راهنمای جامع بک لینک سازی رایگان ( سایت‌های اتوریتی بالا)

اگر به فکر سئو بهتر سایت خود هستید، و قصد ندارید تا هزینه‌ای را بابت بک لینک سازی غیر طبیعی ( که ساخت لینک در آن به صورت اتوماتیک انجام می شود) بپردازید، بهترین گزینه در دسترس بک لینک سازی رایگان است. به بک لینک سازی رایگان اصطلاحاً سئو خارجی سایت گفته می شود..

بک لینک سازی رایگان

اگر به فکر سئو بهتر سایت خود هستید، و قصد ندارید تا هزینه‌ای را بابت بک لینک سازی غیر طبیعی ( که ساخت لینک در آن به صورت اتوماتیک انجام می شود) بپردازید، بهترین گزینه در دسترس بک لینک سازی رایگان است. به بک لینک سازی رایگان اصطلاحاً سئو خارجی سایت گفته می شود. اما برای آنها که از هویت بک لینک اطلاعی ندارند، می توانیم آن را اینگونه تعریف کنیم:

«بک لینک در واقع لینکی است، که یک وب سایت به از وب سایتی دیگر دریافت می‌کند. بک لینک ها تاثیر بسیار زیادی بر روی برتری و امتیاز یک وب سایت در نتایج موتور جستجو دارند. به همین دلیل است که آن‌ها برای بهبود رتبه سئو در وب سایت بسیار مفید تلقی می‌شوند.» موتورهای جستجو رتبه‌بندی‌ها را با استفاده از چندین عامل برای نمایش نتایج جستجو محاسبه می‌کنند. اهمیت این موضوع بسیاری از وب سایت ها را به دنبال بک لینک سازی رایگان از سایت هایی با اتوریتی بالا سوق می دهد.

بک لینک سازی رایگان


چرا بک لینک سازی رایگان و طبیعی اهمیت دارد؟

اول باید بفهمیم که اهمیت بک لینک سازی چیست؟ و چرا از آن به عنوان یکی از فاکتور های مهم سئو سخن گفته می شود. بک لینک سازی رایگان و غیر رایگان به طور کلی در جهت بهبود سئو مانند یک تضمین بینابین عمل میکند. در اصل، تعداد بک لینک های متصل به وب سایت شما، یک سیگنال برای موتورهای جستجو محسوب می شوند، با این توضیح که دیگر وب سایت ها به شما و محتوایتان اطمینان دارند.

اگر بسیاری از سایت‌ها به وب سایت شما لینک دهی داشته باشند، موتورهای جستجو می‌توانند اینگونه استنباط کنند که محتوای شما ارزش لینک دهی به آن‌ها را دارد؛ و بنابراین ارزش آن را نیز دارد که بر روی یک SERP ظاهر شود. بنابراین کسب این بک لینک می‌تواند تاثیر مثبتی بر موقعیت رتبه‌بندی وب سایت شما در نتایج جستجو داشته باشد.

اما بک لینک رایگان قوی چه مزیتی نسبت به بک لینک پولی دارد؟ عده ای تصور می کنند که رایگان بودن بک لینک سایت ها نشان از بی ارزش بودن آنها است. اما بهتر است این تصورات نادرست را به طور کامل دور ریخته و با نگرشی جدید به بک لینک سازی رایگان و طبیعی نگاهی بیندازید. مهم ترین مسئله در بک لینک سازی رایگان، اختصاص وقت کافی برای ساخت آن است. که اصولاً ارزش این وقت در نهایت امر بازخورد های کافی را در اختیارتان قرار خواهد داد. هر چه رتبه و اتوریتی یک سایت بهتر باشد، دریافت نتیجه دلخواه برای سایت شما بهبود خواهد داشت.

آنچه قبل از بک لینک سازی رایگان باید بدانیم

اصولاً در لینک دهی مابین دو سایت دو روش فالو (follow) و نوفالو (nofollow) وجود دارد. در روش فالو جهت بک لینک سازی رایگان به گوگل این پیغام صادر می شود، که لینک مذکور دنبال شود. مزیت دنبال کردن این لینک توسط گوگل افزایش اعتبار سایت شما و ایندکس دهی آن در نتایج نخستین است. اما اگر از روش لینک دهی نوفالو استفاده کنید، پیام ارسال شده برای گوگل مبنی بر عدم دنبال کردن لینک سایت شما خواهد بود.

نکته ای که در بک لینک سازی رایگان باید بدانید، آن است که نباید به دلیل کیفیت و توجه گوگل به روش لینک دهی رایگان فالو، بک لینک سازی رایگان خود را در تک تک سایت های معتبر به شیوه فالو اختصاص دهید. چرا که بدون شک توسط الگوریتم پنگوئن گوگل جریمه خواهید شد. رعایت اعتدال بین لینک دهی روش های فالو و نو فالو امکان جریمه شدن وب سایت شما را کاهش خواهد داد. بسیاری از افراد از روش بک لینک سازی رایگان به صورت نوفالو در شبکه های اجتماعی استفاده می کنند. که این مسئله منجر به ورود ترافیک بیشتر و مخاطبین بهتر در صفحه شما می شود.

لینک بیلدینگ


با چه روش هایی می توانیم به بک لینک سازی رایگان سایت خود کمک کنیم؟

روش های متعددی برای بک لینک سازی رایگان وجود دارند، که همانطور که در ابتدای متن ذکر شد با اختصاص وقت و زمان کافی شما را به بهترین نتیجه دلخواه می رسانند. این روش ها هر کدام نیاز به رعایت قوانین خاصی دارند، که در صورت عدم توجه به آنها، نمی توانید به مقصود نهایی خود دست پیدا کنید.

 1. 1. نوشتن پست مهمان در سایت های معتبر

سایت های معتبر با آتوریتی (Domain Authority) بالا وجود دارند که به شما کمک می کنند، در جهت بک لینک سازی رایگان با اعتبار آنها تلاش کنید. دامین اتوریتی به معنای کارکرد و اعتبار دامنه سایت بین عدد صفر تا 100 تعیین می شود. نوشتن یک مطلب مناسب در قالب پست مهمان و با توجه به همخوانی موضوع سایت مذکور با نوع فعالیت سایت شما کمک میکند تا اعتبار بهتری به دست آورید.

نوشتن پست مهمان با بک لینک سازی رایگان و طبیعی قواعد خاص خودش را دارد. ابتدا باید در پیدا کردن اعتبار دامنه و آتوریتی سایت مذکور دقت کافی را به خرج دهید. اما از کجا باید مطمئن باشید که کدام سایت اعتبار بهتری نزد گوگل دارد؟ ابزار های بسیاری نظیر سایت MOz.com وجود دارد که می توانید به کمک این سایت اطلاعات کافی را به دست آورید. در برخی از وبسایت ها قوانین خاصی جهت انتشار پست مهمان وجود دارد، که باید تک تک آن ها را به دقت رعایت نمایید تا بتوانید مطلب خود را منتشر نمایید.

مزیت اصلی نوشتن پست مهمان و قرار دادن لینک خود در آن این است که این مطلب همیشه بر روی سایت مذکور باقی خواهد ماند، و شما یک بک لینک سازی رایگان و دائمی خواهید داشت. نکته ی نهایی در نوشتن پست مهمان برای بک لینک سازی رایگان و طبیعی آن است که توجه داشته باشید که لینک مورد نظرتان با انکر تکست یکسان باشد. عدم یکسان بودن جمله یا کلمه مورد لینک و متن لینک باعث جریمه شدن شما توسط الگوریتم پنگوئن گوگل خواهد شد.

 1. 2. بک لینک سازی رایگان در وبلاگ های خارجی و وبلاگ سایت

بک لینک سازی رایگان در وبلاگ های فارسی به قدری طرفدار پیدا کرده است که می توان از آن به عنوان مهم ترین و بهترین ابزار برای بک لینک سازی یاد کرد. نوشتن مطلب و قرار دادن آن در وبلاگ خارجی بخش مهمی از بک لینک سازی طبیعی است که باید به دقت آن را مد نظر داشته باشید. نکته مهم در ساخت وبلاگ خارجی و درج مطلب در آن برای بک لینک سازی رایگان آن است که از تکرار این مسئله یا انجام بی رویه لینک سازی ( مخصوصاً روش لینک دهی فالو) اجتناب نمایید.

چرا که مجدداً توسط گوگل به عنوان سایتی اسپم شناسایی خواهید شد. بنابراین رعایت تعادل در این مقوله از اهمیت کلیدی برخوردار است. دوم آنکه بهتر است در بک لینک سازی خود به روش نوشتن پست مهمان عمل کرده و به متن محتوا و انکر تکست دقت نمایید. لازم به ذکر است که لینک مورد نظرتان بهتر است به صفحات داخلی لینک شود، تا اینکه همه آنها فقط به صفحه اصلی ارجاع داده شوند. از جمله وبلاگ های مناسب ایرانی و معتبر جهت لینک سازی می توان موارد زیر را برشمرد:

 • Blogsky.com
 • Blogfa.com
 • Blog.ir
 • Rozblog.ir
 • Avablog.ir
 • Vcp.ir
 • Mihanblog.com
 • Parsiblog.com
 • Persianblog.com

لینک های آتوریتی بالا


بک لینک سازی در وبلاگ های خارجی معتبر و مناسب:

 •  Blogger.com
 •  Wordpress.com
 •  Tumblr.com
 •  Wix.com
 •  Blogspot.com
 •  Medium.com

لینک سازی داخلی نیز در وبلاگ سایت شما انجام می گیرد. و در بسیاری از سایت های موجود در سطح اینترنت می توانید مطالبی را بیابید که به دیگر صفحات همان سایت لینک شده اند. این لینک سازی برای سئو سایت مانند بک لینک سازی رایگان خارجی است، و عدم وجود آن در مطالب و مقالات یا محتوای سایت، بهینه سازی سایت شما را مختل خواهد کرد. بنابراین بهتر است تا از ارتباط مطالب خود با یکدیگر غافل نشوید.

 1. 3. بک لینک سازی رایگان در سایت های باز نشر

باز نشر یک محتوا در سایت های پرطرفدار در سطح اینترنت به شما کمک می کند تا مخاطبینی را به دست آورید که به مطالب و موضوعات مختلفی علاقه مند هستند. اما این مسئله چه تفاوتی با نوشتن پست مهمان یا لینک سازی در یک وبلاگ دارد؟ خب، مهم ترین عامل برای شناخته تر شدن شما توسط مخاطبان مختلف یک سایت ارائه مطالبی است که محدودیت موضوعی ندارد.

link building

به عنوان مثال اگر فعالیت شما به دنیای مرتبط با دیجیتال و کامپیوتر یا حتی آشپزی محدود باشد، باید در سایت هایی پست مهمان بنویسید که ارتباط موضوعی داشته باشند. چرا که مخاطب یک سایت آشپزی به دنبال دریافت مطالب بیشتر و جدیدتر و یا آشنایی با سایت های مربوطه است. نه اینکه به دنبال شناخت دنیای تکنولوژی یا خرید تجهیزات الکترونیکی باشد. اما بک لینک سازی رایگان در سایت های ایرانی باز نشر دهنده مطالب در قالب های موضوعی متفاوت دست شما را برای دریافت مخاطب بهتر و البته سئو باز می گذارند.

سایت Virgool.io یکی بهترین موارد برای باز نشر مطالب فارسی و ایرانی است، که می توانید به سادگی در آن مطلبی را منتشر کرده، و به بک لینک سازی رایگان و طبیعی مشغول شوید، تا بازخورد خوبی کسب کنید. اما اگر به دنبال درج و بازنشر محتوا خود در سایت های خارجی باشید می توان موارد زیر را بر شمرد. البته درج محتوا در اکثر این وبسایت ها باید به زبان انگلیسی باشد:

 • pressreleaselive.com
 •  articlesmaker.com
 •  smore.com
 •  telegra.ph
 •  smore.com


4.1. بک لینک سازی رایگان در شبکه های اجتماعی و سوشیال بوکمارک

همانطور که در اوایل مطلب اشاره شد، بسیاری از افراد هستند که از شبکه های اجتماعی جهت بک لینک سازی رایگان استفاده می کنند. شبکه های اجتماعی همانطور هم که از نامشان مشخص است مکانی برای ارائه مطالب و لینک هایی هستند که اکثر افراد در حوزه های مختلف، بسته به موضوع مطالب آن را ارائه می نمایند.

سوشیال بوکمارک ها نیز چنین خاصیتی دارند. این دو دسته جزء بهترین مکان ها برای نشر محتوا مورد نظر شما و بک لینک سازی رایگان و البته طبیعی محسوب می شوند. شما می توانید سایت های بسیار زیادی را بیابید که با ارائه لینک فالو سبب ارتقا جایگاه و رتبه شما در نزد گوگل می شوند. از جمله این سایت های معتبر با اتوریتی بالا می توان موارد ذیل را بر شمرد:

 •  Quora.com
 •  Twitter.com
 •  reddit.com
 •  ribble.com
 •  folkd.com


عدم در نظر گرفتن سایت های مذکور توسط کاربران ایرانی برای بک لینک سازی همیشه فرصت سئو بهتر را از آنان باز پس می گیرد. پس بهتر است که همواره توجه خود را به شبکه های اجتماعی و سوشیال بوکمارک ها به اندازه بک لینک سازی رایگان در وبلاگ ها و دیگر صفحات در دسترس معطوف کنید.

چرا که همیشه در دسترس بودن در تمامی سایت های معتبر بهتر از تمرکز بر روی روش هایی است که هر سایتی از آن استفاده میکند. البته این صفحات عمدتاً برای ارائه مطالب مختلف کاربران همچون سایت های بازنشر محتوا طراحی شده اند.

لینک سازی طبیعی


برای بک لینک سازی رایگان چه تدابیری بیندیشیم؟

بسیاری از سایت های نوپا برای بک لینک سازی کمی دچار مشکل هستند، و اولین گزینه آنها خرید بک لینک یا مراجعه به سایت های بک لینک ساز است. البته خرید بک لینک شما را در مدت زمان کوتاهی به نتیجه می رساند اما پایداری آن در مقایسه با بک لینک سازی رایگان و طبیعی، کمی پایین تر است و ممکن است پس از حذف آن در سایت مورد نظر، سئو شما دچار مشکل شده و از طرف گوگل جریمه شوید. چرا که گوگل این مسئله را در جهت اسپم بودن یا نامناسب بودن وب سایت شما تلقی می کند.

همچنین مراجعه به بک لینک ساز ها می تواند وب سایت شما را دچار مشکل گرداند. بسیاری از سایت هایی که تنها با وارد کردن آدرس سایت خود، برای شما بک لینک تولید می کنند، می توانند به جریمه شدن شما منجر شوند. چرا که گوگل اکثر آنها را به عنوان یک تقلب محسوب کرده و این موضوع را مد نظر قرار می دهد که شما به عمد قصد گمراه کردن آن را دارید.

پس بهتر است تا به جای استفاده از روش های آنی با پرداخت هزینه گزاف وقت و زمان مناسبی به این کار اختصاص دهید. سایت هایی با اتوریتی و اعتبار بالا را شناسایی کرده و سعی کنید که همواره با آپدیت های الگوریتم های گوگل که با بک لینک سازی رایگان و طبیعی شما سر و کار دارند، هماهنگ شوید. برای یافتن این سایت ها می توانید از سایت های رقیب خود الگو برداری کنید. در نهایت امر خواهید دید که این مقوله به نفع شما و نحوه فعالیتتان عمل خواهد کرد.

مطالب مرتبط...

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...