کاربرد الگوریتم های گوگل و جریمه های آن

الگوریتم های گوگل به صورت دوره ای تغییر می کنند و می توانند جایگاه نتایج وب سایت شما را در این موتور جستجوگر تغییر دهند.

ممکن است سایت شما با مشاهده تغییرات الگوریتم های گوگل،بازدیدهای آن رو به کاهشی برود و یا اینکه الگوریتم های گوگل به نفع سایت شما باشد و باعث افزایش بازدید شود.

به جرات می توان گفت که اکثر وب مستران انتظار دارند تا با تولید محتوا برای سایت،گوگل برای آن ها همانند معجزه عمل کند و به خواسته ها و آرزوهایی که دارند دست پیدا کنند.

اما گوگل همیشه به نفع و یا ضرر سایت شما کار نمی کند و برای اینکه بهینه سازی موتور جستجوگر انجام دهد و بهترین نتیجه را برای بازدید کننده نشان دهد، تغییراتی را برای مبحث SEO انجام می دهد که می تواند بازده های مختلفی را همراه خود داشته باشد.

مطمئنا شما تا به حال نام الگوریتم های مختلفی به گوش تان خورده است،الگوریتم های گوگل نظیر الگوریتم پنگوئن، رنک برین، مرغ مگس خوار، کبوتر، الگوریتم پاندا و... وجود دارند که هر از چند گاهی یکی از آن ها فعال می شود و یا به لیست اضافه می شود و تغییراتی را برای سایت ها به وجود می آورد.

الگوریتم های گوگل


کاربرد الگوریتم های گوگل

شما با شناسایی الگوریتم های گوگل و مطالعه درباره آن ها،می توانید به راحتی جایگاه های خوبی را در گوگل به دست آورید و بازدید بسیار زیادی را دریافت کنید، مطمئنا شما علاقه مند هستید تا مطالب تهیه شده توسط شما در نتایج صفحه اول گوگل مشاهده شود و به راحتی می توانید با همگام شدن با الگوریتم های گوگل این موفقیت را کسب کنید.

الگوریتم های گوگل شامل دستورات و نگارش هایی هستند و هدف آن ها نمایش مطالب واقعی به کاربر است و اگر شما خط قرمز الگوریتم های گوگل که کلاهبرداری و تقلب در به دست آوردن جایگاه مناسب است را انجام دهید، مطمئنا سایت شما جریمه خواهد شد و حتی ممکن است دیگر مطالب شما در صفحه های گوگل نمایش داده نشود!.

ربات هایی که مختص به الگوریتم های گوگل هستند، با استفاده از هوش مصنوعی که در آن ها به کار رفته،وارد وب سایت شما می شوند و تمامی اطلاعات عمومی را مطالعه می کند و پس از آن بر روی داده های جمع آوری شده کار و سپس دسته بندی می کند.

زمانی که یک کاربر در گوگل اقدام به جستجو می کند،گوگل در کمترین زمان ممکن اقدام به جستجو در موتور می کند و بهترین نتیجه را بر اساس داده های به دست آمده به کاربر نمایش می دهد.

google update


همانگونه که ذکر شد،ممکن است الگوریتم های گوگل به گونه ای عمل کنند که سایت شما جایگاه خود را در میان صفحه های گوگل از دست دهد و دیگر قابل مشاهده نباشد و یا بر روی کلمات کلیدی بسیار ضعیفی فعال است و بازدید آن مطلب را پایین می آورد و شما را نگران می سازد.

اما در این قسمت، قصد داریم تا شما را با برخی از راهکارهای برگرداندن مطالب به گوگل را یاد دهیم.

پس اگر می خواهید مطلب های شما به جایگاه قبلی خود برگردد و حتی آن ها را بهینه تر از قبل کنید، به شما پیشنهاد می دهیم تا ادامه مطلب را بخوانید!.


چگونه مطالبی که از گوگل توسط الگوریتم های گوگل حذف شده است را برگردانیم؟

مطالبی که در صفحات گوگل کنار گذاشته شده اند،به این معنی نیست که کیفیت مطلوبی نداشتند،بلکه همانگونه که در ابتدای مقاله نیز ذکر شد، دلیل آن به وجود آمدن تغییراتی در الگوریتم های گوگل بوده است.

شما باید سعی کنید سایت و مطالب خود را بر اساس الگوریتم های گوگل که به تازگی منتشر شده اند سازگار کنید و مجددا بازدید از دست رفته را برگردانید.

دقت کنید که:

 • به هنگام به وجود آمدن تغییرات در الگوریتم های گوگل، صفحه های حذف شده به معنی پنالتی بودن آن ها نیست!.
 • به وجود آمدن تغییرات و بروزرسانی در هسته باعث می شود تا شما بتوانید جایگاه بهتری را برای صفحه های سایت به دست آورید و همچنین ممکن است هسته با صفحه های سایت شما سازگار نباشد و باعث افت بازدید شود.
 • اگر مشاهده کردید که مطالب سایت شما با به وجود آمدن تغییرات در الگوریتم های گوگل حذف شده است، منتظر نباشید تا بروزرسانی جدیدی صورت بگیرد و آن زمان به روال سابق برگردید!.

· به طور کلی اگر به بخواهیم به این مسئله بپردازیم، از بین رفتن صفحه های سایت در گوگل به معنی اسپم بودن آن ها نیست.

شما با حفظ خونسردی و مطالعه در رابطه با الگوریتم های گوگل می توانید به راحتی صفحه های حذف شده را برگردانید و حتی جایگاه بهتری را در گوگل داشته باشید.


چقدر طول می کشد تا مشکلات سایت ناشی از تغییرات الگوریتم گوگل به روال سابق برگرد؟

یک شخصی به اشتباه به هنگام پرسیدن این سوال، GoogleBot را ذکر کرد و بحث برگشت سایت به روال سابق را راه انداخت.

GoogleBot صرفا یک نرم افزاری است تا صفحه های سایت را دانلود کند و محتوای سایت شما را بررسی کند.

سوالی که مطرح شد به این گونه بود:
"ما داریم بر روی کیفیت محتوا سخت تلاش می کنیم.چند ماه باید منتظر بمانم تا نتایج برگردد؟ آیا GoogleBot توانایی حذف کردن من از لیست جریمه های گوگل را دارد بدون اینکه هسته بروزرسانی شود؟"

قبل از خواندن پاسخ جان مولر به این سوال، بدانید که بروزرسانی الگوریتم های گوگل به معنی جریمه و پنالتی شدن سایت نیست!.

جان مولر پاسخ داد:
"اول از هر چیزی،بروزرسانی هسته گوگل به معنی پنالتی و جریمه شدن نیست،اصلا مهم نیست که اگر الگوریتم های گوگل بد یک سایت را بگویند!."

متاسفانه بعد از اینکه الگوریتم های گوگل تغییرات لازم را انجام داده اند، احساس می کنید سایت جریمه شده است، مطمئن حس این لحظه در میان همه وب مستران یکسان است اما اینکه چه اثری بر روی سایت و روحیه فرد بگذارد فرق می کند!.

به هنگامی که گوگل قصد جریمه و پنالتی کردن سایت شما را داشته باشد،در ابتدا پیغامی را از طریق گوگل سرچ کنسول Google Search Console برای شما ارسال خواهد کرد که قوانین را زیر پا گذاشته اید.

دقت کنید که شما هیچگونه تذکری به هنگام افت بازدید ناشی از الگوریتم های گوگل دریافت نخواهید کرد.

چیزی که جان مولر توضیح داد، به این معنی است که شما به هنگامی جریمه خواهید شد که قوانین را زیر پا گذاشتید و یا اقدام به ایجاد محتوای هرز - Spam برای کاربران کردید و این دلیل جریمه شدن و در نهایت پنالتی شدن سایت می شود.

همه چیز در مورد الگوریتم های گوگل


معرفی انواع الگوریتم های گوگل برای هسته اصلی

همانگونه که ذکر شد،برخی از الگوریتم های گوگل باعث می شوند تا سایت شما جایگاه بهتری را به خود بگیرد و یا اینکه جایگاهی را از دست دهند و به طور کلی الگوریتم های گوگل به دو دسته تقسیم می شوند و بر اساس سایت ها و مطالب تهیه شده،آن ها را رتبه بندی می کنند.

معرفی انواع الگوریتم های گوگل:

 • پاندا
 • پنگوئن
 • مرغ مگس خوار
 • گورخر
 • کبوتر
 • رنک برین
 • کافئین
 • Page Layout
 • Payday Loan
 • Page Authority


هر کدام از این الگوریتم ها،دارای معیارهای خاص خودشان می باشند و بهتر است همیشه اخبار سئو را دنبال کنید تا ببینید کدام یک از این الگوریتم های گوگل فعال شده اند و یا اگر الگوریتم جدیدی به وجود آمده،شما بتوانید با مطالعه در رابطه با آن،سایت خود را بهبود دهید و بازدیدهایی از این روش کسب کنید و جایگاه خود را در گوگل حفظ کنید.


چرا یک سایت به هنگام به وجود آمدن تغییرات در الگوریتم های گوگل دچار افت بازدید می شود؟

جان مولر در ادامه به مبحث اینکه چرا سایت ها دچار افت بازدید می شوند پرداخت.

به هنگامی که یک سایت دچار افت بازدید و جایگاه ناشی از بروزرسانی الگوریتم های گوگل می شود،به این معنی است که الگوریتم های گوگل تصمیم گرفتند تا سایت های بهتری را نسبت به قبل به کاربران نمایش دهد و این سایت های جدید،بیشتر با جستجوی کاربر مرتبط هستند.


بروزرسانی ها چگونه باعث گرفتن رنک بهتر و یا از دست دادن آن می شوند؟

با وجود داده هایی که در اختیار گوگل است،بر روی داده ها کار می شود و تشخیص داده می شود که چه صفحه ای به چه کلمه کلیدی نزدیک تر است و به یک جمع بندی کلی می رسند و پس از آن که کاربر در موتور جستجوگر اقدام به جستجو کرد،مرتبط ترین مطلب را به کاربر نمایش داده می شود.

پس اصلا هیچ اشکالی ندارد اگر شما کار اشتباهی را انجام دادید و پس از آن اقدام به اصلاح آن کنید.

بسیاری از افراد می ترسند که مطالب قدیمی خود را ویرایش کنند ناشی از آن که در گوگل جایگاه خودش را از دست می دهد و دیگر نمی توانند به آن بازدید سابق دست پیدا کنند.

اما گوگل می تواند به راحتی تشخیص دهد که شما در جهت بهبود سایت قدم برداشتید مطمئنا همان جایگاه قبلی را حفظ می کنید و از این جهت هیچ گونه مشکلی وجود ندارد.

یک نکته ای در این مبحث وجود دارد که ممکن است اطلاعاتی که در صفحه سایت ما وجود داشته قدیمی شده باشد و نیازمند بروزرسانی باشد،اگر اقدام به بروزرسانی مطلب نکنیم،مطمئنا سایت های رقیب اقدام به ایجاد مطالب جدید می کنند و الگوریتم های گوگل و ربات های مربوطه به هنگام کار بر روی داده ها،سایت های رقیب را مرتبط تر از سایت شما می بینند و ترجیح می دهند مطالب جدید و بروز را به کاربر نمایش دهند تا مطالب قدیمی و از کار افتاده،پس از این جهت اقدام به ویرایش مطالب قدیمی خود و بروزرسانی آن ها کنید.

الگوریتم گوگل


عمده تغییرات بروزرسانی هسته گوگل چیست؟

برخی از بروزرسانی ها باعث می شوند تا جایگاه خود را گوگل از دست بدهید و برخی از آن ها باعث می شوند تا جایگاه بهتری را نسبت به قبل دریافت کنید و بتوانید بازدیدهای بسیاری را به دست آورید.

به هنگامی که مولر در حال صحبت کردن در رابطه با الگوریتم های گوگل بود، مباحث مسائل تغییرات به پای میز آمد.

جان مولر به صورت واضح گفت که حداقل دو تغییر اساسی در بروزرسانی هسته گوگل رخ خواهد داد.

از دست دادن موقعیت سایت در جایگاه صفحه های گوگل

در اولین سناریو،برخی از سایت ها جایگاه بهتری را نسبت به قبل دریافت می کنند زیرا سایت هایی که جایگاه برتر و بالاتری داشتند از میان رده خارج شده اند و نیاز به بروزرسانی دارند.

از دست دادن جایگاه سایت در گوگل به صورت کامل

در دومین سناریو،زمانی است که سایت به کلی جایگاه خود را در گوگل از دست می دهد و بهتر است که به صورت جدی پیگیر مسئله باشید و ببینید کجای کار مشکل دارید!.


زمان برگشتن سایت به روال قبل به هنگام ایجاد تغییرات در الگوریتم های گوگل

به تازگی،جان مولر در رابطه با ایجاد تغییراتی که در الگوریتم های گوگل رخ می دهد پاسخی را به این سوال داده است.

شما برای برگرداندن سایت به روال سابق نیاز ندارید تا آمدن الگوریتم بعدی گوگل صبر کنید،شما باید هر چه زودتر اقدام به اصلاحات برای مطالب تهیه شده و وب سایت کنید!.

اما متخصصین سئو و کارشناسان دریافتند که برخی از مسائل صرفا فقط با عوض شدن الگوریتم گوگل می تواند راه حل پیش و روی شما باشد و هیچگونه نمی توان از مسئله پیش آمده به راحتی گذشت کرد و نابود شدن تاثیرات بد ناشی از الگوریتم فعلی گوگل،صرفا فقط با به کارآمدن الگوریتم های گوگل دیگر از بین خواهد رفت.

حال اگر می بینید که شما کار خاصی را انجام ندادید و در الگوریتم های گوگل بعدی شما مجددا به روال سابق برگشتید این بدین معنی است که تغییرات صورت گرفته دوباره برخی از آن ها به روال سابق برگشته و جایگاه نتایج سایت شما به گوگل برگشته است.

آپدیت های گوگل


تغییرات الگوریتم های گوگل هر چند مدت یک بار اجرا می شوند؟

هر ساله گوگل صد ها تغییرات را در قسمت جستجو ایجاد می کند،صرفا در سال 2018 بر اساس آمارهای رسمی به دست آمده،بیش از 3 هزار تغییر در موتور جستجوگر رخ داده است.

به این منظور که روزانه بیش از 9 تغییر صورت می گرفته است.

یعنی 8 برابر بیشتر از سال 2009!، معمولا بسیاری از این تغییرات جزئی هستند و الگوریتم های گوگل همانند پاندا و پنگوئن باعث تغییرات کلی در بهینه سازی موتور جستجوگر و یا SEO می شوند.

همانگونه که ذکر شد بهتر است همیشه و هر روز اخبار سئو را دنبال کنید تا بتوانید بهترین نتیجه را از الگوریتم های گوگل دریافت کنید و همیشه جایگاه سایت در گوگل حفظ باشد.

اول آموز

مطالب مرتبط...

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...