دیجیتال مارکتینگ چیست؟

در گذشته که فضای وب به شکل امروزی برای همه قابل دسترس نبود، شیوه های بازاریابی شکل بسیار متفاوتی با امروز داشت.افراد شاغل در هر بازاری برای تبلیغات و فروش بیشتر چندین راه ساده داشتند و همه از این راه ها استفاده می کردند.راه هایی که بعضی از آنها هنوز هم در جامعه پابرجا هستند و کسب و کارهای مختلف از آنها استفاده می کنند.اما با گسترش فضای وب در دنیا شیوه های جدیدی ابداع شد که به هیچ وجه با شیوه های بازاریابی سنتی قابل مقایسه نبود.دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی دیجیتال دنیای جدیدی را برای تمامی مشاغل در دنیا به وجود آورد.

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

شاید بسیاری از افراد تصور می کنند که دیجیتال مارکتینگ (Digital Marketing) تنها مختص افرادی است که در فضای وب مشغول به کسب درآمد و فعالیت هستند، اما این باور اشتباه است.دیجیتال مارکتینگ برای تمامی مشاغل موجود در دنیا کاربری دارد اما به طور قطع استفاده از دیجیتال مارکتینگ برای مشاغل اینترنتی و افرادی که کسب و کاری در فضای وب دارند کاربرد بیشتر و معقولانه تری دارد.

برای تعریف دیجیتال مارکتینگ میتوان به همین جمله بسنده کرد که به "تمام فعالیتهایی که در فضای مجازی به منظور بازاریابی یک کالا یا خدمات انجام می شود" دیجیتال مارکتینگ می گویند.این جمله برای 90% مشاغل کاربرد دارد و برای 10% باقی مانده نیز باید به این موضوع اشاره کنیم که گاهی دیجیتال مارکتینگ برای معرفی و بازاریابی یک کالا و خدمات نیست و هدف معرفی شخص یا حتی ارگانی می باشد که خدماتی به شکل مستقیم به مصرف کننده ارائه نمی دهند.

دیجیتال مارکتینگ


مزایا و معایب دیجیتال مارکتینگ

از مزیت های اصلی دیجیتال مارکتینگ اپیدمی بودن آن است.در گذشته وقتی فردی قصد بازاریابی برای محصولی داشت در نهایت می توانست محصول خود را با تبلیغات به تعدادی کاربر معرفی کند.برای مثال شخصی که فروشنده کتاب بود میتوانست با آگهی کردن کتاب خود در روزنامه ها یا معرفی آن در پایان کتاب های دیگر ،محصول خود را به تعدادی از افراد جامعه معرفی کند و قطعا هزینه کافی برای تبلیغاتی مانند تبلیغات تلویزیونی برای این اشخاص وجود نداشت.

در نتیجه محصول این شخص فقط به تعداد خاصی از مردم نشان داده می شد.اما در دیجیتال مارکتینگ (Digital Marketing) شما میتوانید کمپین های بسیار گسترده ای برای معرفی محصولات خود تعریف کنید به طوری که حداقل 80% افراد جامعه یک مرتبه تبلیغ محصول شما در رسانه ای که به همراه دارند مشاهده کنند.این به معنی انقلابی بزرگ در زمینه بازاریابی است که امروزه تمامی شرکت های کوچک و بزرگ یا علم این بازاریابی را به دست آورده و یا از افراد متخصص دیجیتال مارکتینگ کمک می گیرند و فروش محصولات یا خدماتشان را به شکل عجیبی افزایش می دهند.بله این است قدرت دیجیتال مارکتینگ.

اما از معایب دیجیتال مارکتینگ می توان به این نکته اشاره کرد که گاهی ما محصولی داریم که بیشتر مشتریان آن افرادی هستند که به هیچ وجه به فضای مجازی و دنیای وب علاقه ای ندارند و حتی ممکن است به علت کهولت سن از هیچ ابزار دیجیتالی به منظور ارتباط با فضای وب استفاده نکنند.اینجاست که دیجیتال مارکتینگ نمی تواند به ما کمک کند و ما نیاز به تبلیغات سنتی داریم.

بازاریابی دیجیتال


نقش شبکه های اجتماعی در دیجیتال مارکتینگ

شبکه های اجتماعی زمان زیادی است که دیگر تنها وسیله ارتباطات با دیگران نیست.شبکه های اجتماعی تبدیل به بنگاه تبلیغاتی شده است که گاهاً برای برخی ها سودهای کلانی به همراه داشته است.نکته مهم در این شبکه ها این است که افراد به شکل گروهی در کنار هم قرار دارند و در تاریخ سابقه این وجود ندارد که یک فرد به تنهایی بتواند برای معرفی محصولش به میلیون ها انسان دیگر دسترسی داشته باشد.این یکی از معجزات شبکه های اجتماعی است.

در فضای مجازی امروزه شبکه های اجتماعی بخش مهمی از زندگی افراد را تشکیل می دهد و به خصوص برای مردم ایران این زمان استفاده بسیار بیشتر از خیلی کشورهای دیگر دنیا است.پس شرکت های زیادی به این فکر می افتند که وقتی می شود محصولات و خدمات را به شکل ویدیویی،تصویر،طنز و صدها راه دیگر به میلیون نفر کاربر نمایش داد پس چرا از این قافله عقب بیوفتند. و اینگونه می شود که امروزه فضای شبکه های اجتماعی پر از تبلیغات و معرفی خدمات و ... است.پس نتیجه می گیریم یکی از مهم ترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ شبکه های اجتماعی است.

اما در این بین اینستاگرام توانسته گوی سبقت را از بقیه شبکه های اجتماعی برباید.با فیلتر شدن تلگرام امروز اینستاگرام رسانه اول فضای مجازی مردم ایران است و این خود نشانه خوبی است که ثروت کلانی در پس دیجیتال مارکتینگ از طریق این شبکه اجتماعی خوابیده است.SSM یا Social Media Marketing چند سالی است که در دیجیتال مارکتینگ محصولات نقش زیادی دارد.

شبکه های اجتماعی در دیجیتال مارکتینگ


برای نمونه در اینجا به چندین مدل دیجیتال مارکتینگ در اینستاگرام اشاره می کنیم.حتما شما هم تبلیغاتی که از طریق صفحات ساخت انیمیشن در اینستاگرام برای کاربران نمایش داده می شود را مشاهده کرده اید.یکی از این صفحات که در حال حاضر طرفداران زیادی دارد "سوری لند" است.نوع طنز خاص و کاراکتر سازی که در انیمیشن های سوری لند وجود دارد باعث محبوبیت زیاد این صفحه در اینستاگرام شده است.

شرکت های زیادی علاوه بر تبلیغات و بازاریابی های رسمی خود ترجیح می دهند با 3 میلیون فالوور سوری لند نیز از طریق یک ویدیوی طنز همراهی کرده و خود را به آنها معرفی کنند.دیجیتال مارکتینگ امروزه شکل های مختلفی به خود گرفته و هر روز نیز تغییراتی دارد که یکی از آنها همین مدل بازاریابی محصول است.

شرکت های بزرگ در فضای اینستاگرام کمپین های بزرگی را تعریف می کنند و به یک باره تبلیغات آنها را در تمامی فضای اینستاگرام به شکل های مختلف مشاهده می کنید که قطعا در فروش محصولاتشان اثر بسیار زیادی دارد.این شرکت ها همیشه از تبلیغ مستقیم محصولات خود در این شبکه ها خودداری می کنند و سعی می کنند تبلیغاتشان به شکلی کاملا غیر مستقیم باشد که این نیز یکی از روش های خوب در معرفی خدمات و محصولات است.

در کنار اینستاگرام هم شبکه های اجتماعی مثل فیسبوک،توییتر،تلگرام،آپارات،یوتوب و ده های شبکه ی دیگر هستند که شما حتی به رایگان می توانید محتوای محصولات خود را به میلیون ها کاربر نمایش دهید.خانم های خانه دار زیادی را به شخصه می شناسم که از همین شبکه های اجتماعی درآمدهای ماهیانه بسیار بالایی دارند.

اما در مورد تکنیک های بازاریابی دیجیتال در شبکه های اجتماعی می توان به تعیین هدف برای یک کمپین اشاره کرد.قطعا بدون هدف گذاری نمی توانید بازخورد خوبی از تبلیغات خود در این شبکه ها داشته باشید.

یکی از راه های یادگیری هدف گذاری ها برای افرادی که اطلاعات کمی در زمینه دیجیتال مارکتینگ دارند، بررسی رقبا در این شبکه ها است.رفتار رقبا به خوبی می تواند برای شما نقشه ی راه باشد تا هزینه و زمان خود را به شکل بیهوده در این شبکه های اجتماعی به هدر ندهید.قطعا اگر علم کافی در این زمینه نداشته باشید با شکست مواجه شده و نمی توانید نتیجه مطلوب را از تبلیغات خود بگیرید.

شبکه های اجتماعی


سئو وب سایت در دیجیتال مارکتینگ

برای افرادی که هزینه زیادی برای بازاریابی محصولاتشان ندارند یک راه خیلی ضروری وجود دارد تا در فضای وب به خوبی دیده شوند و این راه سئو کردن سایت است.SEO یا Search Engine Optimisation به بهینه سازی وب سایت برای موتورهای جستجو گفته می شود.بدین معنی که زمانی که شما یک وب سایت برای معرفی محصولاتتان در فضای مجازی راه اندازی می کنید،

باید تکنیک هایی را رعایت کنید تا وب سایت شما به خوبی و در صفحات اول موتورهای جستجو دیده شود.برای مثال یکی از این راه ها افزایش سرعت بالا آمدن سایت است.گوگل به وب سایت هایی که سرعت لود شدن آنها بالا باشد نمره مثبت می دهد و در عوض سایت هایی که سرعت لود پایینی دارند از دید گوگل سایت های مناسبی به حساب نمی آیند.یک نکته دیگر در سئو سایت استفاده از کلمات کلیدی مناسب است.

نوشتن یک متن و محتوا با کلمات کلیدی درست و مناسب و همچنین میزان استفاده از این کلمات در محتوا تکنیکی بسیار مهم است تا شما به راحتی و به شکل رایگان مطالب وب سایتتان را به صفحه اول گوگل برسانید.وب سایت هایی که قصد دیجیتال مارکتینگ دارند اگر سئو سایت خود را رعایت نکنند قطعا با شکست مواجه می شوند.توصیه من به شما این است که اگر قصد راه اندازی وب سایتی به منظور معرفی محصولاتتان به دیگران را دارید ابتدا علم سئو خود را افزایش داده و سپس اینکار را بکنید.البته امروزه شرکت های زیادی در فضای وب هستند که به شما در زمینه سئو سایت مشاوره می دهند.

نکته مهم اینجاست که برخی از این شرکت ها راه درست را برای بهینه کردن سئو سایت پیش نمی گیرند و گاها با دریافت هزینه ای از مدیران سایتها شروع به بک لینک سازی های گسترده می کنند.بک لینک هایی که در آینده بلای جان مدیران این سایت ها شده و جریمه های سنگینی را از طرف گوگل به این سایت ها تحمیل می کند.لینک سازی نیاز به تخصص داشته و در صورت ساختن لینک های اسپم و تعداد بالا از طریق ربات های گوگل شناسایی شده و پنالتی خواهید شد.

پس فراموش نکنیم اگر امروز قصد بازاریابی دیجیتال یا دیجیتال مارکتینگ را در فضای وب داریم باید سایتی داشته باشیم که از نظر سئو حرف اول را بزند.

seo


بازاریابی محتوا یا Content Marketing

در مورد ارزش ساخت محتوا و بازایابی محتوا در وب سایت اول آموز نکات زیادی در گذشته ارائه شده است.اما امروز قصد توضیحاتی در این زمینه و با گرایش دیجیتال مارکتینگ را برای شما دارم.به شما قول می دهم اگر تنها تخصص شما در فضای وب تهیه محتواهای ارزشمند باشد شما یک پله از بسیاری از متخصصین و برنامه نویسان وب جلوتر هستید.شاید باورش برای شما سخت باشد اما این نکته کاملا درست و صحیح است.

متخصصین بازاریابی دیجیتال در تمام دنیا امروزه اعتقاد راسخی دارند که تهیه محتوای ارزشمند به منظور جذب ترافیک و جذب کاربران جدید به رسانه ما امری کاملا ضروری است و اگر شما در کنار فعالیت تجاری خود به تولید محتوا مشغول نباشید نمی توانید ترافیک مورد نیاز را به وب سایت خودتان جذب کنید.تهیه محتوا تنها مختص وب سایت ها نبوده و در تمامی رسانه ها اهمیت زیادی دارند.از جمله در اینستاگرام که امروزه مشاهده می کنید صفحات مختلفی با موضوعات مختلف تنها با تهیه محتواهای ویدیویی با کیفیت کاربران زیادی را به صفحات خود جذب می کنند.پس این جمله که "محتوا پادشاه است" یک جمله درست و منطقی است.

وقتی شما می توانید به شکل رایگان و با تهیه محتوای ارزشمند کاربران زیادی را به رسانه خود جذب کنید و در کنار آن محصولات خود را به آنها به فروش برسانید چرا که نه؟ اما نوشتن محتوا نیز همانند سئو تکنیک های بسیار زیادی دارد که اگر آنها را رعایت نکنید هیچگاه محتوای شما در صفحات اول گوگل ظاهر نخواهد شد.فرض کنید مطلبی تهیه می کنید که در مورد آن میلیون ها مطلب دیگر نوشته شده است.

به نظرتان اصلا امکان دارد مطلب جدید شما در این زمینه بتواند جای آنهمه مطلب قدیمی را گرفته و به صفحه اول گوگل بیاید؟ من به شما قاطعانه جواب میدهم که "بله" . اگر شما تمامی نکات تهیه محتوای ارزشمند را به درستی رعایت کنید گوگل نیز با شما همراهی کرده و مطلب شما را به صفحات اول خود میاورد.برای مثال وقتی من مطلبی در زمینه "کسب درآمد اینترنتی در منزل" را نوشتم، بالای 3.500.000 مقاله در فضای وب در این زمینه از قبل تهیه و تنظیم شده بود.

اما با تکنیک های تولید محتوای ارزشمند مطلبی در این زمینه نوشتم که تنها بعد از 2 ماه توانست جایگاه دوم گوگل را به خود اختصاص دهد.اگر شما همین حالا این موضوع را در گوگل جستجو کنید سخنان من برای شما شفاف تر خواهد شد.

بازاریابی محتوا قسمت مهمی از دیجیتال مارکتینگ است که میتواند تا 80% بار جذب ترافیک را برای شما به دوش بکشد.پس از آن استفاده بهینه کنید.

بازاریابی محتوا در دیجیتال مارکتینگ

ایمیل مارکتینگ و بازاریابی دیجیتال

یکی دیگر از ابزارهای مهمی که امروزه به شکل رایگان در اختیار کاربران و مدیران سایت ها قرار دارد، ایمیل مارکتینگ (Email Marketing) است.افراد زیادی را می شناسم که در زمینه بازاریابی دیجیتال اعتقادی به ایمیل مارکتینگ ندارند و آن را قدیمی می دانند.از نظر من این یک اشتباه بزرگ است و هنوز که هنوزه ایمیل مارکتینگ یکی از مهم ترین ابزارهای جذب ترافیک و جذب کاربر به رسانه شما است.

اما در این بین نکاتی وجود دارد که با رعایت آنها می شود بهترین استفاده را از ایمیل مارکتینگ در بازاریابی دیجیتال کرد.اولین نکته استفاده از ارسال کننده های معتبر ایمیل های گروهی است.وب سایتهای زیادی در این زمینه مشغول به فعالیت هستند که تعدادی از آنها پولی بوده و تعدادی نیز رایگان هستند.وب سایت های رایگان در زمینه ارسال ایمیل معمولا یک لینک تبلیغاتی در انتهای ایمیل های ارسالی شما قرار می دهند که به وب سایت خودشان لینک شده است.این وب سایتها از نظر اعتبار با هم تفاوت هایی دارند که آنهایی که اعتبارشان کمتر است گاهی ایمیل ها را تبدیل به اسپم می کنند و از رسیدن ایمیل های شما به تمامی کاربران جلوگیری می شود.

اما برای مثال وب سایت میلر لایت که یکی از معتبر ترین وب سایت ها در زمینه ارسال ایمیل انبوه و رایگان است به هیچ وجه ایمیل های اسپم نساخته و وب سایت های ارائه دهنده ایمیل در دنیا از جمله جیمیل و یاهو نیز ایمیل های ارسالی از طریق این وب سایت را به inbox کاربران ارجاع می دهد.

اما نکته ای که بسیار در زمینه ایمیل مارکتینگ مهم است داشتن دیتابیسی از ایمیل های کاربران است.اگر شما لیستی از ایمیل های کاربران وب سایت خود نداشته باشید قطعا در این زمینه شکست خواهید خورد.

بدون این لیست ایمیل های خود را به چه کسانی ارسال می کنید؟ ارسال ایمیل های انبوه برای 100 کاربری که به شاخه فعالیت شما علاقه دارند از ارسال ایمیل انبوه به 1000 کاربری که متفرقه هستند با ارزش تر است.پس راه کار ما برای دریافت ایمیل کاربران 2 روش مهم است.اول ترغیب کاربران به ثبت نام در سایت شما است.بعد از ثبت نام شما ایمیلی از کاربران دریافت خواهید کرد که می توانید به دیتابیس خود در این زمینه اضافه کنید.

اما ترفند دوم که ترفندی بسیار هوشمندانه است استفاده از یک کتاب الکترونیکی است.ابتدا باید یک کتاب pdf در زمینه فعالیت خود تهیه کنید و آن را به شکل رایگان در وب سایتتان قرار دهید.کاربر برای دریافت لینک دانلود کتاب باید ابتدا ایمیل خود را وارد نماید و سپس لینک دانلود کتاب را در ایمیل خودش باز کند.به این شکل شما به راحتی افرادی را که به زمینه کاری شما علاقه مند هستند شناسایی کرده و لیستی از ایمیل این اشخاص را تهیه می کنید.

بدین شکل شما آماده ارسال ایمیل های انبوه هستید.حالا این ایمیل ها باید شامل یک promotion باشند.یک تخفیف خوب.مطلبی که کاربر را بعد از مشاهده ایمیل به وب سایت شما هدایت کند.پس سعی کنید از تبلیغ محصولاتتان به شکل مستقیم در ایمیل خود داری کنید.

نکته مهم در دیجیتال مارکتینگ از طریق ایمیل ارسال ایمیل هایی است که یا اصلا به محصولات اشاره نمی کند و یا به شکل غیر مستقیم در مورد آنها صحبت می شود.کابران هیچ علاقه ای به دیدن تبلیغات محصولات در ایمیل خود ندارد پس وقت خودتان را با این کار هدر ندهید.هر ازچند گاهی برای آنها از طریق ایمیل یک مطلب مفید ارسال کنید.

اما نه به شکل کامل.که کاربر برای مشاهده کامل مطلب به وب سایت شما مراجعه کنید.با این کار می توانید هم کاربر را دوباره با وب سایتتان آشتی دهید و هم ترافیک سایتتان را بالا ببرید و همچنین احتمال فروش محصولاتتان نیز از این طریق بالا می رود.

ایمیل مارکتینگ در دیجیتال مارکتینگ

بازاریابی پارتیزانی و تاثیر آن بر دیجیتال مارکتینگ

بازاریابی پارتیزانی (Guerrilla Marketing) یا همان بازاریابی چریکی همونطور که از اسمش پیداست به نوعی بازاریابی غیرمتعارف گفته می شه که روش آن با تمام بازاریابی هایی که تا به امروز دیده اید تفاوت دارد.داشتن "ابتکار" در این مدل بازاریابی حرف اول را میزنه.اما در مورد این مدل بازاریابی باید به این نکته اشاره کرد که اصلا این روش در ابتدا برای کسب و کارهای کوچک به وجود آمد و بیشتر در فضای سنتی مرسوم بود اما امروزه بخشی از دیجیتال مارکتینگ شده است.

برای اینکه برای شما روشن شود که این مدل بازاریابی به چه شکل است یک مثال می زنم.در جنگ های بین کشورها همیشه روش مرسوم جنگیدن از طریق ارتش و توپ و تانک و هواپیما و ... بوده است.اما همیشه گروه هایی به نام گروه جنگ های چریکی وجود داشتند که روش جنگیدن آنها خیلی متفاوت بود.مثلا آنها دشمن را غافل گیر می کردند و یا به آنها شبی خون می زند و یا با استتار در مکان هایی در بین راه دشمن آنها را از پا در میاوردند.بازاریابی چریکی هم به همین شکل است و مشتری را غافل گیر میکند.

در حال حاضر حتی شرکت های بسیار بزرگ نیز از این مدل بازاریابی استفاده می کنند.اما نکته مهم این است که گاهی این مدل بازاریابی ممکن است اثرات منفی نیز داشته باشد.

در ایران شرکت های زیادی از بازاریابی پارتیزانی استفاده می کنند.برای مثال شیپور در ایران بیلبوردهای تبلیغاتی نصب کرده و در آن تصویر یک فرغون را به عنوان تبلیغ قرار داده است و مبلغ فروش آن را درج کرده است.به نظر شاید این تبلیغ مسخره بیاید اما نکته بسیار مهم و اساسی در بازاریابی پارتیزانی همین است.اینکه یک تبلیغ به خاطر عجیب و نامتعارف بودن بر سر زبان ها بیوفتد.وقتی کاربران این تبلیغ را می بینند اولین کاری که می کنند یا در مورد آن با نزدیکان خود صحبت کرده و یا تصویر آن را از طریق رسانه های دیجیتال و پیام رسان ها برای هم ارسال می کنند.

هدف اصلی در بازاریابی پارتیزانی یا همان چریکی دقیقا همین است.یعنی فعالیتی خاص که شما را بر سر زبان های بیندازد.اما باید سعی کنید دقت زیادی در ساخت این مدل بازریابی داشته باشید.بازاریابی چریکی در اصل زیر مجموعه ای از بازاریابی ویروسی است و در بازاریابی ویروسی تولید کننده یک تبلیغ عامل پخش آن نیست بلکه این مردم هستند که خودشان به خاطر عجیب بودن آن شروع به پخش و اشتراک گذاری آن میکنند و بدین شکل یک تبلیغ با هزینه ای بسیار کم به دید اکثریت مردم یک جامعه می رسد.

یکی دیگر از اهداف اصلی در بازاریابی پارتیزانی یا چریکی همین هزینه کم است که شما با مبلغی ناچیز یک پیام یا یک تبلیغ را به دید میلیون ها کاربر می رسانید.

اما این کار باید از راه درست انجام شود..نمونه های زیادی وجود داشته اند که شرکت های بزرگ یک کمپین بازریابی چریکی راه اندازی کرده اند و باعث یک آبروریزی بزرگ برای آن شرکت شده اند که دیدگاه مردم و مشتری ها را به کل در مورد آن شرکت عوض کرده است.

بازاریابی پارتیزانی

تاثیر بک لینک ها در بازاریابی دیجیتال

وقتی شخص یا ارگان شروع به فعالیت در فضای مجازی می کند باید نکاتی را به منظور جذب ترافیک رعایت کند.قطعا وب سایتی که در آن صدها محصول باشد اما کاربری برای خرید وجود نداشته باشد با شکست مواجه می شود.

اما یکی از راه های جذب ترافیک مفید به وب سایت استفاده از بک لینک ها است.تا حد زیادی این مبحث مهم و قابل تامل است.پس به هیچ وجه از کنار آن به راحتی عبور نکنید.استفاده بهینه از بک لینک های مفید قطعا تاثیر زیادی بر روی دیجیتال مارکتینگ شما خواهد داشت و فروش محصولات شما و ترافیک سایتتان را بالا می برد.اما نباید فراموش کنیم که در ساخت بک لینک ها باید به نکاتی مهم توجه نماییم.

یکی از این نکات مهم دریافت نکردن بک لینک از سایتهای اسپم است.سایتهایی که مانند یک مزرعه لینک (Link Fram) فعالیت می کنند.قرار دادن لینکتان در این سایت ها نوعی خودکشی به حساب می آید.گوگل بعد از شناسایی این مدل لینک ها شروع به پنالتی وب سایت شما می کند و اثرات این جریمه تا مدتهای زیادی بر وب سایت شما باقی میماند.لینک سازی ها باید کاملا به شکل طبیعی انجام گیرد.باید سعی کنید بک لینک را در سایت های معتبر با اتوریتی بالا قرار دهید.با این کار گوگل رتبه سایت شما را هم بالا می برد و تاثیر زیادی بر کسب درآمد شما از فضای وب خواهد داشد.

در ساخت لینک ها ما دو مدل لینک داریم که باید حتما با آنها آشنا شویم.یکی لینک های Follow و دیگری لینک های Nofollow . زمانی که قصد در یافت لینک از وب سایتهای معتبر را دارید باید از مدیران این سایت ها بخواهید که لینک شما را به شکل Follow در وب سایتشان قرار دهند تا شما هم از رتبه سایت و ارزش سایت آنها بهره ببرید.در عوض باید بخاطر داشته باشید که شما نباید هیچ سایتی را به شکل Follow در سایتتان قرار دهید مگر سایتهای معتبری که با شما مراوده مالی دارند.

یکی از راه های جلوگیری از جریمه شدن توسط الگوریتم های گوگل همین است.یعنی استفاده از لینک های Nofollow.شما با این کار به گوگل میفهمانید که من در قبال این لینک هیچ مسئولیتی ندارم و اگر سایت مذکور قوانین فضای وب را رعایت نکرد من را شامل جریمه قرار نده.

در دنیای بازاریابی آنلاین رعایت این نکات تاثیر زیادی بر روی کیفیت سایت شما خواهد گذاشت.

لینک سازی در دیجیتال مارکتینگ


ویدیو مارکتینگ (Video Marketing)

زمانی که شروع به بازاریابی آنلاین محصولاتتان کردید نباید از این نکته مهم قافل شوید که امروزه ارزش ویدیو از هر محتوای برای موتورهای جستجو بیشتر است.با ویدیو به راحتی می توانید در یک ویدیو یک دقیقه ای پیامی را به کاربر برسانید که شاید اگر می خواستید آن را به متن تبدیل کنید باید نصف روز در مورد آن می نوشتید.

امروزه با افزایش سرعت اینترنت تمامی کاربران به راحتی میتوانند تمامی ویدیوها را در فضای وب مشاهده کنند و دلیل اینکه وب سایتهایی مانند آپارات در جایگاه دوم در ایران و صدم در جهان هستند همین امر است.میزان ترافیکی که این سایتها دریافت می کنند شدیدا بالا بوده و این ترافیک بالا به علت علاقه کاربران به محتوای ویدیویی است.

پس باید یاد بگیریم که چطور ویدیو مارکتینگ را با دیجیتال مارکتینگ تلفیق کنیم و از این ابزار مفید استفاده کنیم.در ویدیو های ساخته شده باید کیفیت بالا را رعایت کنیم و سعی کنیم حتما از لوگو و آدرس سایت در ویدیو استفاده کنیم.بعد از ساخت یک محتوای ویدیویی که می تواند معرفی یک محصول یا آموزش رایگان یک مطلب باشد،باید آن را در سایت های رایگانی همچون آپارات، نماشا، یوتوب و ... با یک عنوان مناسب بارگزاری کنیم.

انتخاب یک کاور مناسب و جذاب برای ویدیو اهمیت زیادی در دیده شدن آن دارد.در انتخاب عنوان ویدیو هم باید سعی کنید عنوانی را انتخاب کنید که احتمال می دهید کاربر عین آن را در موتورهای جستجو تایپ می کند.

علاوه بر استفاده رایگان از این سایتها شما می توانید از تبلیغات ویدیویی کلیکی نیز در دیجیتال مارکتینگ استفاده کنید.به این شکل که با پرداخت هزینه ای به وب سایتهای ارائه کننده خدمات کلیکی، آنها ویدیو تبلیغاتی شما را در ابتدای فیلم های موجود در سایت آپارات نشان می دهند و با هر بار کلیک کاربر هزینه ای از اعتبار شما کاسته می شود.این روش یکی از مفیدترین روش های تبلیغات و ویدیو مارکتینگ است.

نکته آخر در مورد ویدیو مارکتینگ و اثر آن بر دیجیتال مارکتینگ این است که وقتی یک ویدیو را می سازید باید از تمام پتانسیل فضای وب برای نشان دادن آن به کاربر استفاده کنید.ویدیو را در اینستاگرام آپدیت کنید ،از آن در آپارات استفاده کنید.در خود سایتتان آن را قرار دهید و در یک کلام آن را در تمامی سایتهایی که میتوانید آپلود کنید.به این کار اپیدمی تبلیغات می گویند.

ویدیو مارکتینگ


طراحی وب سایت در دیجیتال مارکتینگ

در مورد راه اندازی وب سایت نکته مهم اول استفاده از سیستم طراحی سایت وردپرس است.یکی از کامل ترین مجموعه های طراحی سایت است که با زبان PHP نوشته شده و کار اصلی آن مدیریت محتوا می باشد.اگر نیاز دارید که هر روز وب سایتتان را بروزسانی کنید و از سرعت بالایی در لود سایت برخوردار باشید، این سیستم مدیریت محتوا برای شما مناسب ترین است.در دنیای دیجیتال مارکتینگ طراحی یک سایت با متدهای پیشرفته از واجبات کار شماست و نباید از آن غافل شوید.

یکی از مزیت های اصلی وردپرس داشتن ماژول ها و بلاک های از پیش طراحی شده و رایگان آن است.علاوه بر آن راه اندازی آن دقیقا مانند نصب یک نرم افزار بر روی سیستم شماست با این تفاوت که مراحل نصب بر روی یک هاست انجام شده و هاست شما باید به یک دامین متصل باشد.بعد از این مراحل شما محیطی کاملا مدیریتی دارید تا به راحتی کسب و کار اینترنتی خودتان را بر روی آن پیاده سازی کنید.

هر چند روز یکبار از طریق وب سایت الکسا رتبه سایت خود را چک کنید و از طریق میتوانید میزان پیشرفت سایتتان و میزان افزایش یا کاهش ترافیک سایتتان را متوجه شوید.سعی کنید در زمان راه اندازی وب سایتتان از تصاویر بهینه شده استفاده کنید.استفاده از تصاویر هجیم علاوه بر کند کردن سایتتان باعث کاهش رنکینگ سایتتان نیز می شود.وب سایتتان را به یک درگاه اینترنتی مانند زرین پال متصل کنید تا در دنیای دیجیتال به داد و ستد و کسب درآمد بپردازید.یکی از مزیت های درگاه زرین پال عدم نیاز به مراجعه شما به بانک است.به همین راحتی دروازه ی ورود به دیجیتال مارکتینگ به روی شما باز می شود.

طراحی سایت در دیجیتال مارکتینگ


بازاریابی درونگرا (Inbound Marketing)

در این مدل بازاریابی برخلاف بازریابی سنتی شما باید سعی کنید گوشه و کنار فعالیت خود را به شکل محتواهای مختلف به کاربران نشان دهید تا آنها را علاوه بر علاقه مند کردن به فعالیتتان، به ماندن در وب سایت یا صفحه مجازی خود ترغیب کنید.در گذشته و در بازاریابی سنتی شما به گونه ای رفتار می کردید که مشتری تصور می کرد این شما هستید که در حال درخواست از او برای پیگیری خدماتتان هستید.

اما امروزه با بازریابی دورنگرا یا همان بازاریابی ربایشی شما کاربر را با محتواهای مورد علاقه اش به سمت کسب و کارتان می کشانید و سپس در لابلای این محتوا او را ترغیب می کنید تا محصولاتتان را نیز مشاهده و در صورت نیاز آنها را تهیه کند

بازاریابی درونگرا


بازاریابی موبایلی 

از زمانی که گوشی های تلفن همراه وارد زندگی تمامی مردم به شکل امروزی شد، شرکت های بزرگ به فکر افتادند تا محصولات و خدمات خود را از این طریق به کاربران معرفی نمایند.امروزه فضای تبلیغاتی در گوشی های هوشمند به قدری گسترده است که تقریبا در هر اپلیکیشنی که به شکل آنلاین کار می کند یک محیط تبلیغاتی وجود دارد.اما نکته مفید این پیشرفت این است که به راحتی میتوان تبلیغات را برای کاربران بر اساس علایق آنها به نمایش درآورد.

برای مثال وقتی کاربری بر روی موبایل خود اپلیکیشن دیکشنری نصب می کند،سازنده این اپلیکیشن به راحتی متوجه نیاز این فرد به زبان انگلیسی و ترجمه می شود و میتواند در محیط تبلیغاتی خود خدمات دیگری در این زمینه را به کاربر معرفی نمایند.

شرکت های تبلیغاتی در حال حاضر هزاران اپلیکیشن رایگان در بازار دارند که هر کدام از آنها هزاران کاربر فعال دارد.شما با مراجعه به آنها می توانید تبلیغات خود را در میلیون های گوشی موبایل به نمایش بگذارید و از این قابلیت مفید در زمینه دیجیتال مارکتینگ استفاده کنید.

تبلیغات گوگل و تاثیر آن بر دیجیتال مارکتینگ

گوگل زمانی که فعالیت تجاری خود را شروع کرد بیشترین تمرکز خود را بر روی تبلیغات متنی خود گذاشت.بدین شکل که افراد و شرکتها با پرداخت هزینه ای به گوگل میتوانستند با جستجوی یک کلمه کلیدی توسط کاربر وب سایت خود را در ردیف اول جستجوها به کاربر نمایش دهند.به قدری این مدل تبلیغات مهم و تاثیرگذاری است که امروزه تقریبا تمامی شرکت های بزرگ از گوگل برای بهتر دیده شدن استفاده می کنند..شکی نیست که ترافیکی که شما از طریق تبلیغات گوگل دریافت می کنید از نوع بهترین ترافیک های تبلیغاتی است.

اما باید بخاطر داشته باشیم که در زمان جستجو اگر به این وب سایتها در ردیف اول جستجوی خود برخورد کردیم این را بدانیم که صرفا دیلیل برای بهترین بودن این وب سایت ها وجود ندارد و آنها تنها به خاطر هزینه ای که پرداخت کرده اند در ردیف های اول جستجو قرار می گیرند.با همه اینها باز هم این تبلیغات در حال حاضر از مهم ترین توع بازاریابی دیجیتال و آنلاین در فضای وب سایت که بازخورد بسیار خوبی را به همراه دارد.

تبلیغات گوگل

اعتماد سازی در دنیای بازاریابی دیجیتال

از مهم ترین روش های جلب رضایت یک کاربر نسبت به وب سایت شما ایجاد اعتماد است.این اعتماد سازی از روش های مختلفی ایجاد می شود که یکی از آنها صداقت در گفتار و خدمات است.هرچقدر شما در زمینه کاری خود صادقانه فعالیت کنید کاربران علاوه بر مراجعه مجدد به وب سایت شما، رسانه شما را به دیگر کاربران نیز معرفی می کنند.

علاوه بر اینها شما باید از نمادهای اعتماد الکترونیکی نیز در وب سایتتان استفاده نمایید.از مهم ترین این نمادها میتوان به نماد اعتماد الکترونیکی یا همان enamad اشاره کرد.این نماد اعتماد در حال حاضر به 3 دسته بی ستاره ،تک ستاره و دو ستاره تقسیم می شود.

بی ستاره مخصوص کسب و کارهای نوپا،یک ستاره مخصوص کسب و کارهای عادی و دو ستاره محصوص کسب و کارهایی که گواهی SSL نیز دارند.در کنار اینها می توان نشان سایت ساماندهی را نیز دریافت کرده و در سایتتان قرار دهید تا کاربران در هنگام خرید از سایت شما بتوانند اعتماد کامل را به شما داشته باشند.در دنیای دیجیتال مارکتینگ اعتماد سازی یکی از مهم ترین روش های ایجاد زمینه برای فروش محصولات است.

نمادهای اعتماد


کلام آخر!

دیجیتال مارکتینگ (Digital Marketing) امروزه به شکل عجیبی در حال گسترش است و هر کسب و کاری چه در فضای مجازی و چه در بازار سنتی برای فروش بیشتر خود به آن نیاز دارد.شما می توانید هم به شکل رایگان و هم به شکل پولی از این خدمات استفاده کنید تا فروش محصولاتتان را افزایش دهید.ابتدا یک بازار هدف تعیین کنید و سپس شروع به فعالیت در زمینه دیجیتال مارکتینگ کنید تا به زودی اثرات مفید آن را بر روی کسب و کارتان مشاهده کنید.

به امید موفقیت شما عزیزان


اول آموز


مطالب مرتبط...

1 نظر

  1. علیعلیsays:

    مطلب جامعی بود ممنون از شما