه لینک یا Link Farm چیست؟

اگر زمانی از یک مزرعه لینک لینکی دریافت کردید سریعا آن را از طریق ابزارهای گوگل اطلاع دهید تا بر روی سایت شما تاثیر منفی نگذارد.مزرعه لینک یا همان Link Farm به سایت هایی گفته می شود که صرفا جهت درج لینک های مختلف استفاده می شوند و از نظر گوگل به شکل 100% اسپم شناخته می شوند.

این سایت ها که معمولا توسط فروشندگان بک لینک ها اداره می شوند بدون در نظر گرفتن قوانین سفت و محکم گوگل شروع به درج لینک های دیگران در این سایت ها کرده و نه تنها باعث ارتقاء رتبه این سایت ها نمی شوند بلکه باعث جریمه شدن آنها توسط گوگل می شوند.

نوع دیگر مزرعه لینک به سایت هایی گفته می شود که به یکدیگر لینک می دهند.لین سایت ها که صرفا بر روی تعداد لینک های دریافتی تمرکز دارند بدون توجه به اینکه مطالب وب سایت مورد نظر نامرتبط بوده شروع به لینک دهی به یکدیگر می کنند.اگر این اتفاق 5 سال پیش میوفتاد از نظر گوگل هیچ اشکالی نداشت اما امروزه و با الگوریتم های پیشرفته گوگل ساخت این بک لینک ها با جریمه های سنگینی همراه خواهد بود.

لینک دهی به سایت های معتبر دنیا

تصور اشتباه دیگری که در ذهن مدیران سایت های زیادی وجود دارد این است که وقتی در بین محتوای خود صحبت از سایت های معتبر دنیا می کنند نباید به آنها لینک بدهند.اولا که این سایت ها به لینک های ما هیچ نیازی ندارند.ثانیا دقیقا برعکس این تصور درست است.یعنی وقتی شما در مورد سایتی مثل ویکی پدیا صحبت می کنید حتما باید این سایت را به شکل انکر تکست لینک کنید.این کار از نظر گوگل اهمیت زیادی داشته و در ارتقاء سئوی سایت شما موثر می باشد.

اما نکته اصلی اینجاست که زمانی که یک کاربر از سایت بر روی این لینک ها کلیک می کند در تاریخچه لینک های ورودی این سایت های معتبر ثبت می شود که از سایت شما به آنها لینکی درج شده است.خیلی از کاربران در دنیا به دنیال دیدن این لینک ها می روند و یا آنها را بررسی می کنند که همین مورد می تواند برای شما جذب ترافیک داشته باشد.پس سعی کنید تمامی سایتهای معتبر را که اعتبار دامنه آنها بالای 8 است را لینک کنید.

بک لینک رایگان


روش های ساخت بک لینک های رایگان

چندین روش ساده برای ساخت بک لینک های رایگان برای شما وجود دارد که یکی از آنها شرکت در انجمن های مرتبط با حوزه کاری شما است.البته باید به این نکته توجه کنیم که دیگر انجمن ها آن اثری را که در گذشته داشتند ندارند اما با همین وجود و با اینکه لینک های نها نیز نوفالو می باشد باز هم در جذب ترافیک برای شما موثر بوده و علاوه بر آن در ارتقاء رتبه سایت شما و همچنین بهینه سازی سئو سایت شما تاثیر زیادی دارند.همانطور که بالاتر نیز گفتم بخش کامنتهای هر وبلاگ نیز همین نقش را داشته و برای شما جذب ترافیک می کنند.

اما یکی از روش های بسیار خوب در ساخت بک لینک رایگان در فضای وب قرار دادن ویدیوهای آموزشی در سایت های منتشر کننده ویدیو مانند آپارات و یوتوب می باشد.این سایت ها که بازدید بسیار بالایی دارند مکان بسیار خوبی برای درج لینک سایت شما در زیر ویدیوها می باشد.

یکی از روش های رایگان دیگر در دریافت بک لینک ها،انتشار رایگان pdf های آموزشی و قرار دادن لینک سایتتان در بین محتوای آن است.

روش بعدی انتشار اینفوگرافیک های آموزشی در سایت های مختلف است.اینفوگرافیک ها که امروز خواستار زیادی دارند میتوانند در جذب کاربر در سایت شما تاثیر خوبی داشته باشند.

سخن آخر

در این مقاله سعی بر آن شده است که تمامی جوانب لینک سازی و بک لینک ها مورد توجه قرار بگیرد.برای نکته آخر باید این مورد را متذکر بشم که لینک سازی همانقدر که برای سایت شما مفید و موثر است می تواند باعث کاهش رتبه سایت شما نیز بشود.

لینک سازی امروزه به یک تخصص تبدیل شده است که نباید آن را به هر کسی بسپارید که تبعات بدی را برای سایت شما به همراه خواهد داشت.دریافت بک لینک از سایت های اسپم و یا سایت هایی که از دید گوگل قوانین را رعایت نمی کنند اثر منفی بر روی سایت شما خواهد گذاشت.اگر تصمیم به درج لینک های خود در سایت های دیگر داشتید بهتر است قبل از آن با یک متخصص در زمینه سئو مشورت کنید تا نتیجه بهتری حاصل شود.


مجید حصیرچی

مطالب مرتبط...

2 نظر

  1. ساعی زادهساعی زادهsays:

    مطلب خیلی کاملی بود.تمام سوالاتم در زمینه بک لینک با این مطلب رفع و رجوع شد.متشکر

  2. میلاد داناییمیلاد داناییsays:

    بسیار مطب خوبی بود