ایمیل مارکتینگ ابزاری برای فروش 10 برابر

تصور کنید کسب و کاری دارید که با صدها مشتری یا صدها کاربری که پتانسیل خرید محصولات شما را دارند در ارتباط هستید.برای ترغیب آنها به خرید دوباره یا مراجعه دوباره به سایتتان چه روشی را امتحان می کنید.باید اعتراف کنیم که ایمیل مارکتینگ جادوی فروش محصولات شما است.

ایمیل مارکتینگ چیست؟

اگر به حدود 15 سال پیش برگردیم و خودمان را جای یک ادمین وب سایت کسب و کار اینترنتی قرار دهیم چه راه هایی را برای فروش بیشتر انتخاب می کنیم؟ چطور می توانیم بدون وجود شبکه های اجتماعی امروزی با کاربران ارتباط برقرار کرد؟

شبکه های اجتماعی امروزه راه را برای مدیران سایت ها بسیار آسان تر کرده است.بازاریابی دیجیتال تحول بزرگی در فروش محصولات اینترنتی ایجاد کرده است و مدیران سایت ها شاید ده ها راه برای برقراری ارتباط با کاربران دارند.

اما نکته اینجاست که 15 سال پیش ادمین یک سایت تنها یک راه برای برقراری ارتباط با کاربرانش داشت و این تنها راه ایمیل مارکتینگ بود.بله در آن زمان ایمیل مارکتینگ تنها راهی بود که یک ادمین می توانست با کاربرانش ارتباط مجدد بگیرد.برقراری ارتباط در آن زمان مانند امروز راحت و آسان نبود.

امروزه کاربران بر روی تلفن های همراه خود ایمیلشان را Sync کرده و به محض دریافت آن متوجه آن می شوند اما در گذشته کاربران باید برای چک کردن ایمیلشان باید حتما وارد اینباکسشان می شدند.

ایمیل مارکتینگ به بازاریابی ایمیلی گفته می شود که با ارسال ایمیل های هدفمند و گروهی فروش محصولات را تا 10 ها برابر بالاتر می برد.

ایمیل مارکتینگ

چرا باید از ایمیل مارکتینگ استفاده کنیم؟

تصور کنیم وب سایتی داریم که هر روز کاربرانی به شکل مهمان وارد آن شده و یا برای همیشه آن را ترک می کنند و یا زمینه ای دارند برای اینکه مجدد به سایت شما مراجعه کنند.در هر صورت شما باید یک راه را پیدا کنید تا این مهمان ها را مجددا به سایتتان بکشانید.چرا؟

دلیل این امر این است که وقتی مهمانی وارد سایت شما می شود این خود دلیلی بر این است که می شود با کمی تلاش این مهمان را ترغیب به خرید محصولات سایتتان کرد.

مهم ترین دلیل استفاده از ایمیل مارکتینگ همین است.یعنی راهی برای ارتباط مجدد با مهمان های سایت.

دلیل بعدی استفاده از ایمیل مارکتینگ یا همان بازاریابی ایمیلی، برقراری ارتباط مجدد با کاربرانی است که قبلا یا در سایت شما ثبت نام کرده اند و یا محصولی از محصولات شما را خریداری کرده اند.این افراد را نباید به حال خودشان رها کنید و اگر واقعا تصمیم دارید در دنیای دیجیتال مارکتینگ موفق باشید باید با این افراد ارتباط موثری برقرار کنید تا با اعتماد بیشتر به شما باز هم از محصولات شما خرید کنند.

دلیل آخر برای استفاده از ایمیل مارکتینگ تبلیغات است.البته من این راه را پیشنهاد نمی کنم و مدت زمان زیادی است که دیگر تبلیغات مستقیم از طریق ایمیل کاربردی ندارد و کاربران وقتی ببینند از طرف یک سایت یا شرکت پی در پی ایمیل های تبلیغاتی می آید قطعا بعد از مدتی آن ایمیل ها را بلاک می کنند.تبلیغات در ایمیل حتما باید به شکل غیر مستقیم باشد که در ادامه به شما آموزش خواهم داد.

email marketing


وضعیت ایمیل مارکتینگ در دهه 60 و 70

در دهه 60 هجری شمسی در ایران وضعیت ایمیل مارکتینگ تقریبا ناشناخته بود و کمتر کسب و کاری بود که به این مدل بازاریابی اهمیتی بدهد.اما در دهه هفتاد بود که ایمیل مارکتینگ به یکباره منفجر شد و استفاده از آن در ایران به شدت قوت گرفت.ارسال ایمیل های تبلیغاتی به حدی زیاد شده بود که کاربران از دریافت آنها کلافه شده بودند.شرکت ها برایشان مهم نبود ایمیل را به چه کسی ارسال می کنند.

آنها فقط به دنبال یک دیتابیس بزرگ از ایمیل های کاربران بودند تا هرچقدر که می توانند ایمیل بیشتری ارسال کنند و فروششان را بیشتر کنند.

اما مشکل اینجا بود که این افراد هیچ اطلاعات دقیقی از تکنولوژی ایمیل مارکتینگ نداشتند.همین باعث شد تا مبحث Spam به میان بیاید.ایمیل ها به حدی تبلیغاتی و بی استفاده شده بودند که ارائه دهندگان سرویس های ایمیل مخصوصا شرکت Yahoo به فکر این افتاد تا ایمیل های سالم را از ایمیل های اسپم جدا کند.

اما هنوز شرکت های ارائه دهنده ایمیل مانند یاهو به تکنولوژی خوبی برای تشخیص ایمیل های اسپم از ایمیل های سالم نرسیده بودند.اما امروزه همانطور که میبینیم این بحث پیشرفت زیادی داشته است.

گوگل در حال حاضر قوی ترین سیستم جدا سازی اسپم از ایمیل های اینباکسی را دارا است.گوگل توانسته با جدا سازی این ایمیل ها کمک زیادی به کاربران خود کرده تا استفاده از سرویس هایشان لذت بیشتری نسبت به قبل داشته باشد.

حتی گوگل علاوه بر جداسازی ایمیل های اسپم از ایمیل های سالم،پوشه ای به نام Promotion را راه اندازی کرده که ایمیل های تبلیغاتی که حتی با رضایت کاربر به آنها ارسال شده است از اینباکس جدا شده و وارد این پوشه می شوند.

مزایای ایمیل مارکتینگ


مزایا و معایب ایمیل مارکتینگ

از مزیت های ایمیل مارکتینگ همین بس که برای همیشه ارتباط شما را با مشتریان سایتتان برقرار نگه می دارد.امروزه با همه گیر شدن استفاده از ایمیل، بازاریابی ایمیلی پاسخگوی نیازهای بازاریابی هر کسب و کاری است.

اما نکته مهم اینجاست که پنل های ایمیل مارکتینگ بعد از ارسال ایمیل ها به ما یک گزارش کامل از ایمیل های ارسالی می دهد.اینکه چه کاربرانی ایمیلی که ما برایشان ارسال کرده ایم را باز کرده اند و چند درصد کاربران بر روی لینک های داخل ایمیل کلیک کرده اند.

همه اینها باعث می شود که ما بتوانیم رفتار کاربران سایت و مهمان های سایت را نسبت به ایمیل هایی که برایشان ارسال می کنیم بسنجیم.از دیگر مزیت های ایمیل مارکتینگ دریافت ترافیک از طریق ایمیل های ارسالی است.

وقتی شما برای مثال به 3000 نفر به یکباره ایمیل ارسال می کنید،بسته به جذابیت ایمیل شما امکان دارد تا 2000 نفر از آنها با کلیک بر روی لینک شما مجددا وارد سایت شما شوند و این رفت و آمد به تنهایی باعث بهبود رنک الکسای شما می شود.

اما از معایب ایمیل مارکتینگ این است که ممکن است ایمیل های ارسالی ما به اسپم تبدیل شود.یعنی اگر قوانین ارائه دهندگان سرویس های ایمیل را رعایت نکنید ایمیل های شما به پوشه اسپم رفته و هیچ سودی برای شما نخواهند داشت.

یکی دیگر از معایب ایمیل مارکتینگ عدم نمایش درست برخی ایمیل ها از نظر قالب و شکل و محتوا در موبایل و گاهی سیستم کامپیوتر است.اگر قالبی که برای ایمیل ارسالی انتخاب می کنید قالب مناسبی نباشد امکان به هم ریختگی در ایمیل ارسالی بسیار زیاد است.

ایمیل مارکتینگ


برخی اصطلاحات ایمیل مارکتینگ

نرخ کلیک (Click-through Rate یا CTR) : به نسبت افرادی که بر روی یک لینک کلیک می کنند به افرادی که آن را مشاهده می کنند نرخ کلیک می گویند.هرچقدر نرخ کلیک ما بیشتر باشد موفقیت ما در یک کمپین ایمیلی بیشتر بوده است.

نرخ کلیک

نرخ بازگشایی (Open rate) : به میزان ایمیل هایی که بازگشایی می شوند گفته می شود.این مورد هم مانند نرخ کلیک مهم است زیرا به شما نشان می دهد چند درصد کاربران از ایمیل شما خوششان آمده و ایمیل شما را باز کرده اند.این نرخ بستگی به دو عامل اساسی دارد.عالم اول تایتل ایمیلی که برای کاربران ارسال می کنید و دوم نام شما در ایمیل آنها.هرچقدر این دو جذاب تر باشند نرخ بازگشایی ایمیل های شما نیز در سیستم ایمیل مارکتینگ بیشتر خواهد شد.

اشتراک پذیری و لغو اشتراک (subscibe & unsubscribe) : اشتراک پذیری میزان تعدادی است از کاربرانی که در فرم های عضویت یا خبرنامه شما عضو می شوند.یکی از روش های جذب ایمیل کاربران در وب سایت ها استفاده از فرم های پاپ آپ و فرهای Embeded است.در ادامه نحوه کار با این فرم ها آموزش داده خواهد شد.


ایمیل های Bounced : وقتی یک ایمیل به لیست ایمیل های Bounced منتقل می شود بدیل معنی است که آن ایمیل Deliver نشده است و به دست کاربر نرسیده است.این مورد به دو دسته Soft Bounced و Hard Bounced تقسیم می شود.اگر ایمیل های ارسالی تبدیل به Soft Bounced شود بدیل معنی است که یا اختلالی در سروری که کاربر ایمیل خود را در آن ساخته ایجاد شده و یا فضای ایمیل کاربر پر شده است و ایمیل جدیدی نمی تواند در آن قرار بگیرد.

اما اگر ایمیل ارسالی تبدیل به Hard Bounced شود بدین معنی است که شما چندین بار به کاربری ایمیلی ارسال کرده اید که Soft Bounced شده یا اصلا آدرس ایمیلی که شما از کاربر دارید اشتباه شده است.

تحویل پذیری ایمیل (Email deliverability) :
وقتی شما پیغامی را به واتساپ یک شخص ارسال می کنید، واتساپ با نمایش تیک های مختلف به شما اعلام می کند که آیا پیغام شما به کاربر مورد نظر رسیده است یا خیر.همین مثال را میتوان به دلیور شدن ایمیل ها به اینباکس کاربران تعمیم داد.یعنی زمانی که ایمیل ارسالی شما در اینباکس کاربر می نشیند سیستم های ایمیل مارکتینگ از طریق یک گزارش این را به شما نشان می دهند.در صورتی که به هر دلیلی ایمیل ارسالی شما به اینباکس کاربر نرسد نرخ تحویل پذیری یا همان دلیوری ایمیل شما پایین می آید.

ایمیل مارکتینگ رایگان

استفاده رایگان از ایمیل مارکتینگ

اگر کسب و کار اینترنتی شما روی غلطک افتاده است بهتر است همین امروز و قبل از آنکه دیر شود به فکر راه اندازی بازاریابی ایمیلی خود باشید.دلیل تاکید من روی این مساله مهم این است که هرچقدر که دیرتر به فکر ایمیل مارکتینگ بیوفتید مشتری های بیشتری را از دست می دهید.اولا رقبای شما می توانند از طریق ایمیل مارکتینگ آنها را به سمت خود بکشانند و ثانیا شما اگر از ایمیل مارکتینگ استفاده نکنید ممکن است رابطه ی شما با کاربران سایتتان نیز کم رنگ تر شود.

در کشور ما استفاده از ایمیل مارکتیگ مانند کشورهای دیگر بدون محدودیت و حتی به شکل رایگان در اختیار عموم است.فقط زمانی شما نیاز به هزینه کردن دارید که تصمیم بگیرید تا از امکانات حرفه ای تری در سیستم های ایمیل مارکتینگ استفاده نمایید.

اما برای شروع می توانید از سیستم های ایمیل مارکتینگ رایگان مانند سایت MailerLite استفاده نمایید.میلر لایت که یکی از قوی ترین سیستم های ارسال ایمیل گروهی و هوشمند در دنیا است،این امکان را برای شما فراهم کرده تا به راحتی لیستی کامل از ایمیل های کاربران خود را در آن وارد نمایید و شروع به بازاریابی ایمیلی از طریق آن بکنید.

البته در مقاله ای جداگانه آموزش این سایت را به شکل جامع به شما عزیزان ارائه خواهم داد.

مشکل این سایتها در زمان استفاده رایگان این است که به شما معمولا اجازه اضافه کردن بیشتر از 1000 نفر را نمی دهند.یعنی اگر کاربران سایت شما بیشتر از 1000 نفر باشند باید برای باقی آنها از یک سایت رایگان دیگر استفاده نمایید.پی به راحتی می توانید با استفاده از مثلا 10 سایت مشابه به حدود 10.000 کاربر خود ایمیل گروهی ارسال نمایید.

البته کسب و کارهایی که توانسته باشند با ایمیل ارتباط خوبی با کاربران خود ایجاد کنند، قطعا هزینه اضافه بابت داشتن پلان های حرفه ای با تعداد کاربر بیشتر را نیز پرداخت خواهند کرد.


اول آموز

مطالب مرتبط...

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...