8 اشتباه بزرگ در تولید محتوا

تولید محتوا در عصر امروز یکی از اصلی ترین روش های جذب ترافیک است.همه بر این موضوع واقف هستند که جذب ترافیک یکی از راه های کسب درآمد از اینترنت است.پس مدیران سایت ها همواره برای جذب ترافیک و کسب درآمد از اینترنت نیاز به تولید محتوا دارند.

اما در این بین افرادی هستند که بدون داشتن علم تولید محتوا دست به این کار زده و متاسفانه محتواهای بی ارزشی تولید می کنند.در این مقاله سعی داریم به این اشتباهات بپردازیم تا شما دوست عزیزی که این مقاله را مطالعه می کنی از انجام این اشتباهات پرهیز کنی.

8 اشتباه بزرگ در تولید محتوا

صرفا تولید یک محتوا و انتشار آن در فضای وب تاثیری بر روند بهبود بازدید های سایت شما ندارد.امروزه تولید محتوا تبدیل به یک تخصص شده است و افرادی که در این زمینه تمامی تکنیک ها را به خوبی یاد گرفته اند محتواهایی تولید می کنند که از طریق آنها ترافیک بالایی را جذب می کنند.اکثر مدیران سایتهای مشغول در زمینه کسب و کار اینترنتی امروزه از این روش برای جذب کاربران به وب سایت خودشان استفاده می کنند.

.

1- استفاده از پاراگراف ها و جملات طولانی :

مدت زیادی است که موتور جستجوی گوگل توجه خاصی به طول جملات و پاراگراف ها در یک محتوا دارد.دلیل این امر این است که نه تنها در فضای وب بلکه در فضای کتاب ها نیز استفاده از جملات نیاز به دقت دارد و باید جملات را با طول و تعداد کلمات مناسب استفاده کرد.

اما موتور جستجوی گوگل بر روی طول پاراگراف ها و جملاا شما حساس است.هر چقدر جملات استفاده شده توسط شما طولانی تر باشد،خواندن آنها توسط کاربر سخت تر خواهد بود.

به همین منظور گوگل پیشنهاد می کند جملات طولانی خود را به جملات کوتاه تبدیل کنید.نکته مهم اینجاست که شما حق استفاده از جملات طولانی را در محتوای خود دارید.اما نباید اینکار به شکل بیش از حد استفاده شود.باید سعی کنید حتی المقدور و تا جای ممکن در هر پاراگراف از یک جمله کوتاه استفاده کنید.

یکی از نکات مهم در سئو کردن یک محتوا و تولید محتوای مناسب همین امر یعنی استفاده از جملات کوتاه است.قطعا کاربر بعد از خواندن محتوایی که در آن جملات کوتاه شده باشد،رضایت بیشتری خواهد داشت.

استفاده از جملات کوتاه در تمامی زبان های دنیا موثر بوده و این تنها مرتبط با زبان فارسی نمی باشد.موتور جستجوی گوگل هم بر روی تمامی زبان ها این حساسیت را دارد.الگوریتم های پیاده سازی شده بر روی گوگل با بررسی طول جملات شما به محتوای تولیدی شما امتیاز می دهند.

پس سعی کنید این اشتباه بزرگ را در تولید محتوا مرتکب نشوید و همواره محتوایی تولید کنید که برای کاربران خوانا باشد.

طول جملات در محتوا


شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد " 17 نکته طلایی در تولید محتوا "

2- لینک دهی به سایت های اسپم :

لینک سازی از گذشته ارزش زیادی برای موتورهای جستجو داشته و دارد.تا حدی که در گذشته بسیاری از سایت ها صرفا از لینک سازی برای بالا بردن رتبه سایتشان در گوگل استفاده می کردند.اما نکته مهم در تولید محتوا استفاده از لینک های مناسب و سالم است.

یکی از بزرگترین اشتباهاتی که تولید کنندگان محتوا مرتکب آن می شوند درج لینک های فالو در میان محتوای خود به سایت های نامعتبر است.شاید شما در بین محتوای خود تصمیم به معرفی یک سایت و حتی انتقاد از میزان اسپم بودن یک سایت را داشته باشید.اما فراموش نکنید که گوگل تنها به لینکی که شما به این سایت ها می دهید توجه کرده و به نیت شما کاری ندارد.

اگر لینک فالو به سایت های اسپم بدهید قطعا به مرور زمان توسط الگوریتم های گوگل شناسایی شده و جریمه خواهید شد.لینک دهی در تولید محتوا یکی از روش های افزایش اعتبار یک محتوا و یا کاهش اعتبار آن در موتورهای جستجو است.این کاملا به خود شما بستگی دارد که چطور یک محتوا را با ارزش یا بی ارزش نمایید.

پس سعی کنید از این اشتباه در تولید محتوای خود دوری کرده و در هنگام لینک دهی خارجی،حتما از لینک های نوفالو استفاده نمایید.با این کار به گوگل می فهمانید که نمی خواهید اثرات مخرب این سایت بر روی سایت شما تاثیر بگذارد.

لینک به سایت های اسپم


3- ساخت محتوای زیر 600 کلمه :

شکی در این نیست که هرچقدر یک محتوا کامل تر و جامع تر باشد از نظر گوگل نیز با ارزش تر است.اما ما در دنیای وب برای تولید محتوا یک حداقل هایی داریم که باید آنها را رعایت نماییم.یکی از این حداقل ها تعداد کلماتی است که ما در تولید محتوای خود از آن استفاده می کنیم.

خیلی مهم است که محتوای تولیدی ما با تعداد کلمات بالا تولید شود.این نکته شاید در گذشته اهمیت زیادی نداشت اما امروزه و با الگوریتم های جدید گوگل اهمیت زیادی پیدا کرده است.

ما به شما حداقل تعداد کلمات را برای هر محتوایی 600 کلمه پیشنهاد می کنیم که از نظر خود من این تعداد نیز خیلی کم است.هر مدیر سایتی برای تولید محتوای خود یک حداقل هایی دارد و برای شخص من این حداقل در تولید محتوا 1000 کلمه است.ما قرار نیست صرفا اطلاعات خود را به شکل شسته و رفته و خلاصه در اختیار کاربران قرار دهیم.

شاید تمامی کتاب هایی که در بازار به فروش می رسند نیز می توانستند به جای 300 صفحه در 50 صفحه و به شکل مفید تولید شوند.

اما یادمان باشد که استفاده از مقدمه و بسط دادن یک متن یکی از تکنیک ها تولید محتوا است.این تکنیک نه تنها در فضای وب بلکه در مجلات،روزنامه ها و کتاب ها نیز قابل مشاهده است.پس یادمان باشد هیچوقت نباید این اشتباه را مرتکب شویم و در تولید محتوای خود از تعداد کلمات کمی استفاده کنیم.

محتوای طولانی


شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد: "جذب ترافیک از تولید محتوا"

4- تولید محتوای عمومی :

اگر قصد دارید کاربران شما به شکل ثابت به سایت شما مراجعه کرده و محتواهای تولیدی شما را مطالعه کنند سعی کنید محتوای عمومی تولید نکنید.این یک استراتژی مهم است که وب سایتی داشته باشیم که تمامی مطالب آن اختصاصی باشد.برای اینکار ابتدا یک شاخه را باید انتخاب کرده و در این حوزه انتخابی محتوا تولید کنیم.

هرچقدر ریزبینانه تر به موضوعات خاص توجه کنیم قطعا جذابیت بیشتری را برای کاربران و سایت خودمان به ارمغان میاوریم.

اما در تولید محتوای تخصصی باید به این نکته مهم توجه کنیم که سعی کنیم موضوعات را به دسته های کوچک تر تقسیم کرده و در مورد آنها محتوا بسازیم.اگر ساده تر به این مطلب بپردازیم منظور من این  است که برای مثال به یکباره شروع نکنید در زمینه سئو مطلب بنویسید.قطعا این نوع مطالب بیش از حد جنبه عمومی دارند.

باید در سئو ریز شویم و مطالب زیر شاخه آن را به شکل تخصصی و هر کدام را در یک محتوای مجزا بررسی کنیم.به این شکل به کاربر می فهمانیم که ما قصد تولید محتوای عمومی نداریم و محتواهای ما تخصصی و حرفه ای هستند.

تولید محتوا


5- کپی کردن محتوای دیگران :

اگر قصد تولید محتوای تخصصی و اختصاصی را دارید از کپی کردن مطالب دیگران خودداری کنید.زمان زیادی است که گوگل به راحتی متوجه مطالب کپی شده می شود.گوگل جریمه های سنگینی را برای سایت هایی که مطالب دیگران را استفاده می کنند در نظر گرفته است.اما در عوض اگر سعی کنید محتوایی تولید کنید که به قلم خودتان باشد و در آن سئو رعایت شده باشد بدون شک وب سایت شما از دید گوگل محبوب تر خواهد شد.

پس سعی کنید اول در زمینه ای که تخصص آن را دارید به تولید محتوا بپردازید و تصور نکنید که می توانید برای هر موضوعی یک محتوا تولید کنید.این یکی از بزرگترین اشتباهاتی است که مدیران سایت ها انجام می دهند.یعنی سپردن تولید محتواهای مختلف به فریلنسرها.

فریلنسر ها افرادی هستند که برای خودشان کار می کنند.در فضای وب فریلنسر های زیادی هستند که به کار تولید محتوا مشغولند.مدیران سایت های زیادی هم به این فریلنسر ها موضوع می دهند و آنها برایشان تولید محتوا می کنند.

اما نکته ی بسیار مهم این است که خیلی از این فریلنسر ها اصلا در تعدادی از موضوعات هیچ تخصصی ندارند و حتی آن موضوع به گوششان هم نخورده.اما اتفاق مهم اینجاست که این فریلنسر ها شروع به گشتن در فضای وب می کنند و از موضوعات دیگران کپی برداری می کنند.این افراد البته مطالب را عینا کپی نمی کنند و اول آن را می خوانند و بعد شروع می کنند همان مطلب را با قلم خودشان می نویسند.

شاید در نگاه اول این امر مشکلی نداشته باشد اما مشکل اصلی اینجاست که تا شما درک و تخصص کافی از یک موضوع نداشته باشید نمی توانید محتوای بدون نقص تولید کنید.قطعا محتوای شما سرتاسر ایراد است و این ایرادات را گوگل به خوبی متوجه می شود.

گوگل از طریق الگوریتم های خود به تناسب معنای کلمات و جملات شما توجه می کند و از این طریق محتوای شما را به صفحات اول میاورد.شاید تصور کنید که چون مطالب شما عینا کپی نشده است پس گوگل متوجه این نمی شود ولی سخت در اشتباه هستید چون گوگل به ارتباط کلمات و جملات شما دقت زیادی می کند.همواره تلاش کنید محتوای تولیدی شما از دل مطالبی که در ذهن شما است خارج شود.با این کار موفق خواهید شد.

کپی کردن محتوا


شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد: "چگونه به یک فریلنسر حرفه ای تبدیل شویم"

6- استفاده از تصاویر بهینه سازی نشده :

کسی که در تولید محتوا به یک خبره تبدیل می شود حتما این موضوع را می داند که جدا از متن نوشته شده تصاویر استفاده شده در یک محتوا هم بسیار مهم است.تصاویر تکمیل کننده یک محتوا هستند و گوگل به راحتی به ارتباط بین متن شما و تصاویر استفاده شده پی می برد.

اما نکته اول در بهینه سازی تصاویر استفاده شده در یک محتوا،کم کردن حجم تصاویر استفاده شده است.وقتی محتوای شما پر باشد از تصاویر حجیم و سنگین این یعنی اول یک اشتباه بزرگ.

اولا گوگل متوجه این مطلب می شود و محتوای شما را به کاربران پیشنهاد نمی کند.دوم اینکه وقتی یک کاربر وارد صفحه محتوای شما می شود به شدت از دیر باز شدن تصاویر و محتوای شما ناراضی خواهد شد.خروج سریع کاربر از صفحه محتوای شما این سیگنال را به گوگل ارسال می کند که این محتوا از دید کاربران مفید نیست و هر کاربر مدت زمان کمی بعد از شروع لود این محتوا از آن خارج می شود.

پس اول از همه سعی کنید از تصاویر با پسوند jpeg استفاده کنید زیرا این تصاویر حجم کمتری نسبت به تصاویر png دارند.دوم اینکه از هر تصویری که استفاده می کنید ابتدا از طریق سایت https://imagecompressor.com  تصویر را کم حجم کنید.

اما نکته بعدی در بهینه سازی تصاویر استفاده از تگ alt است.حتما تصاویر خود را با این تگ به کار ببرید و با این تگ برای آنها موضوع انتخاب کنید.با این کار به گوگل می فهمانید که تصویر شما در چه زمینه ای است. و یا اگر روزی تصویر فوق لود نشد به جای آن کلمه ای که استفاده کردید نمایان می شود.

برای نکته آخر در این مورد نیز حتما سعی کنید بر روی تصاویر خود اسم سایتتان را درج کنید.با این کار تصاویرتان را اختصاصی می کنید.

تصاویر بهینه سازی شده


7- استفاده از عنوان های عمومی :

برای نوشتن یک عنوان خوب حداقل 10 نکته وجود دارد که باید آنها را رعایت کنید.شاید تعجب کنید که واقعا برای نوشتن یک عنوان معمولی باید اینهمه نکته رعایت شود؟ بله درست است.عنوان هر محتوا جزو اصلی ترین بخش های آن محتوا است.استفاده از عنوان های عمومی و تکراری و یا عنوان های خسته کننده و عمومی یکی از راه های شکست یک محتوا در جذب کاربر است.

اولین چیزی که در هر محتوا به چشم کاربر می خورد عنوان آن محتوا است.پس این عنوان حکم راهنما را برای هر کاربر دارد.این عنوان در موتورهای جستجو و در هنگام سرچ یک مطلب توسط کاربر به او نمایش داده می شود.پس سعی کنید حتما در تولید عنوان خود کمی فکر کرده و عنوانی را انتخاب کنید که کاربرپسند باشد.

اما نکته مهم در انتخاب یک عنوان برای تولید محتوا استفاده از کلمه کلیدی شما است.حتما باید کلمه ی کلیدی که محتوای شما حول محور آن نوشته شده است در عنوان شما استفاده شده باشد.سعی کنید عین کلمه کلیدی در عنوان آورده شود.

استفاده از اعداد در عناوین یکی دیگر از راه های جذاب تر کردن عنوان شما است.برای مثال سعی کنید تعداد نکات استفاده شده در محتوای خود را در عنوان ذکر کنید.با این کار عنوانی جذاب تر تولید کرده اید.

حتما عنوان خود را در تگ <h1> قرار دهید.با اینکار به گوگل می فهمانیم که مطلب ما با این عنوان و این کلمه کلیدی منتشر شود.در اصل به گوگل می گوییم عنوان اصلی مطلب ما این است و این عنوان را در نتایج جستجو به کاربران نشان بده.

اما نکته مهم در تولید عنوان برای یک محتوا عدم استفاده از عنوان های طولانی است.عنوان های طولانی از دید گوگل به هیچ وجه مناسب نبوده و یکی از اعمال ضد سئو به حساب می آید.عنوانتان را کوتاه و مفید استفاده کنید.

عنوان محتوا


8- عدم استفاده از مطالب مشابه :

اگر تصمیم دارید از یک محتوا نهایت استفاده را بکنید حتما در لابه لای محتوای خود لینک مطالب مشابه این محتوا را قرار دهید.برای مثال اگر قبلا در مورد مطالب مختلفی در وب سایت خود محتوا منتشر کرده اید و حالا در این محتوا هم از آن یاد می کنید حتما لینک آن محتوای تخصصی را قرار دهید.

با این کار کاربر برای دریافت اطلاعات تکمیل تر در مورد آن موضوع علاوه بر خواندن این محتوا به آن محتوای کامل تر نیز مراجعه کرده و این کار اثر زیادی را در ارتقاء رتبه سایت شما می گذارد.برای گوگل اهمیت زیادی دارد که یک کاربر در سایت شما از لینک های داخلی استفاده کند و سریع از آن خارج نشود.

وقتی یک کاربر بر روی لینک های داخلی شما کلیک می کند این بدین معناست که از مطالب سایت شما راضی بوده و قصد باقی ماندن در سایت شما را دارد.با این کار علاوه بر با ارزش تر کردن محتوایی که به آن لینک داده اید،وب سایتتان را نیز در دید گوگل محبوب تر خواهید کرد.

.

اول آموز

مطالب مرتبط...

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...